Стратегічна сесія для документаторів фонду
Документування воєнних злочинів допомагає українцям, які постраждали внаслідок дій окупантів під час російсько-української війни. Благодійний фонд «Восток SOS» започаткував цей напрям у 2015 році, тоді ми почали збирати та фіксувати факти порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті збройної агресії росії на сході України (незаконні арешти, позбавлення волі, вбивства, катування, переслідування, обстріли об’єктів цивільної інфраструктури тощо).
Наша головна мета – відновлення справедливості, притягнення воєнних злочинців до відповідальності та збереження пам’яті. Команда співпрацює з правоохоронними органами та планує пряму передачу зібраних матеріалів до Міжнародного кримінального суду. Крім того, у листопаді 2022 року представниця БФ «Восток SOS» долучилася до роботи круглого столу у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
Нині, в умовах повномасштабного вторгнення рф, напрям розширив географію на всю територію України. Спеціалісти працюють в офісах у Києві, Дніпрі та Ужгороді, а також регулярно здійснюють виїзди. Ми проводимо інтервʼю з постраждалими в будь-якому зручному для них форматі, зокрема й під час польових виїздів або онлайн.
За рік команда записала понад 430 інтерв’ю зі свідками та потерпілими, воєнні злочини проти них були вчинені в Україні після 24 лютого 2022 року. Чимало інтервʼю ми записали в центрах компактного поселення ВПО та шелтерах, команда здійснила понад 60 виїздів.
Ми подали 40 скарг до Європейського суду з прав людини (до виходу рф із ПАРЕ) на основі задокументованої інформації. Випустили 3 звіти про порушення прав людини на тимчасово окупованій території.
Минулого тижня команда документаторів провела дводенну стратегічну сесію. Ми маємо амбітні плани, що потребують удосконалення процесів і розв’язання спільних задач, адже наразі серед правоохоронних структур і громадських організацій (українських і міжнародних) існує декілька підходів до опрацювання та поширення інформації щодо воєнних злочинів рф.
Надалі команда документаторів працюватиме в межах проєкту Support For Vulnerable and Hard-To-Reach Groups in War-Affected Ukraine за фінансової підтримки ЄС.