Напрям правозахисту
Мета
Досягнення в цифрах
Проєкти
Всі проєкти за напрямомПсихосоціальна та правова підтримка евакуйованих у Центральній Україні
Психосоціальна підтримка жінок, дівчат та персоналу програми
Підтримка українського суспільства через посилення спроможностей волонтерів/активістів, юридичної та адвокаційної підтримки ВПО
Допомога в підготовці до зими постраждалим від російської агресії на північному сході та півдні України
Консорціум реагування в Україні: Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні (2023-2024 рр.)
Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України
Пункти обігріву та евакуація: надання допомоги постраждалому населенню України
Команда
Потужна команда професіоналів і професіоналок, які ефективно допомагають у Запорізькій, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Донецькій і Дніпропетровській областях. Крім того, юристи надають безоплатну допомогу у всеукраїнській мережі безпечних просторів для жінок і дівчат «Затишно space» від БФ «Схід SOS».
Адвокаційники займаються національною та міжнародною адвокацією для представлення та захисту інтересів України в Європі та світі. Ми беремо участь у діяльності коаліцій і робочих груп з органами державної влади, адвокатуємо створення місць для розміщення, зміни до механізму евакуації із зон ведення бойових дій, сприяємо доступу до освіти для вступників із ТОТ тощо.
Історія
Почали реагувати на запити від внутрішньо переміщених осіб і людей, які постраждали від війни. Всі вони потребували кваліфікованої правової допомоги, адже не могли самостійно реагувати на майнові та земельні виклики, залишилися без документів чи житла, не знали прав ВПО тощо.
Створення адвокаційного напряму стало реакцією на відсутність законодавчої бази щодо прав внутрішньо переміщених осіб.
Команда юристів продовжувала роботу в правових приймальнях на сході України – надавала правову допомогу у містах Донецької та Луганської областей, що стосувалися виплат, та пов’язаних з ними питаннями, перетин лінії зіткнення, встановлення юридичних фактів, трудових відносин, житлових та земельних питань, сімейних відносин, відносин з банками.
Правові приймальні БФ «Схід SOS», що діяли у Києві, Маріуполі та Рубіжному, надавали безоплатну правову допомогу внутрішньо переміщеним особам, а також тим, хто постраждав у ході конфлікту на сході країни. Діяльність команди була зосереджена на наданні консультацій за телефонами «кол-центру» та допомозі у складанні процесуальних документів (заяв, скарг, інформаційних запитів, позовних заяв, заяв про визнання фактів, що мають юридичне значення).
16 січня наш фонд, Freedom House Ukraine, Експертний центр з прав людини та Український інститут з прав людини презентували спільну ініціативу «Ефективна співпраця громадянського суспільства з безпековими службами в Україні».
«Діалог безпеки» – майданчик взаємодії Служби безпеки, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ і Державної прикордонної служби з організаціями громадянського суспільства на національному та регіональному рівнях з метою захисту прав і свобод людини.
17 лютого правозахисні організації презентували звіт про дотримання соціально-економічних прав постраждалих. Авторами альтернативного звіту для ООН «Забезпечення реалізації соціально-економічних прав осіб, що постраждали внаслідок конфлікту в Україні» є ГО «Донбас СОС», ГО «Крим СОС», БФ «Право на Захист», БФ «Восток-СОС», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», БФ «Stabilization Support Services», ГО «Центр прав людини ZMINA» та ГО «Кримська правозахисна група».
Спільно з громадськими та міжнародними організаціями взяли участь в обговоренні розробки та реалізації державної програми із забезпечення житлом ВПО та ветеранів.
Розробили покрові інструкції з відповідями на найпоширеніші запитання для осіб з тимчасово окупованих територій (ТОТ) у наступних ситуаціях: перетин лінії розмежування, штрафи за порушення порядку перетину лінії розмежування, визнання фактів народження або смерті на тимчасово окупованій території, оформлення паспорта, виплати пенсії, допомога одиноким батькам, що таке covid-19. Окрім алгоритмів дій, в брошурах-інструкціях надали адреси Центрів з надання адміністративних послуг у Донецькій, Луганській та Херсонській областях та їхні контакти.
Голова правління фонду Юлія Красільникова увійшла до гуманітарної підгрупи української делегації у тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донеччині та Луганщині.
Команда відвідала Данію, де долучилася до конференції в місцевому парламенті й провела серію зустрічей, зокрема й зі представниками Данського Гельсінського Комітету з прав людини. Розповіли про ситуацію в країні та можливі загострення, масові порушеннями прав людини на ТОТ і поінформували про підготовку до саміту та участі у події «Кримська платформа».
Після повномасштабного вторгнення рф збільшилася кількість запитів від жителів прифронтових і деокупованих територій. Юристи консультували дистанційно, надавали послуги у прифронтових громадах, а також у місцях компактного поселення ВПО та перебування евакуйованих.
Фахівці проводили первинні та вторинні безоплатні консультації з житлових, земельних, майнових, соціальних, пенсійних і трудових питань, а також щодо свободи пересування, відновлення документів тощо.
Долучилися до створення коаліції (16 правозахисних організацій) з документування воєнних злочинів «Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition» з метою захисту постраждалих від війни, притягнення до відповідальності керівництва рф і виконавців злочинів.
Представниця напряму увійшла до експертно-консультативної ради при Міністерстві з питань реінтеграції ТОТ, яку очолила Ірина Верещук. Мета новоствореного органу – експертна, консультативна та методична підтримка діяльності Мінреінтеграції у формуванні та реалізації державної політики щодо ТОТ і прилеглих територій.
Увійшли до складу експертної ради при Представникові Уповноваженого ВРУ з прав громадян. Метою ради є аналіз, підготовка пропозицій і рекомендацій, удосконалення законодавства у сфері захисту постраждалих від збройної агресії рф проти України.
Взяли участь у роботі круглого столу у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі щодо документування злочинів, які вчиняються проти та за участі дітей. Захід мав на меті покращити співпрацю суду та представників громадських організацій. Прокурори МКС, експерти з міжнародного гуманітарного права, правозахисники та представники організацій різних країн світу обговорювали актуальні питання та практики взаємодії з дітьми під час фіксування свідчень.
У 2023 році фонд надав понад 27000 правових послуг і допоміг відновити 159 документів представникам маломобільних груп населення.
В Києві, Харкові, Миколаєві та Запоріжжі провели круглі столи на тему «Проблемні аспекти фіксації та компенсації пошкодженого/зруйнованого житла». Обговорення торкнулося найпоширеніших викликів, що постали перед жителями прифронтових і деокупованих територій. Зібрати теми вдалося завдяки результатам роботи юристів під час виїздів у громади Запорізької та сусідніх областей.
Разом зі правозахисними організаціями презентували 10 пріоритетних кроків на 2023 рік у сфері захисту прав людини в умовах повномасштабної війни, створили рекомендації для ВРУ та КМУ. Адвокаційниця Юлія Матвійчук представила пункт щодо забезпечення ефективного механізму евакуації населення в умовах воєнного стану, зокрема й дітей, які залишають на прифронтових територіях.
Команда адвокатувала тему примусової евакуації дітей. 7 березня 2023 КМУ схвалив механізм примусової евакуації неповнолітніх.
Адвокаційниця Юлія Матвійчук стала гостею Впливового Подкасту від Громадського холдингу «Група впливу». Фахівчиня розповіла про проєкти фонду, евакуацію із зони бойових дій і подальше влаштування у шелтери, психологічну та юридичну допомогу постраждалим від російської агресії в Україні.
Долучилися до пресконференції «Що має зробити парламент вже зараз для захисту постраждалих від війни українців: презентація дорожньої карти» від Ukraine Media Center – Ukrinform і ZMINA. Експертки Коаліції організацій, що опікуються захистом прав постраждалих унаслідок збройної агресії рф проти України, представили дорожню карту законопроєктів у сфері захисту прав потерпілих від війни, які необхідно ухвалити, відхилити чи доопрацювати. Також були презентовані проєкти щодо реінтеграції жителів ТОТ.
Юлія Матвійчук взяла участь у програмі «Розбудова адвокаційного потенціалу в Раді Європи» для адвокаційників міжнародної мережі #HumanRightsHouses від Human Rights House Foundation. У межах ініціативи правозахисники поглиблювали знання щодо інструментів і механізмів Ради Європи, а також розвивали навички адвокації.
У межах адвокаційної поїздки країнами Європи представниці фонду провели низку міжнародних зустрічей. У Гаазі презентували діяльність фонду та актуальні гуманітарні потреби, що були виявлені під час травневого моніторингу прифронтових територій Донеччини та Запоріжжя.
Взяли участь у Всеукраїнському форумі Рад ВПО, що мав на меті сформувати спільне бачення представників держави, місцевого самоврядування, міжнародних і неурядових організацій щодо ролі рад в інтеграції ВПО.
Упродовж 10 років напрям значно розширився. Нині це потужна команда професіоналів, які ефективно допомагають у Запорізькій, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Донецькій і Дніпропетровській областях. Крім того, юристи надають безоплатну допомогу у всеукраїнській мережі безпечних просторів для жінок і дівчат «Затишно space» від БФ «Схід SOS».
Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, напрацювала 11 кроків у сфері захисту прав людини в умовах повномасштабної війни на 2024 рік.
Адвокаційники фонду долучилися до напрацювання механізму інвентаризації нерухомості, що може бути використана для тимчасового проживання ВПО. Обговорення відбулося під час засідання Тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань захисту майнових і немайнових прав ВПО та інших постраждалих.
Фахівці та фахівчині юридичного та адвокаційного напрямів об’єднали зусилля, створивши правозахисний напрям Благодійного фонду «Схід SOS». Рішення про створення напряму правозахисту було ухвалено на зустрічі координаторів напрямів фонду, що відбулася наприкінці липня, на якій визначили пріоритети спільної діяльності, структуру напряму і зони відповідальності спеціалістів.
Допомога особам, які постраждали від війни, зокрема й внутрішньо переміщеним, є надзвичайно важливою, адже люди часто дезорієнтовані: багато хто залишився без житла, хтось розлучився з рідними, втратив документи та соціальні зв’язки. Наша команда завжди готова надати підтримку таким особам. Зібравши важливу «польову» інформацію, ми адвокатуємо зміни на національному та міжнародному рівнях.
Координаторка напряму правозахисту Юлія Матвійчук