EN

Стан протидії незаконному позбавленню волі: Восток SOS долучився до круглого столу з правоохоронцями

Новини
22.07.2021
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image_20210716164043_1-1024x712.jpeg

Працівники Восток SOS Наталія Каплун та Сергій Шпілєвий взяли участь у роботі круглого столу «Про стан протидії незаконному позбавленню волі та утриманню осіб в місцях несвободи на тимчасово окупованій території Луганської області», організатором якого була Луганська обласна прокуратура.

Луганська обласна прокуратура проводить подібний захід вперше, демонструючи відкритість та готовність співпрацювати із громадянським суспільством задля виконання державою своїх позитивних зобов’язань у сфері захисту прав людини – у розумний термін розслідувати випадки грубих порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, що мали місце в умовах війни на сході України, та своєчасно притягати до кримінальної відповідальності осіб, винних у вчиненні таких правопорушень.

Під час заходу із доповідями виступили працівники Луганської обласної прокуратури, обласних управлінь Національної поліції України та Служби безпеки України, представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в Донецькій та Луганській областях, а також правозахисники «Луганської обласної організації «Союз юристів України» та Восток SOS. Виявлення фактів незаконного позбавлення волі, документування цих злочинів, оптимізація розслідувань подібних злочинів – ці питання були у центрі уваги всіх доповідачів. 

Доповідь представниці Восток SOS Каплун Наталії була присвячена проблемі відкриття та ефективного розслідування кримінальних проваджень в осіб, що пережили незаконне позбавлення волі у період з 2014 по 2019 роки.

Дані для аналізу проблеми були отримані під час опитування жертв важких порушень прав людини, вчинених в умовах збройного конфлікту, проведеного працівниками Восток SOS, які працюють у проєкті ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

В рамках проєкту було опитано 100 потерпілих, з яких, як було встановлено, станом на 2021 рік не було відкритого кримінального провадження в 17 осіб: з них п’ятеро про факт свого незаконного позбавлення волі нікого не повідомляли й до правоохоронних органів не зверталися, про пережите розповіли лише документаторам Восток SOS (з цих п’яти лише троє наразі зацікавлені у відкритті кримінального провадження, що свідчить про проблему довіри до національних органів слідства та правосуддя); 

9 осіб повідомили, що кримінальне провадження щодо їхнього незаконного позбавлення волі було відкрите за ст. 115 ККУ (зникнення без вісті) або ч.1 ст. 146 ККУ (насильницьке зникнення), але після їхнього звільнення ці особи були зняті з розшуку, а їхні провадження були закриті; 

3 особи (усі троє – колишні військовополонені) розповіли про те, що з ними за фактом їхнього перебування у полоні спілкувалося лише СБУ й це спілкування відбувалося суто в рамках збору інформації, важливої для безпеки держави, але не мало за мету відновлення їхніх порушених прав та встановлення справедливості. 

Зі 100 опитаних 2 особам довелося добиватися відкриття кримінального провадження по факту їхнього незаконного позбавлення волі через суд. 

Також під час опитування документатори Восток SOS зафіксували 2 випадки, коли працівники органу, що здійснює досудове розслідування, зверталися до потерпілих з проханням написати заяву про закриття кримінального провадження, оскільки вважали це розслідування безперспективним. В обох випадках потерпілі відмовлялися писати такі заяви й провадження є наразі такими, що тривають.

Для всебічного аналізу проблеми є важливим й те, що не завжди ініціаторами закриття відкритих проваджень виступають слідчі чи оперативні працівники національних органів досудового розслідування. Зі 100 опитаних троє осіб були не зацікавлені у розслідуваннях та покаранні винних й самі ініціювали закриття своїх кримінальних проваджень. З них лише 1 особа вчинила так через острах за життя та свободу родичів, що проживають на окупованій території.

Також Каплун Наталія нагадала про великий запит на правосуддя у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом, що існує в українському суспільстві. Серед опитаних у рамках проєкту таких, хто вірять у спроможність національних органів слідства забезпечити правосуддя у їхніх провадженнях, й таких, хто не вірить у це, приблизно однакова кількість. Тобто можна говорити про поляризацію думок, але незважаючи на це потрібно шукати рішення виявлених проблем й працювати задля відновлення прав потерпілих та встановлення правосуддя.

Робота працівників Восток SOS в проєкті ПРООН передбачає не тільки виявлення проблем слідства та правосуддя у кримінальних провадженнях, відкритих щодо важких порушень прав людини, воєнних злочинів, злочинів проти людяності, вчинених в умовах збройного конфлікту, але й пошук шляхів їхнього рішення, задля чого працівники організації відкриті до співпраці з Луганською обласною прокуратурою та Офісом Генерального прокурора.

Інші матеріали

Перейти до публікації Від 28 жовтня по 2 листопада 2024 року команда БФ «Схід SOS» здійснила міжнародну моніторингову місію
Від 28 жовтня по 2 листопада 2024 року команда БФ «Схід SOS» здійснила міжнародну моніторингову місію

Від 28 жовтня по 2 листопада 2024 року команда БФ «Схід SOS» здійснила міжнародну моніторингову місію

Перейти до публікації За 3 місяці команда БФ «Схід SOS» евакуювала понад 700 людей із Донеччини!
За 3 місяці команда БФ «Схід SOS» евакуювала понад 700 людей із Донеччини!

За 3 місяці команда БФ «Схід SOS» евакуювала понад 700 людей із Донеччини!

Перейти до публікації «Хроніки евакуації»: у Запоріжжі відбудеться виставка про порятунок цивільних зі прифронту
«Хроніки евакуації»: у Запоріжжі відбудеться виставка про порятунок цивільних зі прифронту
 05.11 – 30.11.2024

«Хроніки евакуації»: у Запоріжжі відбудеться виставка про порятунок цивільних зі прифронту

Скопійовано!