Команда БФ «Схід SOS» розповіла про злочини рф, які пережила на власному досвіді
російська війна проти України залишила тисячі жертв і свідків воєнних злочинів. Люди, які пережили окупацію, обстріли, фільтрацію, катування чи втрату рідних, часто мовчать через страх, втому або переконання, що їхня історія нічого не змінить. Проте саме особисті свідчення стають основою для документування воєнних злочинів, встановлення відповідальності та збереження правди про війну, яку розпочала росія.
У цій підбірці зібрані свідчення членів і членкинь команди Благодійного фонду «Схід SOS». Серед них – документатори воєнних злочинів, евакуаційники, менеджери та координатори, які не лише фіксують наслідки російської агресії, а й самі пережили окупацію, обстріли, гуманітарні катастрофи та насильство. Їхні історії нагадують, що кожна постраждала від війни людина має право та можливість свідчити про злочини країни-агресорки.
- Перші атаки шахедів на Київщину та ризики навчання дітей на ТОТ
Менеджер освітніх програм Микола Оверченко розповів про перші обстріли України з використанням БпЛА «Shahed». Тоді у 2022 році Микола працював учителем в одній зі шкіл Вишгородського району на Київщині:
«Шахеди були восени, бо я все ж таки викладав там у школі, і в жовтні 2022 року, коли на Київ летіли перші шахеди, то якраз вони летіли через нас. Ми їх бачили, і ці ракети, які теж летіли на Київ, пролітали. Вибухи були, працювала ППО, у сусідній громаді були прильоти.
У 2026 році Микола продовжує викладати учням, що перебувають на ТОТ, тож йому відома особиста трагедія кожної дитини:
«Це небезпечно. І діти, і їхні батьки на ТОТ несуть кримінальну відповідальність за навчання в українській онлайн-школі [рф протиправно покладає на них кримінальну відповідальність, відповідно до своїх законів – ред.]. Це загрожує їхньому життю і здоров’ю. Якщо росіяни дізнаються, що вони ходять в українську школу, – це кримінальна відповідальність, тому кожен урок для них – це небезпека. У моєму рідному Бердянську і в Мелітополі створена організація, яка називається «Юг молодой», до якої активно залучають молодь. Звісно, є «Орлята», «Юнармія» класична, із цими партами героїв».
- Екологічні наслідки російських обстрілів у Кураховому
Адвокаційник Ярослав Таранець розповів, що внаслідок регулярних російських обстрілів у рідному Кураховому на Донеччині фактично екологічна катастрофа:
«Російські військові пошкодили дамбу Курахівського водосховища – це завдало великої шкоди природі. У нас було дуже зариблене водосховище. Там не тільки водосховище – там річка Вовча, притока Сіверського Дінця. У нас локально дуже розвинене риболовство – спеціально зариблювали цей ставок. Цілі косяки лобатого плавали. Ти підходиш, а вони аж вистрибують із цієї води. Дуже багато було риби, дуже багато раків. Місто славилося своїми раками, їх було нереально багато. Коли їдеш по приватному сектору людей, які жили біля річки, біля водосховища, то завжди вздовж дороги стояли таблички: раки, раки, раки, раки. Російські обстріли нашкодили природі».
- Розстріл цивільного автомобіля російськими військовими на Херсонщині
У 2022 році регіональна менеджерка Юлія Чокас опинилася в окупації в Херсоні та розповіла про цей важкий досвід. Автомобіль близького знайомого Юлії розстріляли російські військові:
«16 березня 2022 року російські військові розстріляли автомобіль знайомого. Його сільськогосподарська база знаходилася в Білозерці поруч із Херсоном. Чоловік вирішив перевірити стан техніки. Дороги були завалені й потрібно було об’їжджати. Він поїхав полем і побачив, що по ньому ціляться двоє автоматників. Він зупинив автівку, включив аварійку та підняв руки догори. Однак це не врятувало. Російські військові відкрили вогонь. Він був у машині з батьком. Він скооперувався, швидко розвернувся і поїхав в іншому напрямку. Бензобак був пробитий, колеса пробиті. Він мав два кульові поранення: одне в руку, одне нижче шиї. Їх зустріли місцеві, відвезли до лікарні. Ми бачили автівку – вона вся мала сліди від куль. Росіяни вивезли зерно й техніку, які зберігалися».
Під час окупації в місті була складна ситуація з продуктами:
«До Херсона почали завозити продукти з росії, але їхня вартість була набагато вищою».
У місті російські військові регулярно проводили обшуки:
«Російські військові зупиняли цивільне населення для перевірки документів. Ми йшли за продуктами на ринок, вони зупиняли для перевірки документів. Приїхали кілька озброєних військових, зайшли у двір та обійшли подвір’я приватного будинку».
Водночас російські окупанти брали в полон цивільне населення та вдавалися до катувань:
«У моєї подруги російські військові забрали дідуся. Він вийшов занадто рано на вулицю – це була комендантська година. За кілька днів його відпустили, коли вдалися до побиття. Однак відпустили лише тому, що боялися, що людина помре «на підвалі».
«Російські військові зняли замки з приміщень, якими володіла моя родина, та відкрили там свою аптеку. Пізніше, під час одного з російських обстрілів Херсона після деокупації міста, будівля була майже повністю знищена».
- Ракетний удар по Покровську армією рф
Аналітик відділу моніторингу і оцінки Ігор Чельтер розповів про російський обстріл готелю «Дружба» в Покровську на Донеччині 7 серпня 2023 року, свідком якого став. Під час атаки Ігор знаходився за 10 хвилин від готелю:
«Це був серпень 2023 року, і це була велика трагедія. По готелю і багатоквартирному будинку прилетіло дві ракети «Іскандер». Перша ракета влучила в цивільний будинок. Дуже багато було поранених, туди поїхали служби ДСНС. Хвилин через 40 прилетіла друга ракета, яка вдарила по готелю «Дружба». Тоді використали касетний боєприпас. Цю тактику почали застосовувати, щоби було якомога більше жертв».
- Приниження та сексуалізовані погрози під час перевірок на блокпостах так званої «днр»
Документаторка воєнних злочинів Катерина Калюжна розповіла про перевірку, яку проводили «ополченці» так званої «днр»:
«Зупиняють наш автобус, усі виходять на перевірку документів. До мене підійшов військовий і почав розпитувати, чому я навчаюся в Маріуполі. Потрібно було пояснити, що ти з макіївською пропискою робиш у Маріуполі. Він взяв мій паспорт і запитав, чи я вийшла заміж. Я відповіла, що ні. На це він почав переконувати мене, що мені «уже час». А тоді мені було 20 років. Після цього він сказав, що всі заходять в автобус, а я маю залишатись. Уже вечоріло, навколо озброєні люди напідпитку. Я запитала, в чому проблема, а він сказав: «Зараз мужа тобі знайдемо». Мені пощастило, що поруч зі мною їхала жінка років 50–55. Вона вибігла з автобуса, сказала, що я її племінниця і нас чекають. Тоді мене відпустили».
Якщо ви стали свідком або постраждали від протиправних дій з боку рф, повідомте БФ «Схід SOS» за номером кол-центру: 0800 332 614 (пн-сб, 8:00-18:00). Приймаємо звернення й на електронну адресу: [email protected].