Про фонд

Благодійний фонд «Схід SOS» об’єднує небайдужих до майбутнього України з 2014 року. Від початку повномасштабного вторгнення рф ми значно розширили діяльність, аби рятувати якомога більше постраждалих від російської агресії. 

Ми допомагаємо населенню на всіх підконтрольних Уряду територіях: евакуюємо та розміщуємо, ремонтуємо шелтери та центри для ВПО, документуємо злочини, реалізуємо навчальні програми, передаємо благодійну допомогу, здійснюємо моніторингові візити, адвокатуємо зміни, надаємо юридичні та психологічні консультації. У різних регіонах країни функціонують мобільні бригади та безпечні простори психосоціальної підтримки.

Про фонд | БФ «Схід SOS», картинка №1
Команда благодійного фонду «Схід SOS»

Історія

2014

5 травня активісти луганського Правозахисного центру «Поступ», кримського Правозахисного центру «Дія» та Цивільного сектору луганського Євромайдану створили ініціативу, активісти якої першими надавали допомогу постраждалим від агресії рф на сході та у Криму. Команда планувала логістику безпечного виїзду та знаходила житло, всебічно підтримувала постраждалих від викрадень, надавала психологічну підтримку, збирала та розподіляла гуманітарну допомогу, а також доставляла вантажі у прифронтові населені пункти.

У цей рік майбутні представники та представниці фонду вимушено покинули Луганськ і Крим через окупацію. Вже в Києві зосередилися на допомозі вимушеним переселенцям і тим, хто прагне покинути ТОТ. Команда запустила кол-центр, який щогодини приймав 10-60 звернень. Дзвонили не лише постраждалі, а й люди, які хотіли допомогти. Базою інформації стала Excel-таблиця, а згодом – адаптована CRM-система. 

Від початку війни та окупації територій України фонд запровадив моніторинг ситуації вздовж лінії розмежування. У межах виїзних місій ми фіксували ескалацію, документували свідчення щодо атак щ боку ворога, оцінювали дотримання прав людини в закритих населених пунктах, під час перетину лінії розмежування та блокпостів.

2015

Навесні була зареєстрована Благодійна організація «Благодійний фонд «Схід SOS», ми продовжували підтримувати постраждалих і сприяти демократичним змінам. Стабільно забезпечували речами першої необхідності людей у прифронтових населених пунктах і працювали над системним розвитком громад.

2016

Команда зосередилася на гуманітарній підтримці жителів територій, що постраждали від збройної агресії рф. Завдяки волонтерам і відповідальному бізнесу відправили понад 100 тонн допомоги. Реагували й на звернення щодо пошуку житла, а також надавали первинні правові, інформаційні та психологічні консультації.

У 6 містах Донеччини та Луганщини інформували населення щодо виплат, банківських послуг, перетину лінії зіткнення, встановлення юридичних фактів і трудових відносин. Допомагали й із житловими, земельними та сімейними питаннями.

Влітку зʼявився освітній напрям, що став відповіддю на соціальні виклики вторгнення армії рф. Тоді ми вперше провели моніторинг закладів освіти Луганської області, а завдяки міжнародним донорам надали необхідне обладнання. Водночас почали реалізацію важливого проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини».

2017

Систематизували запити за напрямами гуманітарної допомоги, консультації зі правових і освітніх питань. Визначили потребу громад Луганщини та Донеччини, після чого продовжили допомагати.

У цей рік фонд започаткував проведення щорічної інтелектуальної події «Фестиваль думок», що стала платформою для обговорення актуальних питань, де кожен може долучитися до дискусій і отримати зворотній зв’язок. Подія збирає лідерів думок, представників влади, громадського сектору, міжнародної спільноти, а також інших небайдужих людей, які прагнуть обговорити життя країни.

2018 – 2019

У ці роки переважно отримували звернення щодо гуманітарної допомоги та правових консультацій. Ми й надалі підтримували постраждалих від війни, надавали юридичну, психологічну та гуманітарну допомогу. Зосередилися на забезпеченні потреб населення, навчальних закладів, медичних установ і культурних центрів, переважно розташованих на підконтрольних територіях Донеччини та Луганщини. Проводили освітні та культурні заходи, моніторили та документували порушення прав людини, адвокатували зміни та інформували. 

Правові приймальні БФ «Схід SOS» у Києві, Маріуполі та Рубіжному надавали безоплатну допомогу усім постраждалим від війни. Ми консультували та супроводжували людей у складанні процесуальних документів, як-от заяв, скарг, запитів тощо.

Крім того, реалізували міжнародний моніторинговий візит до військово-цивільних адміністрацій у травні 2019 року. А вже в серпні відбувся моніторинг 6 контрольних пунктів із метою перевірити умови й виявити проблеми, з якими стикаються люди під час перетину лінії розмежування.

У ці роки разом з UNICEF втілили проєкт «Забезпечення захищеного середовища та доступу до психосоціальної підтримки для дітей і підлітків Луганщини: Знаю-Дію-Змінюю», що охопив 22 школи та 2 415 підлітків із 17 населених пунктів області.

2020

До згаданих звернень додалися дзвінки щодо карантину та викликів пандемії COVID-19, правил перетину контрольних пунктів в’їзду та виїзду з окупованих територій. Водночас ми продовжували відвідувати населені пункти вздовж лінії розмежування з міжнародними моніторинговими місіями, аби ефективно виявляти потреби та дотримання прав людини.

Влітку волонтери та волонтерки БФ «Схід SOS» рятували Луганщину від масштабних пожеж, що знищили сотні гектарів лісу та населених пунктів. Тоді фонд розгорнув штаб цілодобової допомоги в місті Сєвєродонецьк.

Через гостру нестачу фахових педагогічних працівників у навчальних закладах поблизу лінії розмежування, протягом жовтня-квітня 2020 року ми реалізували проєкт із залучення вчителів-волонтерів до шкіл Луганської області (Новотошківка, Трьохізбенка та Щастя).

2021

Виконавча директорка фонду Юлія Красільникова увійшла до гуманітарної підгрупи української делегації у Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях.

Документатори провели дослідження проблем правосуддя щодо міжнародних злочинів, результати були представлені в аналітичному звіті «Впровадження найкращих практик здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту».

Команда психосоціального напряму, тренери та учасники тренінгу «Від конфлікту до діалогу» розробили посібник «Я можу», що містить рекомендації про подолання стресу та реагування на конфлікти, а також техніки та вправи щодо керування стресовими ситуаціями.

Розробили покрові інструкції з відповідями на найпоширеніші запитання для осіб з ТОТ, як-от щодо перетину лінії розмежування, штрафів за порушення порядку перетину, визнання фактів народження або смерті, оформлення паспорта, виплати пенсії, допомоги одиноким батькам, дій в умовах пандемії тощо.

Для представників шкіл Луганщини провели проєкт «Глобальна освіта – знаємо права людини». Вчителі, батьки та представники адміністрації вивчали підхід до розвитку громади й організації навчально-виховного процесу, що ґрунтується на правах людини.

2022

Від початку повномасштабного вторгнення рф фонд надає всебічну допомогу на всіх підконтрольних територіях. У релокований офіс в Ужгороді після 24 лютого почали приходили волонтери, саме вони першими відповідали на дзвінки та передавали запити у Дніпро, де розгорнувся напрям евакуації. Чимало волонтерів згодом долучилися до команди.

У вересні започаткували напрям відбудови для підтримки зусиль фонду щодо евакуації зі прифронту. Тоді команда усвідомила, що місць для врятованих не вистачає, тож ми почали ремонтувати геріатричні центри та шелтери.

Цього ж року ми відкрили перший безпечний простір всеукраїнської мережі «Затишно space» в місті Черкаси. Імплементуючим партнером стала гуманітарна організація «CARE», що бореться з бідністю та відстоює права жінок.

Крім того, долучилися до створення коаліції з документування злочинів «Україна. П’ята ранку/Ukraine. 5 AM Coalition» з метою захисту жертв російської збройної агресії, притягнення до відповідальності керівництва рф, виконавців воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Взяли участь й у роботі круглого стола в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі щодо проблеми документування злочинів, що вчиняються проти та за участі дітей.

БФ «Схід SOS» посів 18 місце в огляді «ТОП-100 публічних транспарентних доброчинних організацій України».

2023

Реалізували численні проєкти для підтримки постраждалих від війни, зокрема й в умовах зими, відсутності води, світла та газу. 

Від травня команда щодня зустрічала українців і українок поблизу пункту пропуску на Сумщині, що межує з кордоном рф (єдиний гуманітарний коридор, яким можна потрапити на підконтрольну територію з ТОТ).

У червні розгорнули екстрене реагування після підриву окупантами Каховської ГЕС. Команда перебувала на місці трагедії від першого дня, а кол-центр безперервно обробляв звернення. Разом із ДСНС, волонтерами та представниками громадських організацій ми передавали гуманітарну допомогу та воду, організували роздачу гарячого харчування, а евакуаційні бригади рятували людей із зони підтоплення.

Команди психосоціальної допомоги відвідували найвіддаленіші села Херсонщини та Миколаївщини, аби підтримати людей і дізнатися про їхні потреби. Моніторингові групи підготували звіт про наслідки теракту, який використовується під час міжнародної адвокації.

Документатори презентували аналітичний звіт «Зміна демографічного складу населення на окупованій території Донецької та Луганської областей», що містить 137 кейсів переслідувань жителів ТОТ у 2014-2022 роках. Підготували також звіт «Воєнні злочини та злочини проти людяності вчинені проти цивільного населення в Україні, 2022 рік».

За результатами дослідження «ТОП-100+ публічних транспарентних доброчинних організацій» фонд посів 15 місце з річними видатками у 642 988 400 гривень. 

Посіли й І місце в категорії «Регіональна доброчинність» Національного конкурсу «Благодійна Україна-2023».

2024 – дотепер

Команда продовжила відвідувати прифронт із міжнародними моніторинговими місіями, аби оцінити гуманітарну ситуацію, потреби сфер освіти та медицини, а також виклики інтеграції людей, які вимушено покинули домівки внаслідок повномасштабної війни.

5 червня 16 представників Альянсу організацій громадянського суспільства, до якого входить і БФ «Схід SOS», підписали меморандум із Міністерством реінтеграції. Головна мета – посилення ролі організацій у гуманітарному реагуванні, визнання нашої експертизи та підтримка в розбудові спроможностей. 

Через загострення бойових дій і постійні атаки з боку рф, команда фонду розгорнула екстрене реагування задля порятунку цивільних у транзитному пункті (на Харківщині, Донеччині, а згодом – Дніпропетровщині).

Представили звіт за результатами міжнародної моніторингової місії прифронтовими територіями Запорізької, Донецької та Харківської областей, в якому розповіли про безпекову ситуацію, евакуацію та розміщення, індивідуальні та інституційні стратегії адаптації, проблеми відновлення зруйнованого житла, а також розгортання тимчасово переміщених громад і установ.

У межах конкурсу «Золотий фліпчарт» фонд посів ІІІ місце в номінації «Благодійна організація року», а в номінації «Проєкт року» – ІІ місце з ініціативою «Затишно space».

У рейтингу найвпливовіших благодійних ініціатив за кількістю згадок у медіапросторі, БФ «Схід SOS» посів 10 місце серед 20 наймедійніших фондів і громадських організацій за результатами дослідження від КМІС.

Нагороди та подяки

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» посів 15 місце в рейтингу транспарентних доброчинних організацій України
БФ «Схід SOS» посів 15 місце в рейтингу транспарентних доброчинних організацій України

БФ «Схід SOS» посів 15 місце в рейтингу транспарентних доброчинних організацій України

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» посів 3 місце в номінації «Благодійна організація року» конкурсу «Золотий фліпчарт»
БФ «Схід SOS» посів 3 місце в номінації «Благодійна організація року» конкурсу «Золотий фліпчарт»

БФ «Схід SOS» посів 3 місце в номінації «Благодійна організація року» конкурсу «Золотий фліпчарт»

Перейти до публікації Отримали подяку від голови Херсонської ОВА за співпрацю в організації евакуації цивільного населення з деокупованих територій
Отримали подяку від голови Херсонської ОВА за співпрацю в організації евакуації цивільного населення з деокупованих територій

Отримали подяку від голови Херсонської ОВА за співпрацю в організації евакуації цивільного населення з деокупованих територій

Перейти до публікації Благодійний фонд «Восток SOS» посів третє місце в номінації «Доброчинність у захисті України» у Національному конкурсі «Благодійна Україна-2022»
Благодійний фонд «Восток SOS» посів третє місце в номінації «Доброчинність у захисті України» у Національному конкурсі «Благодійна Україна-2022»

Благодійний фонд «Восток SOS» посів третє місце в номінації «Доброчинність у захисті України» у Національному конкурсі «Благодійна Україна-2022»

Більше
Скопійовано!