Програма Фестивалю думок 2024

Події
Завершено

10:00 – початок реєстрації на «Фестиваль думок» (продовжуватиметься протягом усього дня)

10:30 – офіційне відкриття

11:00 – 12:30  Локація №1  

Спікери:

Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA  

Віолета Артемчук, координаторка ГО «Донбас-СОС»

Олексій Тільненко, голова правління ГО «КримСОС»

Ольга Куришко, заступниця Постійної Представниці Президента України в АР Крим

Модеруватиме: Лідія Кузьменко, радниця з правових питань УВКБ ООН

Опис дискусії: Війна, що триває з 2014 року, день за днем забирає життя військових та цивільних, руйнує буденність десятків великих та малих міст України. І, здається, вона руйнує віру в те, що ми колись зможемо жити в мирі, подолаємо наслідки збройної агресії, зможемо звільнити всі території нашої країни.  Широкомасштабне вторгнення РФ стало трагедією для нашої країни, але чітка політика позиція влади України разом із діями Сил оборони, зокрема, деокупації Харківщини та Херсонщини, подарували надію на повернення всіх окупованих територій України. 

Всі ці десять років громадські організації допомагають постраждалим, працюють над законодавством України, розробляють реінтеграційні політики. Але, здається, після десяти років війни нашим найбільшим викликом на сьогодні є не зневіритися.

12:45 – 14:15 Локація №1  

Спікери:

Тетяна Сіренко, директорка ГО Ресурсний центр Лісова Поляна, психотерапевтка, експертка по роботі з ветранами та звільненими з полону

Катерина Купців, проєктна менеджерка ГО «Принцип»

Віктор Войтенко, керівник відділу комунікацій VeteranHub і ветеран

Модеруватиме: Костянтин Реуцький, військовослужбовець, правозахисник, журналіст 

Опис дискусії: Повертаючись з війни людина часто потрапляє в вакуум, де немає звичних патернів поведінки, де всі оточуючі стають чужими, де доводиться знову вчитись жити в цивільному вимірі. 

Як суспільство має допомагати ветеранам, що можна зробити вже зараз? Поговоримо про важливість психологічної допомоги, про виклики які стоять перед ветеранами та їх родинами, про стигматизацію в суспільстві, та методи як її уникнути. Піднімемо проблематику працевлаштування та фізичної реабілітації, поваги та соціальної підтримки ветеранів.

14:30 – 16:00 Локація №1

Спікери: 

Сергій Гнєзділов, військовослужбовець

Соломія Бобровська, народна депутатка 

Масі Найєм, співзасновник правозахисного центру для військових «Принцип»

Богдана Левицька, ВО «Веста»

Модеруватиме: Андрій Куликов, журналіст, співзасновник «Громадського радіо», голова Комісії журналістської етики

Опис дискусії: 10 років війни, 31 місяць з яких триває повномасштабна фаза. Більш як 2,5 роки військовослужбовці не мають кінцевих термінів служби. Шанс на зрозумілі часові рамки перебування у війську – 36 місяців –  зʼявлявся на початку 2024 року, коли у парламенті обговорювали зміни до законодавства, проте цю правку, котрої бійці та бійчині чекали, здається, найбільше у фінальній версії документу не залишили. 

У ході цієї дискусії під час Фестивалю думок ми поговоримо про те:

Як відсутність кінцевого терміну служби впливає на психологічний стан бійців? 

Чи можлива демобілізація та чи обговорюють зміни до «демобілізаційного законодавства» зараз?

Чи маємо ми ким замінити бійців, що воюють від початку повномасштабного вторгнення? 

Підстави для демобілізації: як виглядає списання з війська зараз? 

16:15 – 17:45 Локація №1

Спікери: 

Антон Дробович, директор Українського інституту національної памʼяті 

Антон Лягуша, кандидат історичних наук, академічний директор програми «Дослідження памʼяті та публічна історія» Київської школи економіки  

Вахтанг Кіпіані, журналіст, військовослужбовець, історик, головний редактор медіа «Історична правда»

Модеруватиме: Катерина Даценко, журналістка та представниця організації, що працює зі збереженням памʼяті Moment of honor community 

Опис дискусії: За 10 років війни ми втратили тисячі бійців та бійчинь і не раз наштовхнулися на запитання «Як зберігати памʼять про них правильно?» 

Чому деякі форми памʼяті наштовхуються на супротив? Чи варто та чому переходити до персоналізованої памʼяті замість узагальнення? У яких країн нам було б доречно перейняти цей досвід?  

Пошук відповідей на всі ці запитання також в памʼять про них, про людей, завдяки яким Україна все ще вільна і незалежна.  У цій дискусії Фестивалю думок ми спільно з експертами, істориками та рідними загиблих бійців шукатимемо відповідь на запитання: «Як нам гідно зберегти памʼять та вшанувати подвиг кожного та кожної?»  

11:00 – 12:30 Локація №2

Спікери: 

Лідія Смола, докторка політичних наук, професорка, психологиня

Тетяна Трощинська, журналістка, медіаменеджерка, лауреатка премії імені Георгія Ґонґадзе 

Ярина Ключковська, фахівчиня зі стратегічних комунікацій

Модеруватиме: Оксана Мороз, експертка з комунікацій, засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем»

Опис дискусії: За 10 років війни Україна пройшла великий шлях у розвитку комунікаційних технологій, але часто поточні комунікації не відповідають стратегічним та і тактичним цілям. Факапи, що трапляються заплутують українців та створюють можливості для інфооперацій ворога. росія ж не втрачає можливостей використати наші вразливі зони для досягнення своїх цілей. Під час дискусії ми поговоримо про те, як змінюється тактика поширення російських інфооперацій та що з цим варто робити в площині комунікацій. А також спробуємо висвітлити найбільш ефективні тактики протистояння країні агресору. Та спробуємо дійти спільного висновку: чи у всьому винна лише російська дезінформація?

12:45 – 14:15 Локація №2

Спікери: 

Олександр Набока, доктор історичних наук, професор, краєзнавець                                                    

Катерина Зарембо, дослідниця у галузі суспільних наук, авторка книжки «Схід українського сонця»

Денис Казанський, журналіст  

Станіслав Федорчук, політолог, громадський активіст (м. Донецьк) 

Модеруватиме: Наталя Михальченко, редакторка сайту UA-Travels та дослідниця українських і світових музеїв

Опис дискусії:  Внаслідок масивного ідеологічного тиску у радянські часи та у період домінування на Сході України проросійських сил, цей край опинився «без історії». Майже повністю був витравлений її українських сюжет. Значення українців у освоєнні краю було відкинуто у фольклорний маргінес. Відповідно до імперських та політичних завдань – домінували два сюжети – освоєння краю Росією, починаючи з кінця 18 ст. та німецько-радянська війна 1941 – 1945 рр. У мешканців краю виховувалося почуття першості над іншими регіонами України, а у пострадянські часи плекалися ксенофобські ідеї, на кшалт – «Донбас годує усю Україну». Українська влада та суспільство у довоєнні часи невільно сприяло таким поглядам, вважаючи, що їх висловлювання – допустиме право в умовах свободи слова, висловлювань та толерантності. Подальша гуманітарна стратегія на Сході має базуватися на розумінні впровадження українського бачення історії краю, як ключового та принципового процесу, який має втілюватися жорстко, без оглядки на можливі звинувачення у «порушеннях прав» проросійських мешканців краю. Політичні сили та лідери, які будуватимуть свої платформи на основі проросійських, імперських міфологем мають бути люстровані. Популяризація української історії має стати лейбмотивним процесом, втілюватися у вигляді курсів, навчальних предметів, музейних експозицій, створення популярізаторських програм із належним та достойним фінансуванням.

14:30 – 16:00 Локація №2

Спікери:

Наталія Каплун, координаторка напряму документування БФ «Схід SOS»

Юрченко Світлана, координаторка оперативного реагування ГО «База ЮА»

Дмитро Максимович, директор БФ «Barrier-Free Foundation»

Дар’я Бодачевська, керівниця департаменту евакуації та повернення БО «SaveUkraine»

Модеруватиме: Ярослав Корнієнко, координатор напряму евакуації Благодійного фонду «Схід SOS»

Опис дискусії: Основна мета цього обговорення – розповісти про людей, які намагаються вижити в умовах прифронту й при цьому є найбільш вразливими. Ідеться про маломобільні групи населення. Такі люди можуть загинути, якщо вчасно не отримають допомогу. Проживання в умовах без світла, газу, води, ліків, продуктів та опалення взимку – виклик для будь-якої людини, а особливо для самотніх людей старшого віку, евакуацією котрих системно вже більш як 2,5 роки займається «Схід SOS».  Ці люди потребують нашої підтримки, але часто лишаються «невидимими» для держави. 

Запрошені експерти\-ки поділяться досвідом надання допомоги таким людям – з боку Благодійного фонду «Схід SOS» та партнерських організацій, що спрямовують свої зусилля на зменшення жертв серед цивільного населення в умовах російського вторгнення.

16:15 – 17:45 Локація №2

Спікери:

Роман Власенко, голова Сєвєродонецької РДА

Сергій Панесенко, директор з програм Товариства Червоного Хреста України

Куянцева Оксана, членкиня правління БФ «Схід SOS»

Модеруватиме: Сергій Стуканов, журналіст, радіоведучий, історик, засновник Інституту інтеграції Донбасу

Опис дискусії: 

Частина переселенців, котрі покинули свої домівки, рятуючись від війни, зрештою обирають повертатися додому – в окупацію чи прифронтові населені пункти. 

Під час цієї дискусії на Фестивалі думок 2024 ми поговоримо про таке:

Із якими викликами стикаються переселенці в евакуації та чому інколи обирають повернутися, наражаючи на небезпеку себе та дітей? 

Як зробити підтримку ВПО системною, а соціалізацію у приймаючих громадах сталою та чиє це завдання держави чи волонтерів? 

Що з житлом: чи має держава довготривалу стратегію у створенні постійних місць проживання для ВПО? 

11:00 – 12:30 Локація №3

Спікери:

Арман Акопян, в.о. Директора Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Андрій Черноусов, юрист, член правління фонду «Голоси дітей», член коаліції з документування воєнних злочинів Росії

Мирослава Харченко, головна спеціалістка з правових питань фонду Save Ukraine

Модеруватиме: Христина Шкудор (PR армія)

Під час повномасштабної війни росія систематично здійснює воєнні злочини, включно з примусовими депортаціями українських громадян. Особливий акцент – на викраденні українських дітей, що має ознаки геноциду. За даними ООН, РФ депортувала понад 2,8 млн українців. Точно відомо про щонайменше 20 тисяч викрадених дітей. Їхня доля залишається невідомою, оскільки російська влада змінює імена, незаконно усиновлює та залучає дітей до мілітаризованих структур. Цей злочин є частиною тривалої політики Росії, що має на меті знищення української ідентичності та примусову асиміляцію.

Під час цієї дискусії на Фестивалі думок 2024 ми поговоримо про таке:

Як вдаєтсья повертати українських дітей зараз?

Навіщо Росії наші діти? 

Чи є шанс покарати винних?

Чи має Україна стратегію повернення усіх депортованих дітей додому? 

12:45 – 14:15 Локація №3

Спікери:

Інна Кільдерова, начальниця головного управління загальної середньої освіти, Міністерства освіти і науки України

Тайя Аврам, юристка-аналітикиня ГО «Донбас-СОС»

Ярослава Мозгова, освітня експертка

Ольга Алтуніна, представниця уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України

МодеруватимеМарія Красненко, експертка з питань внутрішнього переміщення

Опис дискусії: Війна принесла у наші життя чимало викликів, особливо це відчувається в темі освіти для дітей України. Саме тому під час дискусії поговоримо про безпеку школярів та вчителів, піднімемо тему української освіти для дітей за кордоном, поміркуємо про дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, та їхній доступ до освіти, а також почуємо думки про кадрове забезпечення шкіл та оновлення навчальних програм з урахуванням нових реалій. 

14:30 – 16:00 Локація №3

Спікери:

Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ЦГП Альменда 

Дар’я Ніколенко, голова правозахисної служби ФРІ   

Аркадій Петросян, голова Асоціація молодих ВПО

Представник Міністерства молоді та спорту    

Модеруватиме:  Катерина Супрун – журналістка, ведуча подкасту «Окуповане покоління» (NUMO media) Національного українського молодіжного обʼєднання   

Опис дискусії: Питання перебування 1 мільйона 600 тисяч дітей на тимчасово окупованих територіях — це про національну безпеку та про майбутнє України! Пропонуємо поговорити на тему дітей які зараз лишаються в окупації, що вони відчувають, з якими складнощами стикаються, чи продовжують вони вчитись в українських школах, чи в змозі вони опиратись російській пропаганді та впливу, і наскільки цей вплив сильний та масований. Що має робити влада, щоб ці діти обрали переїзд на підконтрольні території, як зараз живеться молодим людям, які вже переїхали, вступивши в український ВУЗ і з якими викликами вони стикаються.

13:00 – 14:30 Мансарда будинку митрополита 

Спікери:

Георгій Коваленко – ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості, колишній прес-секретар Предстоятеля УПЦ, священник ПЦУ

Ярослав Юрчишин – народний депутат України, голова Комітету з питань свободи слова

Людмила Филипович – релігієзнавиця, докторка філософських наук, провідна наукова співробітниця Відділу релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, професорка декількох університетів в Україні. Віце-президент Української асоціації релігієзнавців, виконавча директорка Центру релігійної інформації і свободи Української асоціації релігієзнавців

Модеруватиме: Оксана Горкуша – старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України

Опис дискусії: Під час війни питання заборони Української Православної Церкви Московського Патріархату (УПЦ МП) стало надзвичайно важливим для українського суспільства. На дискусії ми обговоримо, як діяльність цієї релігійної організації впливає на національну безпеку в умовах російської-української війни, та як працювати новий закон про заборону УПЦ МП. Крім того, ми подискутуємо про те,  чи ці обмеження можуть вплинути на свободу віросповідання та міжконфесійні відносини в Україні.

12:00 – 14:00 Трапезна Софії Київської

Командна гра для тих, хто хоче навчитися розпізнавати ворожі впливи та російські фейки. Розвивати критичне мислення – цікаво, весело та корисно, якщо це робити через гру. Місія кожної гри «Врятувати Єнота з інформаційного полону!».

Детальна інформація про гру за посиланням

16:00 – 18:00 Трапезна Софії Київської 

Разом із Мережею кіноклубів медіапросвіти DOCU/CLUB ГО «Докудейз», ми підготували показ фільму «Синдром Гамлета» та його обговорення разом із героями стрічки.

«Синдром Гамлета» – документальний фільм Ельвіри Нєвєри та Пьотра Росоловського. Стрічка покликана спровокувати роздуми над подіями, що відрізняються від загальноприйнятих норм і тверджень. 

Коли у 2014 році на Сході почалися перші бої, життя героїв фільму змінилося назавжди. Славік пішов воювати за свою країну. Катя закинула навчання та пішла зі зброєю в руках на фронт. Роман став фронтовим медиком і рятував воїнів на передовій. Оксана брала участь у протестах на київському Майдані. Родіон, родом з Донецька, під час війни шив військову форму та надавав гуманітарну допомогу. На початку 2022 року всі вони збираються разом на театральній сцені, щоб взяти участь в унікальній постановці, яка намагається пов’язати їхній досвід війни з шекспірівським «Гамлетом». А коли в лютому 2022 року почалося велика війна, героям знову довелося поставити собі питання «бути чи не бути».  

В обговоренні «Синдрому Гамлета» візьмуть участь герої документального фільму. 

Дискусію модеруватиме Ксенія Шиманська, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз».

Протягом усього дня ви можете відвідати тематичні фотовиставки:

  • «Хроніки евакуації» від Благодійної організації «БФ «Схід СОС»
  • «Освіта під прицілом» від «Освітнього дому прав людини в Чернігові»
  • виставка UAPP photographers

Ігровий простір:

«Світ громад», «Бути жінкою», «ПравоGames», «Згарда».

«Світ громад» – Українська настільна кооперативна стратегія у жанрі соціального симулятора. Ігрова механіка максимально наближена до реального життя і перемогти у грі можна лише кооперуючись та взаємодіючи. Це новий та цікавий підхід до розвитку громад та навчання процесам впровадження реформ на місцевому рівні.

«Бути жінкою» – за правилами гри всі учасники обирають собі роль – героїню з певними характеристиками та ресурсами. Вони рухаються полем і намагаються зібрати найбільшу кількість ресурсів, аби досягти своїх особистих цілей. 

 «ПравоGames» – гра створена для того, щоб допомогти вам розвивати власну правову обізнаність та навички вирішення конфліктних ситуацій.

«Згарда» – гра, яка є швидким психологічним інструментом, а саме експрес-діагностики та екологічного пропрацювання глибинних індивідуальних питань учасників.

Виставку від Центру громадянської просвіти «Альменда»:

«Крізь завісу мовчання – діти про життя в окупації»

Безкоштовний дитячий простір з іграми та майстер-класами

Вечірній концерт від гурту «Пристані»

Нагадаємо, зареєструватися на фестиваль можна за посиланням.

Фестиваль організовує БФ «Схід SOS» разом з естонською організацією MTÜ Mondo за фінансової підтримки European Union in Ukraine та Estonian Embassy in Kyiv.

Інші матеріали

Перейти до публікації У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді
У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

Перейти до публікації Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»
Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Перейти до публікації 2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці
2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці

2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці

Скопійовано!