Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019

Новини
19.11.2019
Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №1

У жовтні 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які зв’язані з адміністрацією Російської Федерації, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності, залучення неповнолітніх до пропаганди. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Незаконне новоутворення – так званий «апеляційний суд «ДНР» визнав винною жительку Горловки Марину Чуйкову за статтею «321 КК ДНР (шпигунство)» та засудив до 11 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії загального режиму. Про це повідомила так звана «Генеральна прокуратура ДНР» 1 жовтня 2019 року.

Також так званий «верховний суд ДНР» засудив військовослужбовця ЗСУ В. І. Горобця до 16 років позбавлення волі. Чоловіка звинувачують у «здійсненні терористичної діяльності» та «насильницькому захопленні влади». Згідно з повідомленням В.І. Горобець пройшов навчання в 169-му військовому навчальному центрі сухопутних військ ЗСУ «Десна». Про це 2 жовтня 2019 року сповіщає ЗМІ, підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, «Донецкое агентство новостей».

Так званий «верховний суд ДНР» засудив військовослужбовця ЗСУ Володимира Воскобойника до 30 років позбавлення волі за «терористичну діяльність на території Республіки». Про це 3 жовтня 2019 року повідомляє так зване ЗМІ «Донецкое агентство новостей».

Військового Збройних сил України Богдана Пантюшенка так званий «суд ДНР» засудив до 18 років позбавлення волі. Про це повідомляє 4 жовтня 2019 року так звана «генпрокуратура ДНР».

Так званий «Верховний суд ЛНР» засудив жінку, ім’я якої не вказується, до 14 років позбавлення волі за «державну зраду». Про це повідомили в прес-службі так званої «Генеральної прокуратури ЛНР».

В незаконній в’язниці так званого «МГБ ДНР» покінчив життя самогубством військовослужбовець 53 бригади. Про це повідомив 15 жовтня 2019 року блогер в соцмережі твіттер.

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №2

Так званий «суд ДНР» визнав журналіста Станіслава Асєєва винним ще в серпні за статтями «Організація екстремістської спільноти», «Шпигунство та підбурювання до шпигунства», «Публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності», «Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності». Про це 22 жовтня 2019 року повідомляє так звана «генеральна прокуратура ДНР».

Із закритих джерел стало відомо, що в жовтні 2019 року був затриманий Гаврилович Сергій Леонтійович. Він був незаконно ув’язнений та утримувався в будівлі колишньої СБУ в місті Луганськ. Подальша доля чоловіка поки що невідома.

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

«Депутати» так званої «народної ради ЛНР» 17 жовтня 2019 року в ході пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до статті 1 Закону Луганської Народної Республіки» Про державні посади Луганської Народної Республіки».

Закон «Про внесення зміни до статті 13 Закону Луганської Народної Республіки «Про дорожній рух». Закон «Про внесення змін до статті 23 і 63 Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки в частині конкретизації поняття «стан сп’яніння».

Закон «Про внесення зміни до статті 69 Закону Луганської Народної Республіки «Про державну цивільну службу Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до Сімейного кодексу Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення зміни до статті 6.32 Кодексу Луганської Народної Республіки про адміністративні правопорушення». Закон «Про внесення зміни до статті 7 (прим 1) Закону Луганської Народної Республіки «Про воєнний стан». Закон «Про Державний банк Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення зміни до статті 8 Закону Луганської Народної Республіки «Про Верховний Суд Луганської Народної Республіки».

«Депутати» так званої «народної ради ДНР» 18 жовтня 2019 року в ході пленарного засідання розглянули в першому та другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до Закону Донецької Народної Республіки «Про освіту».  11 жовтня 2019 року – закон «Про внесення змін до Закону Донецької Народної Республіки «Про свободу віросповідання та релігійні об’єднання».

Наприкінці вересня – закон «Про внесення змін до Закону Донецької Народної Республіки «Про податкову систему» і до статті 11 закону Донецької Народної Республіки «Про особисте селянське господарство». А також 8 жовтня набрав чинності закон  «Про внесення змін до Кримінального кодексу Донецької Народної Республіки та до статті 124 Кримінально-процесуального кодексу Донецької Народної Республіки».

3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційною адміністрацією РФ, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях.

Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій». Студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка напередодні православного свята Покрови Пресвятої Богородиці провели Покровські Шерміції – традиційні ігри донських козаків. Про це 11 жовтня 2019 року повідомляє так зване ЗМІ ЛНР «Луганский информационный центр».

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №3

В Алчевську 15 жовтня 2019 року відбулась церемонія посвяти в кадети вихованців першого року навчання Алчевського козачого кадетського корпусу імені Матвія Платова.

Ідея відкриття кадетських корпусів прийшла в самопроголошені республіки з Росії. Там такі навчальні заклади були відкриті в рамках військово-патріотичного виховання молоді.

Існує три типи початкових військово-навчальних організацій: кадетський клас при школі, кадетська школа без проживання та з проживанням. Останні називають школами-інтернатами, де дитина і навчається, і живе до випуску, а залишати територію училища дозволено лише у вихідні, святкові дні або згідно із запискою про звільнення.

В самопроголошених республіках метою таких шкіл є підготовка вихованців для подальшого навчання у вищих військових навчальних закладах для поповнення кадрового резерву силових структур. Оскільки психіка дітей ще не зміцніла, на них дуже легко впливати за допомогою пропаганди.

В кадетських корпусах крім звичайних шкільних предметів діти вивчають військову підготовку,  правила поводження зі зброєю, військовий статут, відпрацьовують стройовий крок тощо. У Луганську 18 жовтня 2019 року був проведений флешмоб на підтримку інтеграції з Росією, який пройшов на Театральній площі. Близько 2,5 тис. луганчан взяли участь в флешмобі. На 15 хвилин учасники акції вишикувались у фігуру «Ми хочемо в Росію». Учасниками флешмобу були переважно діти старшого шкільного віку.

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №4

У Луганську 25 жовтня 2019 року відкрився фестиваль «Світ російської душі». У фестивалі брали участь педагоги з окупованої частини Луганської області та Російської Федерації.

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №5

У Донецьку відбувся мітинг з нагоди так званого «Дня державного прапора ДНР». У цьому заході взяли участь близько семи тисяч людей. Захід пройшов на площі Леніна. Про це повідомляє 25 жовтня 2019 року так зване ЗМІ «ДНР» «Донецкое агентство новостей».

Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Жовтень 2019 | БФ «Схід SOS», картинка №6

В результаті безконтрольного ввезення зброї та боєприпасів на територію, підконтрольну окупаційним адміністраціям РФ в окупованих Луганській і Донецькій областях, небезпечні предмети опиняються доступними дітям і стають причиною травм і смертей.

Так, п’ять дітей віком від семи до 13 років отримали поранення різного ступеня тяжкості 28 вересня 2019 року в результаті вибуху гранати, знайденої ними у схованці неподалік від житлових будинків у селі Чорногорівка (колиш. Червона Зоря) Перевальського району.

Другий випадок стався 12 жовтня 2019 року в районі Старобешеве, де дитина 2010 року народження, гуляючи в лісопосадці на околиці селища, виявила схованку з боєприпасами. Не розуміючи небезпеку, дитина підірвала один з запалів до ручної гранати, в результаті чого отримала травму руки.

4. Порушення права власності

У жовтні 2019 року на території Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ, продовжився процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України чи належать громадянам України, що проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

Так званий «фонд держмайна ДНР»  у жовтні 2019 року повідомив про шість об’єктів безхазяйного нерухомого майна, які має намір передати в оренду.

В «ЛНР» у жовтні 2019 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 43 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним зазначено майно юридичних осіб: нежитлова адміністративна будівля, локомотиви, пасажирські та вантажні вагони, цистерни, металева ємність, ваговий механізм, коробки, грошові кошти, склади,  кондиціонери, електрообладнання, банкомати; а також фізичних осіб: автомобілі, сигаретні блоки, офісна техніка, меблі, генератори, снігохід. При цьому варто зазначити, що заяви від власників приймаються у термін від 1 до 60 днів з дня виходу оголошення. По закінченні цього терміну підприємства та інше майно переходять під контроль «ЛНР».

Звантажити звіт як pdf-файл українською  та російською мовами.

Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою неурядовою організацією DRA.

Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією МЗС Німеччини.

Інші матеріали

Перейти до публікації У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді
У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

Перейти до публікації У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді
У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

Перейти до публікації Успішний старт у підприємництві: в Харкові та Запоріжжі відбулися курси «Основи бізнесу» від БФ «Схід SOS»
Успішний старт у підприємництві: в Харкові та Запоріжжі відбулися курси «Основи бізнесу» від БФ «Схід SOS»

Успішний старт у підприємництві: в Харкові та Запоріжжі відбулися курси «Основи бізнесу» від БФ «Схід SOS»

Скопійовано!