Позиція щодо необхідності формування повноважень Міністерства національного єднання України з урахуванням наслідків тимчасової окупації
Ми, представники організацій, які опікуються захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, підтримуємо рішення про збереження міністерства, що відповідатиме за постраждалих внаслідок війни, а також перетворення Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності. Це важливе рішення сигналізує співгромадянам, міжнародним партнерам і громадянському суспільству про те, що подолання негативних наслідків війни та національне єднання є пріоритетом для державної політики України.
У вересні 2024 року разом із понад 50 організаціями ми закликали президента України підтримати збереження в уряді міністерства, що відповідає за постраждалих унаслідок війни незалежно від того, де вони перебувають: на тимчасово окупованих чи підконтрольних територіях, за кордоном тощо. Про це президент говорив у жовтні 2019 року під час події «Форум Єдності» в Маріуполі. Людина, її права та потреби повинні залишатися в центрі уваги держави, особливо якщо ця людина постраждала внаслідок збройної агресії РФ.
Ми переконані, що національна єдність можлива лише тоді, коли в державі ведеться робота над питаннями соціальної згуртованості, починаючи з громад на підконтрольних уряду України територіях і завершуючи сприянням поверненню громадян, які вимушено виїхали за кордон через війну. Так само важливою є підтримка та розбудова зв’язків із жителями тимчасово окупованих територій України. Ми не знаємо, коли будуть звільнені наші землі, але люди, які там залишаються, є громадянами України та нашим найміцнішим звʼязком із територіями, які тимчасово контролюються країною-агресоркою. Наші люди в окупації потребують підтримки з боку держави, а також врахування їхніх інтересів і потреб під час формування державних політик.
Ми вважаємо, що пріоритетом Міністерства національної єдності має бути збереження зв’язків із тими, з ким держава ці зв’язки вимушено втрачає через війну. Відтак саме людський вимір має стати ключовим для оновленого міністерства. Як і Мінреінтеграції, Міністерство національної єдності має продовжувати забезпечувати формування та реалізацію державної політики з питань:
- тимчасово окупованих територій і захисту прав населення, що на них проживає, з метою реінтеграції в єдиний правовий, інформаційний, соціально-економічний, культурний і освітній простори України;
- внутрішньо переміщених осіб і громадян України, які вимушено виїхали за кордон, щодо сприяння реалізації прав і свобод, створення умов для добровільного повернення або інтеграції на новому місці проживання;
- соціальної згуртованості та розбудови довготривалого справедливого миру.
Ми закликаємо уряд під час визначення обсягу повноважень Міністерства національної єдності керуватися ідеєю, що національна єдність і стійкість є однією з необхідних умов для повернення тимчасово окупованих ворогом територій. Національна єдність неможливе без урахування інтересів і потреб мільйонів громадян, які постраждали від війни, зокрема й тих, що залишаються на тимчасово окупованих територіях.
6 грудня 2024 року
Центр прав людини ZMINA
ГО «Донбас СОС»
ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
Кримська правозахисна група
БФ «Схід SOS»
БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
ГО «КРИМСОС»
БФ «Право на захист»