EN

БФ «Схід SOS» представив звіт «Невидимі люди» прифронтової території України»

Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

Евакуація зі прифронту залишається одним із ключових способів зберегти життя населення України. Від початку повномасштабного вторгнення мільйони людей вимушено покинули рідні домівки, всі вони – представники різних груп населення, які однаково потребують допомоги та підтримки. 

Водночас потреби представників маломобільних груп нерідко залишаються в тіні, саме тому команда напряму документування Благодійного фонду «Схід SOS» записала 60 поглиблених інтерв’ю з 66 респондентами в межах дослідження «Невидимі люди» прифронтової території України».

У документі ми проаналізували досвід представників маломобільних груп в умовах війни. Ми опитали зокрема й людей старшого віку, осіб з інвалідністю, їхніх родичів і опікунів. Були записані й інтерв’ю з волонтерами, евакуаційниками, менеджерами, соціальними працівниками БФ «Схід SOS» і партнерських організацій, що надають допомогу таким людям. 

Основний висновок дослідження – без сторонньої допомоги представники маломобільних груп зі прифронту загинуть, бо російська армія під час бойових дій в Україні не дотримується норм міжнародного гуманітарного права та веде бойові дії таким чином, аби позбавити цивільне населення умов, необхідних для виживання.

Найпоширенішими порушеннями правил ведення війни з боку рф є:
  • умисні атаки на цивільні обʼєкти;
  • непропорційне застосування сили;
  • умисні напади на цивільну інфраструктуру, лікарні, продуктові склади, інші захищені МГП об’єкти;
  • знищення гуманітарних штабів, що надають допомогу населенню тощо. 

Більшість опитаних представників маломобільних груп та їхніх родичів поділилися пережитим досвідом виживання без води, світла, газу та тепла в зимовий період; без можливості придбати ліки та продукти; без постійного доступу до питної води; без можливості отримати медичну допомогу чи вчасно евакуюватися.

Команда БФ «Схід SOS» також провела анкетування 20 осіб, які в березні 2024 року перебували в Центрі соціальної адаптації людей з інвалідністю ГО «Океан Добра» в місті Дніпро. 17 із них передбачають, що без евакуації, ймовірно, загинули би. 1 людина не мала чіткої відповіді, але також припускала, що не вижила би. Це вкотре підтверджує необхідність налагодженого процесу евакуації від державних установ, благодійних фондів й інших організацій. Йдеться не лише про гуманітарну допомогу, а й про можливість вчасно евакуюватися.

Дослідження описує гуманітарну кризу, а також розповідає історії найбільш вразливих осіб, які часто залишаються без уваги. Дякуємо всім, чия діяльність зробила можливим створення звіту. Cтворення цього звіту – документаторам, що спілкувалися із потерпілими, працівникам фонду, які щоденною працею рятують життя.

Наталія Каплун, координаторка напряму документування БФ «Схід SOS»

Варто зазначити, що за інформацією фонду, станом на квітень 2025 року у «черзі життя» на евакуацію з Донеччини очікують щонайменше 76 осіб, що зумовлено відсутністю місць для подальшого розміщення. Від імені фонду вкотре наголошуємо на необхідності створення комфортних умов і місць для евакуйованих, зокрема й представників маломобільних груп.

Завантажити звіт можна за посиланням

Документування здійснюється в межах проєкту «Підтримка постраждалих від війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю фонду та не обов’язково відображає позицію ЄС (European Union in Ukraine).

Нагадаємо, нещодавно БФ «Схід SOS» допоміг 12 людям зі прифронту знайти новий дім.

Інші матеріали

Перейти до публікації Юристи, психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали допомогу на місцях обстрілів у Павлограді та Дніпрі
Юристи, психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали допомогу на місцях обстрілів у Павлограді та Дніпрі

Юристи, психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали допомогу на місцях обстрілів у Павлограді та Дніпрі

Перейти до публікації Nova Poshta Humanitarian х БФ «Схід SOS» у квітні відправили понад 1 300 кілограмів важливих вантажів
Nova Poshta Humanitarian х БФ «Схід SOS» у квітні відправили понад 1 300 кілограмів важливих вантажів

Nova Poshta Humanitarian х БФ «Схід SOS» у квітні відправили понад 1 300 кілограмів важливих вантажів

Перейти до публікації Фахівчині двох осередків «Затишно space» провели табори в соціальних центрах для дітей і дорослих
Фахівчині двох осередків «Затишно space» провели табори в соціальних центрах для дітей і дорослих

Фахівчині двох осередків «Затишно space» провели табори в соціальних центрах для дітей і дорослих

Скопійовано!