Всі напрями

Фестиваль думок

Активний

Мета

«Фестиваль думок» – щорічна інтелектуальна зустріч, платформа для обговорення соціально важливих питань, що була започаткована в 2017 році. Місце, де кожен може долучитись до дискусій про важливе та отримати якісний зворотній зв’язок. Подія традиційно збирає лідерів думок, представників влади, громадського сектору та міжнародної спільноти, всіх свідомих жителів країни, які прагнуть обговорити цікаве та важливе в житті країни.

Як це відбувається?

Збір тем

Щоб зрозуміти, що найбільше турбує суспільство, за декілька місяців до початку Фестивалю ми збираємо теми від усіх охочих. Цей формат дозволяє кожному та кожній запропонувати важливу для нього чи міста тематику чи експерта та долучитися до організації фесту. Ми говоримо про все: освіту, реформи, організацію міського простору, впровадження законодавчих ініціатив, фотографію, кіно, спорт, мистецтво, екологію чи будь-що інше, що турбує суспільство прямо зараз.

Пошук експертів та експерток

Для обговорення обраних тем ми запрошуємо лідерів думок, професіоналів цієї справи, представників влади, котрі можуть розказати просто про складне, дати відповідь на запитання учасників дискусій та, почувши запит, спробувати вирішити наявну проблему.

Проведення фестивалю

Фестиваль традиційно відбувається в офлайн форматі. Учасники мають можливість взяти участь в обговореннях на різних  панельних дискусіях. Під час події працюють дитячі локації, благодійні ярмарки, фотовиставки та інші інтерактивні події, залежно від концепції конкретного року проведення. Водночас «Фестиваль думок» це не один день обговорень, це велика робота до та після заповітного дня. Робота над покращенням життя громадян та вирішенням конкретних проблем. Ми прагнемо, щоб діяльність сотень професіоналів, які на фестивальних майданчиках можуть відкрито і прозоро виступати, була помітна.

Фестиваль в цифрах

7
реалізованих «Фестивалів думок»
170+
дискусії на суспільно важливі теми відбулись
15 000+
учасників долучились до онлай-зустрічей та трансляцій фесту
3 700+
людей відвідало офлайн-дискусії
8
країн стали партнерами фестивалю

Команда

Проведення фестивалю координує освітній напрям команди БФ «Схід SOS». Проте, до його проведення активно долучається більша частина команди фонду, не залежно від напрямів. Адже подія є важливим об’єднуючим фактором та інструментом обговорення актуальних суспільних тем.

Фестиваль думок | БФ «Схід SOS», картинка №1
Команда БФ «Схід SOS» на «Фестивалі думок» 2023 року

Історія

Підсумкове відео з «Фестивалю думок 2023»
2017

Саме в цей рік «Фестиваль думок» вперше стартував в Сєвєродонецьку. Ідея його створення була запозичена у партнерів БФ «Схід SOS» – естонської організації «Mondo». Саме в Естонії подібний масштабний захід ARVAMUSFESTIVAL є щорічною традицією, що охоплює жителів усієї країни. В перший рік фестивалю близько 500 учасників взяли участь в 24 дискусіях. 

2018

У вересні  у Сєвєродонецьку пройшов другий  «Фестиваль думок». В 27 дискусіях взяли участь близько 800 учасників. Дитяча локація зібрала близько 200 маленьких відвідувачів. Спікерами обговорень були експерти з Києва, Львова, Харкова, Каменського, Лисичанська, Сєвєродонецька та інших міст України.  А також з Німеччини, Нідерландів і, звісно ж, з Естонії – країни засновниці фестивалю.

2019

У третьому «Фестивалі думок», що проходив на тій же традиційній локації – у місті Сєвєродонецьку, взяли участь більше 1000 відвідувачів, що мали змогу долучитись до 25 дискусій та 12 додаткових подій (виставок, перформансів, флешмобів, арт-інсталяцій, презентацій тощо).

Аби зрозуміти, що ж насправді цікавить суспільство, до фестивалю було проведено збір тем для обговорення. В 2019 році їх було понад 80. Також, саме в цьому році на фестиваль завітала рекордна кількість спікерів з інших країн. Під час проведення заходу діяла виставка «Оксамитова революція. Кінець тоталітарного режиму в Чехословаччині» – унікальні кадри історичних подій в Чехословаччині.

2020

У цьому році відбувся четвертий «Фестиваль думок» , що зібрав понад 12500 переглядів прямих трансляцій та близько 450 слухачів на «живих» локаціях. Протягом шести днів відбулося 29 дискусій за участі 123 спікерів. Враховуючи карантинні обмеження, фестиваль відбувався онлайн та офлайн. Актуальним було осмислення досвіду життя на тривалому локдауні. Важливою особливістю тогорічного фестивалю стали виїзні дискусії на лисичанському Гранд-Каньйоні (кар’єрі, який утворився внаслідок незаконного видобутку вугілля). Таким чином ми привернули увагу до цієї одіозної пам’ятки корупції та поговорили про екологічну ситуацію в регіоні, безпосередньо споглядаючи наочний приклад екологічної катастрофи.

2021

Це рік  п’ятого  ювілейного «Фестивалю думок», котрий, попри дощ, зібрав понад 600 учасників та учасниць. До онлайн-частини фесту долучилися ще понад 2 000 людей

Понад 30 дискусій, воркшопів, майстер-класів та інших активностей згуртували  людей наживо на площі Перемоги в Сєвєродонецьку. На 7 локаціях просто неба експерти та експертки з України та Європи обговорювали війну та кризи, що стосуються як регіону, так і країни загалом. Дискусії стосувались тем мистецтва, освіти, змін до законопроєктів та діджиталізації. 

На другий день фестивалю близько 80 людей зібралися на виїзній локації – Привільнянському плацдармі, аби разом із владою та експертами обговорити можливості розвитку туризму на Луганщині та розвінчати історичні міфи про регіон, нав’язані російською пропагандою. 

2022

Відбувся шостий  «Фестиваль думок». Традиційне для заходу місто проведення Сєвєродонецьк вже було окуповане (ми віримо, що після деокупації фестиваль повернеться в місто знову), тому ми вирішили перенести подію до Дніпра, де зустрілись старі друзі та вперше особисто ознайомились з форматом «Фестивалю думок» нові учасники. Захід складався з двох частин: онлайн та офлайн.

Онлайн говорили про молодь, театр, історію, суспільство та пропаганду. Остання дискусія була проведена німецькою мовою. Офлайн частина заходу складалась з трьох дискусій та арт-терапії, Символічно, що всі вони відбулися в укритті. Загалом 81 учасник та учасниця мали змогу поділитися своїми думками та баченнями актуальних для українського соціуму проблем. 

2023

Сьомий  «Фестиваль думок», що об’єднав активістів для обговорення важливих тем і пошуку сенсів у межах відкритих дискусій відбувся у Києві. Понад 280 людей долучалися до 8 панельних дискусій від 38 спікерів. Подію провели в Національному музеї історії України у другій світовій війні, біля монумента Батьківщина-Мати.

2024

Восьмий «Фестиваль думок» відбудеться на початку осені в Києві. Попередньо його проведення планується на відкритій локації із дотриманням усіх можливих заходів з безпеки. Символічно, що в 2024 році виповнюється  10 років від часу заснування БФ «Схід SOS». А, отже, фестиваль буде дотичним до тематики святкування ювілею фонду.

Фестиваль думок 2024

Фестиваль думок | БФ «Схід SOS», картинка №2

Де та коли?
У 2024 році фестиваль відбудеться 21 вересня в офлайн-форматі.

Як запропонувати тему?
Сміливо пропонуйте актуальні ідеї, обговорення яких відкриють нові сенси та шляхи до реагування на виклики. Ми говоримо про все, що турбує суспільство: війна, освіта, реформи, організація міського простору, законодавство, історія, спорт, мистецтво, екологія тощо. Відібрані теми стануть основою програми та обговорюватимуться в межах дискусій. Поділитися думками можна за посиланням.

В Україні активісти зазвичай роблять те, що має робити держава, але неспроможна. Вони організовують евакуацію представників маломобільних груп населення, допомагають мирним жителям покинути прифронтові території, привозять гуманітарну допомогу, опікуються залишеними у квартирах котами та собаками, рятують музейні колекції. Коли ми підняли питання правосуддя щодо переслідувань активістів на тимчасово окупованих територіях, виявилося, що слід вимагати відкриття проваджень, здійснення якісного слідства, аби винні понесли відповідальність. Є відчуття, що якщо активісти не втрутяться, то держава буде неспроможна довести слідство до вироків у суді.

Учасниця Фестиваль думок (з міркувань безпеки цитати в тексті не містять персональних даних авторів, а саме імен та прізвищ)

Фестиваль думок у Facebook

Фестивалю думок на YouTube

Партнери фестивалю

MTÜ Mondo

UA: ДОНБАС 

UA: українське радіо Пульс

Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець» 

Democracy Reporting International Ukraine 

Ресурсний центр ГУРТ 

Українська Гельсінська спілка з прав людини

ВНУ ім. Даля 

Освітній дім прав людини – Чернігів

Libereco – Partnership for human rights 

Чеський центр 

Міністерства закордонних справ Чеської республіки

Міністерства закордонних справ Естонії 

Посольство Швейцарії в Україні

Посольство Естонії Київ

ГО «Дім чотирилапи»

ДНЗ ЛЦПТО ДСЗ

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація

Галерея

Скопійовано!