Український досвід стійкості: представниці БФ «Схід SOS» взяли участь у презентації дослідження у Варшаві
Виконавча директорка Благодійного фонду «Схід SOS» Юлія Красільникова та членкиня правління Оксана Куянцева взяли участь у презентації дослідження «Стійкість і солідарність» у межах семінару «Українське суспільство перед обличчям війни. Уроки для Польщі».
Серед запрошених гостей були відомі українські громадські діячки та експертки:
- Анна Акерманн (Ecoaction/Екодія)
- Ганна Гопко (Міжнародний центр української перемоги)
- Ольга Резнікова (Національний інститут стратегічних досліджень)
До дискусії приєдналися й польські фахівці з питань безпеки, представники місцевої влади та громадянського суспільства.
За роки війни український громадський сектор навчився не лише залучати допомогу, але й ефективно розбудовувати та реалізовувати складні гуманітарні програми. Метою польсько-українського діалогу стало обговорення набутого досвіду, джерел стійкості українських організацій і порад, які вони можуть дати польським колегам щодо підготовки до можливих гуманітарних криз.
Оксана Куянцева поділилася досвідом зростання та розбудови БФ «Схід SOS» і викликами, пов’язаними зі швидкою релокацією офісів у 2022 році, збереженням команди та запуском екстрених програм допомоги. Вона розповіла, що організація трансформувала діяльність у відповідь на актуальні потреби постраждалих від російської агресії: від інформаційних послуг на гарячій лінії до організації повного циклу евакуації, зокрема й представників маломобільних груп населення, відбудови житла, всебічної психосоціальної та юридичної підтримки переселенців.

Юлія Красільникова наголосила, що стійкість громадянського суспільства в Україні базується на здатності діяти без достатнього фінансування, але з чітким усвідомленням нагальних потреб. Вона підкреслила, що важливо не лише виконувати проєкти за наявними ресурсами, а мислити проблемами, які потребують вирішення, навіть якщо на старті організація не має гарантованої підтримки.
Часто ми приймаємо рішення робити ті речі, на які не маємо коштів чи ресурсів, але бачимо, що їх треба робити саме зараз. І якщо ми не почнемо, то ймовірно вони не стануться. А це дуже часто питання життя людей, їхніх базових потреб. Наша єдина порада польському суспільству дуже травмована та емоційна – зробити все, аби вам не довелось випробовувати вашу стійкість у війні.
Юлія Красільникова

Від 2014 року команда фонду активно допомагає людям, які постраждали внаслідок агресії рф. З початку повномасштабного вторгнення евакуаційні екіпажі врятували понад 88 000 людей, із них понад 12 100 – представники маломобільних груп населення.
Нині БФ «Схід SOS» допомагає на всіх підконтрольних уряду України територіях. Фонд продовжує займатися евакуацією цивільного населення, відновленням шелтерів і місць колективного проживання переселенців, надає юридичну та психосоціальну підтримку, реалізує сучасні освітні проєкти, адвокатує права постраждалих від російської агресії в Україні, проводить регулярні моніторингові місії до прифронтових територій і документує воєнні злочини.
Адвокація здійснюється в межах проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України», що реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Європейського Союзу.