Зміни до процедури обов’язкової евакуації дітей: ВРУ готує законопроєкт до другого читання
11 лютого 2025 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №12353, що має на меті створити зрозумілу й узгоджену систему обов’язкової евакуації, зокрема й дітей. Відповідно до змін, які пропонує законопроєкт, якщо батьки або законні представники відмовляються від евакуації дітей, її зможе здійснити Національна поліція.
Очікується, що за декілька тижнів проєкт має бути прийнятий у другому читанні, враховуючи додаткові уточнення.
Зараз процедура обов’язкової евакуації дітей з батьками або іншими законними представниками з територій бойових дій врегульована на рівні підзаконного акту. На законодавчому рівні поки немає чіткого алгоритму щодо дій у таких ситуаціях. Відсутня й конкретизація повноважень органів державної влади.
Правовий аналітик Благодійного фонду «Схід SOS» Ярослав Таранець в етері Суспільного розповів про недосконалість діючої системи, а також зміни, які має врегулювати законопроєкт.
- Хто нестиме відповідальність за дітей, якщо батьки відмовляються евакуюватися?
- Чи матиме це наслідки для батьків?
- Як відбувається евакуація зараз?
Відповіді на ці та інші запитання – в коментарях Ярослава Таранця
Проблема та вирішення
«Відомі випадки, коли батьки відмовляються від евакуації дітей. Законопроєкт покликаний закріпити право дітей на безпеку, передбачити наслідки для таких батьків, а також чітко окреслити процес евакуації дітей і представників інших груп населення. Зокрема й людей з інвалідністю, осіб старшого віку. Нині процедура регулюється постановою Кабінету Міністрів України, що була прийнята у 2023 році, проте має бути закріплена законом».
Про адвокацію законопроєкту командою БФ«Схід SOS»
«Від початку повномасштабного вторгнення, коли активізувалися евакуаційні процеси, тема стала актуальною не лише щодо дітей, а й усього населення. БФ «Схід SOS» адвокатує це питання, хоча донести важливість було непросто через велику кількість інших критичних тем. Втім, ми не здаємося та продовжуємо діяти, щоб люди мали безпечні умови, правові підстави для переміщення, житло та підтримку у нових громадах».
Як відбуватиметься врегулювання евакуації дітей відповідно до закону? Якщо батьки відмовляються евакуювати дітей, хто братиме відповідальність за них?
«Якщо батьки або опікуни відмовляються евакуйовуватися, дитину рятуватимуть уповноважені співробітники Національної поліції. Надалі вони переміщують її до безпечного регіону та передають органам соціальної опіки. Органи повинні швидко відреагувати та повідомити про випадок прокурора, а також подати позов до суду щодо позбавлення батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав».
Які зміни та уточнення необхідно внести до другого читання?
«У чинній редакції законопроєкту немає чіткого визначення дій органів соціальної опіки щодо дитини. Мають бути визначені обставини, за яких батьків позбавляють батьківських прав, а коли дитину відбирають без позбавлення прав».
Чи передбачена в законопроєкті відповідальність для батьків, які зумисно переховують дітей або перешкоджають тому, аби їх евакуювали з небезпечних регіонів?
«Прямої норми або статті «за переховування дітей» у районі активних бойових дій не передбачено. Водночас виходячи з ситуації та логіки законодавства, передбачається, що так. Уявімо ситуацію, коли співробітники поліції здійснюють евакуацію та побачили дитину у місті, де йдуть активні бойові дії. У цьому разі вони мають реагувати відповідно до закону та евакуювати дитину. Далі мають діяти за тим алгоритмом, який прописаний – передати дитину до органів соціальної опіки для вжиття подальших заходів відповідно до чинного законодавства».
Як зараз відбувається евакуація дітей?
«Ситуації бувають дуже різними. Деякі батьки погоджуються одразу, деяких потрібно вмовляти. Ми повинні розуміти, що це дуже стресово – покинути житло, в якому прожив усе життя. Наразі статистика така: щотижня до нас звертаються 1-3 родини з дітьми, зокрема й багатодітні сімʼї, які хочуть врятувати дітей. Ми налагодили координацію з ювенальною поліцією Донецької області, а також управлінням соціального захисту Донецької облдержадміністрації. Дуже вдячні їм за сприяння та допомогу у проведенні евакуаційних заходів».
Записатися на безоплатну евакуацію можна з понеділка по суботу (8:00-18:00): 0800 332 614.
Консультуємо й у месенджерах:
+38 (099) 710 48 72 (вайбер)
+38 (096) 108 60 48 (телеграм)
Адвокація здійснюється в межах проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України», що реалізується БФ «Схід SOS» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Нагадаємо, нещодавно БФ «Схід SOS» евакуював немовля та ще 4 дітей із Донеччини.