ПОЗИЦІЯ організацій Коаліції організацій, що опікуються питанням захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо необхідності створення передумов для відновлення та забезпечення функціонування органів державної влади України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі
Кримський півострів залишається тимчасово окупованим вже понад десять років внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. З 2014 року органи державної влади на півострові фактично припинили свою діяльність, тому завдання їх відновлення після деокупації Кримського півострова стало поштовхом для напрацювання механізмів перезапуску системи управління на території АР Криму та м. Севастополя.
У березні 2024 року у Верховній Раді України був зареєстрований урядовий законопроєкт “Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо особливостей відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі” (реєст. №11064 від 04 березня 2024 року).
З 2014 року, у зв’язку з тимчасовою окупацією Кримського півострова, Рада міністрів АР Крим та Верховна Рада АР Крим фактично не здійснюють повноваження, а відновлення їх діяльності одразу після деокупації видається неможливим та потребує додаткового нормативного врегулювання. Тому проєктом пропонується внести зміни до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, які створюють підстави для формування військової адміністрації АР Крим та міста Севастополь. Крім того, законопроєкт передбачає механізм формування військових адміністрацій населених пунктів та районних військових адміністрацій, порядок взаємодії між ними, призначення посадових осіб, а також визначає повноваження військових адміністрацій кожного адміністративно-територіального рівня. Також законопроєкт передбачає припинення повноважень осіб, які займали виборні посади у державних органах влади та органах місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб та державних службовців державних органів.
У разі прийняття законопроєкту № 11064 з’явиться можливість утворити військову адміністрацію АР Крим та міста Севастополь та військові адміністрації всіх потрібних рівнів (від республіканського рівня до рівня військових адміністрацій населених пунктів). Це необхідно зробити до деокупації півострова, тому що саме на військові адміністрації покладається обов’язок розробки планів відновлення регіонів після деокупації.
Ми, представники Коаліції організацій, що опікуються питанням захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, підтримуємо прийняття законопроєкту № 11064.
Вважаємо, що прийняття цього законопроєкту стане важливим кроком на шляху до відновлення територіальної цілісності України та забезпечення прав і свобод громадян на деокупованій території Кримського півострова. Прийняття законопроєкту №11064 є необхідним для відновлення публічної влади, забезпечення безпеки та правопорядку в АР Крим та місті Севастополі, а також для подальшого впровадження інтеграційних процесів, що сприятимуть поверненню цих територій під контроль України. Прийняття законопроєкту дозволить підготувати відповідні рішення, які забезпечать відновлення діяльності державних органів влади одразу після звільнення Криму для впровадження ефективного управління територією, забезпечення прав громад України. Запропонований варіант військових адміністрацій діятиме тимчасово до відновлення діяльності класичних державних органів влади Автономної Республіки Крим.
Закликаємо народних депутатів України підтримати проєкт Закону “Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану щодо особливостей відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі” (реєст. №11064).
04 вересня 2024 року
Центр прав людини ZMINA
Громадська організація “КРИМСОС”
ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
Громадська організація “Донбас СОС”
БФ “Схід SOS”
БФ “Право на захист”
БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
Кримська правозахисна група