EN

Як БФ «Схід SOS» досліджує та документує воєнні злочини в сфері освіти

Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

#ChildrenAreNonNegotiable – діти не предмет для торгу

Це гасло міжнародної кампанії ініціативи Bring Kids Back UA, що покликана привернути увагу до викрадення українських дітей із тимчасово окупованих територій (далі – ТОТ). З початку повномасштабного вторгнення росія силоміць перемістила щонайменше 19 500 дітей. Це – воєнний злочин і пряма атака на майбутнє України.

Окупанти створюють свою «освітню» реальність: нав’язують фальшиві підручники, підбирають лояльних викладачів, ламають психологічно тих, хто чинить спротив. Для цього в них є чітка схема – від «дружніх» пропозицій до відкритого терору.

Благодійний фонд «Схід SOS» у 2022 році розпочав комплексне дослідження воєнних злочинів у сфері освіти на ТОТ. Уже зібрано понад 90 свідчень тих, хто безпосередньо пережив тиск, примус та насильство.

Росіяни систематично та цілеспрямовано намагаються знищити українську освіту в тимчасово окупованих регіонах. Вони фізично знищують школи, книги та примушують педагогів до співпраці. Їхня стратегія передбачає залякування, пропаганду та маніпуляцію історією, щоб змінити національну ідентичність дітей.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»

Відповіді на ці питання в етері Українського радіо дав аналітик фонду Назарій Луценко. Їхній текстовий варіант – далі.

Прослухати етер повністю ви можете за посиланням.

Типові злочини росіян проти освіти українців

Агресори вчиняють жорстокі злочини проти освіти українців: знищують та обстрілюють навчальні заклади, грабують бібліотеки і школи, спалюють українські книги. Вони займаються вербуванням вчителів, застосовуючи психологічне і фізичне насильство, залякування. Крім того, окупанти масово проводять паспортизацію і забороняють дітям батьків без російського громадянства відвідувати школи.

Відомий випадок показового спалення українських книг у Маріуполі. За свідченнями респондентів, книги часто вилучають зі шкіл і вивозять у невідомому напрямку. Деякі свідчили, що російські військові використовували їх для обігріву під час спалення.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»
Методи тиску на українських педагогів

російські спецслужби фокусуються на вчителях історії, української мови та літератури. Спочатку вони пропонують «дружнє» співробітництво та обіцяють високу зарплату (80-100 тис. руб.). Якщо пропозиція не приймається, настає етап завуальованих погроз. У разі повторної відмови застосовують відкритий тиск, агресію та терор.

Після окупації російські спецслужби, насамперед, розшукували військових, які брали участь ще в АТО, та волонтерів. Третьою категорією були педагоги. Після ідентифікації вчителя починався тиск. Це відбувалося за певною схемою: зазвичай до педагога російські спецслужби приходили три-чотири рази.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»
Патріотичне виховання та освітній процес 

росія маніпулює українським освітнім процесом, переслідуючи учнів онлайн-шкіл та впроваджуючи російські підручники. Вони фальсифікують історію, просуваючи концепції «малоросії» і «українського фашизму». Учням нав’язують щотижневі ритуали виконання гімну росії та підняття триколора, а також проводять пропагандистські заходи, щоб змінити національну свідомість. Частиною освітнього процесу стали й пропагандистські святкування на кшталт «безсмертного полка» чи битви під Сталінградом.

Молодші школярі легше піддаються ворожій пропаганді. Систематичне нав’язування російської навчальної програми з часом змушує дитину асоціювати себе з росією. Вона починає запитувати батьків про своє коріння. Це нагадує епізод повісті Довженка, коли онук запитував свого діда: «А хто ж ми такі?», той відповідав: «Козаки!». Так поступово розмивається національна свідомість.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»
Ситуація з українськими старшокласниками

Випускники з ТОТ стикаються зі складним шляхом виїзду через російські блокпости. Подорож, що проходить через «маршрут трьох країн», може тривати тижнями та супроводжуватися перевірками і великими витратами. Старшокласників активно агітують підписати контракти з армією окупантів, обіцяючи великі виплати, а також вступити до приватних військових підрозділів, таких як «вагнер» – до цього підрозділу активно залучали в 2022-2023 роках. Також на ТОТ обмежений доступ до вищої освіти.

Росіяни активно агітують випускників шкіл на тимчасово окупованих територіях вступати до військових вишів. Обіцяють безкоштовне навчання, пільги на житло в рф, але масового бажання серед українських абітурієнтів навчатися в таких закладах не спостерігається.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»
Пропагандистські впливи, що спрямовані на дітей

Російська пропаганда активно залучає дітей до організацій на кшталт «юнармії» та «двіженіє пєрвих». Шкільні сайти використовуються для агітації до служби в армії рф, а для дітей регулярно організовують зустрічі з російськими військовими, незалежно від віку, навчають поводженню зі зброєю.

Учнів регулярно змушують відвідувати пропагандистські екскурсії, зокрема до музею в Мелітополі. Там діють дві виставки: одна присвячена «героям сво», інша – російській монархії Романових. Це два ключові елементи російської ідеології: культ «сильного царя» та героїзація насильства і війни.

Назарій Луценко, аналітик напряму документування БФ «Схід SOS»

Благодійний фонд «Схід SOS» від 2014 року збирає інформацію про воєнні злочини представників рф, аби забезпечити правосуддя та право на правду. Від початку повномасштабного вторгнення ми провели 800 інтерв’ю та задокументували 1 300 ймовірних злочинів. Ці дані передаються до правоохоронних органів України та міжнародних судових установ, адже злочинці повинні понести покарання.

Якщо ви стали свідком або постраждали від протиправних дій із боку рф, повідомте БФ «Схід SOS» за номером кол-центру: 0800 332 614 (ПН-СБ, 8:00-18:00).

Приймаємо звернення і на електронну адресу [email protected] 

Документування здійснюється в межах проєкту «Підтримка постраждалих від війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю фонду та не обов’язково відображає позицію ЄС (European Union in Ukraine).

Інші матеріали

Перейти до публікації Пройшли через пекло заради порятунку: історія подружжя з Часів Яру
Пройшли через пекло заради порятунку: історія подружжя з Часів Яру

Пройшли через пекло заради порятунку: історія подружжя з Часів Яру

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» відновлює будинки постраждалих жителів Ізюма
Команда БФ «Схід SOS» відновлює будинки постраждалих жителів Ізюма

Команда БФ «Схід SOS» відновлює будинки постраждалих жителів Ізюма

Перейти до публікації Вінницька та запорізька команди БФ «Схід SOS» доєдналися до весняної толоки!
Вінницька та запорізька команди БФ «Схід SOS» доєдналися до весняної толоки!

Вінницька та запорізька команди БФ «Схід SOS» доєдналися до весняної толоки!

Скопійовано!