Звернення до Мінсоцполітики, Ощадбанку та Омбудсмана з приводу оформлення виплат переселенцям

pereschitat-i-nakazat-politika-kabmina-v-otnoshenii-pereselencev_1Ви також можете надіслати звернення від вашої організації чи ініціативи. Документ за посиланням – https://goo.gl/aeaJ7d

Міністру соціальної політики України,

пану Павлу Розенко

Голові правління ПАТ “Державний ощадний банк України”

пану Андрію Пишному

Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини

пані Валерії Лутковській

ЗВЕРНЕННЯ

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам”, ПАТ “Державний ощадний банк України” (далі – ПАТ “Ощадбанк”) визначений уповноваженим банком, який відкриває та обслуговує поточні рахунки, на які зараховується грошова допомога, а також який приймає документи, необхідні для призначення грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунка (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

Відповідно до п.5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі – грошова допомога), затвердженого Постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року (далі – Порядок), для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку. З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім’ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

При цьому, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається з дня звернення за її призначенням.

Крім цього, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 №615, виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється в установах ПАТ “Державний ощадний банк України” та з використанням його платіжних пристроїв.

До Благодійної організації “Благодійний фонд “Восток СОС” надходять численні звернення від внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території Луганської області, щодо значних складнощів у подачі документів для призначення/продовження виплати адресної допомоги, а також проблеми, пов’язані із отриманням готівки у відділеннях банку.

Юристи БО “БФ “Восток СОС” протягом тижня з 14 по 18 грудня відвідали відділення ПАТ “Ощадбанк” у Сєвєродонецьку, Лисичанську, Старобільську, Станиці Луганській, Рубіжному, проте додаткова інформація, що надходить від переселенців, дозволяє зробити висновок, що виявлені недоліки носять системній характер, та є повсякденним явищем по всій території Луганської області.

  1. За номером телефону контакт-центру Ощадбанку 0-800-210-800 оператори не пропонують переселенцям про запис за телефоном, а пропонують заповнити форму онлайн на сайті, навіть після уточнення, чи обов’язкова реєстрація через сайт, повідомляють що обов’язкова. Форма реєстрації на сайті вимагає високого рівня компютерної грамотності, що унеможливлює користування нею літніх людей та людей без знання користування ПК. Посилання на форму реєстрації відсутнє на центральній сторінці, потрібна навігація по сайту, а для заповнення форми потрібно ввести номер відділення, який клієнт може не знати;
  2. На сайті в розділі, що стосується обслуговування переселенців відсутній перелік відділень, що здійснюють прийом документів, хоча на практиці таку послугу надають не всі відділення;
  3. За номером телефону контакт-центру Ощадбанку 0-800-210-800 нема можливості записатися, оператори повідомляють, що на найближчі 2 місяці всі приймальні години зайняті (Сєвєродонецьк, Старобільськ, Рубіжне, Станиця Луганська). Запис на лютий-березень не проводять онлайн, а лише повідомляють про таку можливість у відділеннях банку. Тобто, більш ніж на два місяці переселенці позбавляються права на отримання грошової допомоги. У разі якщо переселенці приходять до відділень банку без попереднього запису, вони вимушені тривалий час (іноді кілька днів) стояти у чергах для подачі документів;
  4. Не дивлячись на той факт, що 28-31 грудня 2015 року, 4-6 січня 2016 року робочими днями в Україні, прийом документів від переселенців в ці дні здійснюватися не буде, а перерва у прийомі документів складає півмісяця – з 26 грудня 2015 року до 11 січня 2016 року, що в умовах черг на 2 місяці вперед є неприйнятним.
  5. У відділеннях ПАТ “Ощадбанк” спостерігаються величезні черги зокрема, і через те, що у багатьох відділеннях прийом документів від переселенців ведеться лише у одному віконці. Так, наприклад, у відділенні №10012/087 у місті Лисичанськ, з 14 віконець з переселенцями працює тільки одне. Також, виникненню черг сприяє значна тривалість обслуговування та заповнення необхідних документів для внутрішньо переміщених осіб (в середньому, на обслуговування обнієї особи витрачається 40 хвилин).
  6. Вимога працівників Ощадбанку щодо надання додаткових документів, не передбачених п.5 Порядку. Зокрема, у деяких відділеннях додатково до основного пакету документів вимагають довідку з місця роботи, довідку з дитячого садка або школи, довідку із поліклініки про обслуговування тощо. При тому, ці документи вимушені подавати як ті, кому адресна допомога призначається уперше, так і особи, які подають документи для продовження її виплати.
  7. Зменшення без попередження добового ліміту щодо зняття готівки через банкомати до 1000 гривень, через каси Ощадбанку – до 2500 гривень. Це непередбачене зменшення спровокувало величезні черги біля банкоматів та кас банківських відділень, та призвело до того, що мешканці районів, які обслуговуються у відділеннях ПАТ “Ощадбанк” позбавлені можливості отримати свої власні кошти за одну поїздку з тимчасово непідконтрольної території Луганської області.

Ці недоліки у роботі ПАТ “Ощадбанк” у Луганській області суттєво впливають на можливість реалізації внутрішньо переміщеними особами права на додатковий соціальний захист,  гарантований Постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.

З метою поліпшення ситуації з оформленням внутрішньо переміщними особами, які проживають у Луганській області, адресної допомоги для покриття витрат на проживання, БО “БФ “Восток СОС” пропонує:

  1. Забезпечити можливість всім внутрішньо переміщеним особам, які бажають звернутися за призначенням адресної допомоги, у тому числі на наступний шестимісячний строк, реалізувати своє право на таке звернення, передбачене Постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, зокрема, шляхом збільшення кількості операторів (працівників банку), які залучені до прийняття документів від внутрішньо переміщених осіб, а також выддылень банку, що обслуговують переселенців;
  2. Інформувати на гарячій лінії про можливість зареєструватися за телефоном;
  3. Передбачити технічну можливість зареєструватися у відділені банку, де працівник допоможе зареєструвати людей, що не мають можливості зареєструватися самостійно;
  4. Винести на центральну сторінку сайту візуально інформацію про форму реєстрації переселенців із переліком банківських відділень, де обслуговуються переселенці;
  5. Приймати документи від переселенців 26-31 грудня 2015 року та 4-6 січня 2016 року;
  6. Дозволити управлінням праці та соціального захисту населення Луганської області приймати документи для призначення адресної допомоги, у тому числі на наступний шестимісячний строк, до врегулювання ситуації із неможливістю відділень ПАТ “Ощадбанк” приймати документи від внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані у Луганській області.
  7. Довести до відома працівників відділень ПАТ “Ощадбанк” вимоги п. 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, щодо вичерпного переліку документів, необхідних для призначення грошової допомоги, а також заборони вимоги додаткових, непередбачених нормами чинного законодавства документів.
  8. Заздалегідь інформувати клієнтів ПАТ “Ощадбанку” про запровадження обмеження щодо зняття готівки із банківських рахунків та строк дії таких обмежень.

Інші матеріали

Перейти до публікації Повернути своїх: шлях українських дітей додому
Повернути своїх: шлях українських дітей додому
 21.09.2024

Повернути своїх: шлях українських дітей додому

Перейти до публікації Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу
Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Перейти до публікації Освіта в умовах війни
Освіта в умовах війни
 21.09.2024

Освіта в умовах війни

Скопійовано!