Документування воєнних злочинів
Мета
Досягнення в цифрах
Проєкти
Всі проєкти за напрямомПідтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України
Команда
Команда документаторів спілкується з постраждалими, збирає свідчення про воєнні злочини представників рф проти народу України, аби передати до міжнародних судів.
Документатори фіксують зокрема й злочини проти мешканців Маріуполя, збирають історії вчителів і громадських активістів Луганської області. Напрацьованими матеріалами команда ділиться зі прокуратурою та Міжнародним кримінальним судом.
Крім того, напрям представив 3 аналітики:
- «Впровадження найкращих практик здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту»
- «Зміна демографічного складу населення на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей»
- «Воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені проти цивільного населення в Україні, 2022 рік»
Нині готується ще одна щодо проблем представників маломобільних груп населення, які проживають у зоні бойових дій. Ми публікуємо матеріали у співпраці із такими ЗМІ: Свідомі, Нова українська школа, Свої, Газета UA, Бабель, ZMINA.UA, War Stories in Ukraine.
Історія
З’явилася ініціатива документувати злочини рф проти цивільного населення та створили медійний ресурс Informator, на основі громадської журналістики, який щодня повідомляв про вбивства, незаконні затримання, обстріли цивільних об’єктів на окупованій території України (Донеччини та Луганщини).
БФ «Схід SOS» був одним з ініціаторів та співзасновником Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», що документує важкі порушення прав людини на Сході України.
Ініціатива переросла в напрямок документування воєнних злочинів проти цивільного населення. Документатори переважно фіксували випадки насильнецьких зникнень цивільних мешканців, катувань, вбивств, незаконного позбавлення волі.
Команда документаторів продовжувала фіксувати та додавати до бази свідчення постраждалих від злочинів окупаційної влади Донеччини та Луганщини.
Документаторка БФ «Схід SOS» взяла участь у навчальній поїздці на Балкани, під час якої дізналася більше про документування злочинів, що були вчинені в Боснії та Герцеговині, Сербії, Косово та Македонії. Документатори вчилися документувати міжнародні злочини й розповідати історії постраждалих.
Документатори БФ «Схід SOS» опублікували частину своїх досдіджень у збірці Коаліції «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі», де реконструювали події обстрілу міста Бахмут у лютому 2015 року.
Документатори збирали інформацію та готували матеріали, які згодом використали у збірці про окупацію міста Слов’янськ.
Описали у коаліційному дослідженні «Місто, з якого почалася війна» обстріли міста Слов’янськ влітку 2014 року й висвітили тему постконфліктного врегулювання у спільноті цього міста.
БФ «Схід SOS» підписав меморандум про співпрацю з Донецькою обласною прокуратурою з документування воєнних злочинів.
Документатори провели дослідження проблем правосуддя щодо міжнародних злочинів в Україні, результати якого були представлені в аналітичному звіті «Впровадження найкращих практик здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту».
Координаторка напряму документування Наталя Каплун увійшла до складу експертної Ради Мінреінтеграції задля створення державної бази даних порушень, вчинених в ході збройної агресії рф.
БФ «Схід SOS» був одним з ініціаторів та співзасновником Коаліції «Україна. П’ята ранку», що документує міжнародні злочини в Україні.
Документатори БФ «Схід SOS» почали фіксувати злочини рф проти цивільного населення України, зібрали багато свідчень мешканців Маріуполя про знищення їхнього міста.
Документатори опублікували частину зібраних історій на офіційному сайті фонду та медіа-ресурсах: Бабель, Свідомі.
Взяли участь у роботі круглого столу в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Подія була присвячена проблемі документування злочинів, що вчиняються проти та за участі дітей.
Під час «Фестивалю думок», що цьогоріч проходив у Києві, документатори фонду презентували аналітичний звіт «Зміна демографічного складу населення на окупованій території Донецької та Луганської областей». Документ містить 137 кейсів переслідувань мешканців окупованих територій Донеччини та Луганщини у 2014-2022 роках.
Документатори фонду підготували аналітичний звіт «Воєнні злочини та злочини проти людяності вчинені проти цивільного населення в Україні, 2022 рік».
Продовжили публікувати зібрані історії постраждалих на медіа-ресурсах Свідомі, War stories from Ukraine, Gazeta.ua, ZMINA.UA, Нова українська школа.
Команда документаторів БФ «Схід SOS» збирала інформацію щодо воєнних злочинів військових рф у польових місіях на деокупованій території Харківської та Херсонської областей в межах проєкту Freedom House.
Публікуємо історії свідків та потерпілих на сайті фонду та партнерських медіа-ресурсах: Свідомі, СЕРА.
Ми намагаємося розповісти історії пересічних людей, які ніколи не потраплять у поле зору журналістів. Ми хочемо передати те, що пережила людина. Нагадати про важливість подій. Про це слід говорити та нагадувати. Документування історій – ще один вимір сприйняття війни.
Координаторка напряму Наталя Каплун