Законопроект 3171: наскільки спроститься процедура отримання свідоцтв про народження та смерть для переселенців (відео)
Сьогодні близько 6 мільйонів наших громадян проживають на тимчасово окупованих територіях. Це означає, що кожного місяця народжуються тисячі дітей і відбувається тисяча смертей на цих територіях. Але там не має можливості отримати легітимні українські документи, які підтверджують ці важливі юридичні факти. Про це під час прес-конференції на тему «Законопроект № 3171: панацея для спрощення судової процедури для переселенців?», повідомив Сергій Пєтухов, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції.
Представник Мінюсту зазначив, що сьогодні є можливість отримати і свідоцтво про народження, і свідоцтво про смерть людям, які проживають на окупованих територіях — є загальний судовий порядок встановлення факту народження чи смерті. Але він, нажаль, є вкрай обтяжливим для цієї категорії громадян, бо передбачає прив’язку до конкретно визначених судів. Більше того — це досить тривалий процес, який може розтягнутися в часі на декілька місяців. Саме це є перешкодою для багатьох із тих, хто проживає на окупованій території.
Саме тому відомство вийшло з ініціативою до парламентарів: спростити для цієї категорії громадян процедуру встановлення факту народження або смерті через суд. Законопроект № 3171 передбачає, що з заявою про встановлення факту народження та смерті можна буде тепер звернутися до будь-якого суду, що знаходиться на підконтрольній Україні території. Також, що є надзвичайно суттєвим, законопроект скорочує термін розгляду подібних справ до 24 годин. Але саме цей пункт проекту документу викликав чи не найбільше критики з боку представників судової влади та Верховної ради. Адже на їх думку цей термін є нереалістичним. «Наразі відбуваються консультації щодо того, який би термін розгляду був би прийнятним, який би фактично виконувався судами. Можливо це буде 2,3,5 днів, але в будь-якому разі – це буде порядок, який передбачатиме позачергове прийняття таких заяв до розгляду і їх прискорений розгляд»,- повідомив представник Мінюсту.
У свою чергу представники громадських інституцій БФ «Восток-SOS»,«КрымSOS», ВБФ «Право на защиту» зауважили, що відсутність можливості людям, які проживають на окупованій території або виїхали з неї, отримати документи про смерть та народження українського зразка надзвичайно ускладнюють їм життя та збільшують кількість проблем. І це пов’язано не лише з тим, що не вдосконалена законодавча база, а й з тим, що процедура визнання на даний момент є незрозумілою.
Олександра Дворецька, представник БФ «Восток-SOS» застерегла, що із-за недосконалості системи ці всі сотні тисяч людей будуть шукати способи отримання потрібних документів. «Тому те, що ми не визнаємо довідки видані на окупованих територіях і не маємо зрозумілих, чітких та зменшених у часі кроків отримання документів про народження та смерть, буде породжувати корупційні схеми. Нам потрібно створити умови для того, щоб корупція не стала єдиним шляхом для отримання українських документів», — констатувала Олександра Дворецька.