Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Вересень 2019
У вересні 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які зв’язані з адміністрацією Російської Федерації, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення прав власності, залучення неповнолітніх у пропаганду. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».
1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування
Житель Донецької області засуджений до 17 років позбавлення волі за рішенням незаконного новоутворення – так званого “апеляційного суду” ДНР “. Про це 5 вересня 2019 року повідомили “Новости Донбасса” з посиланням на свої джерела в угрупованні «ДНР».
Співробітники так званої «МГБ ЛНР» 6 вересня 2019 року “виявили мешканку селища Новосвітлівка з психіатричними відхиленнями, завербовану командуванням українського націоналістичного батальйону «Айдар» для диверсійної діяльності в республіці». Про це повідомляють так звані «ЗМІ ЛНР».
«Жителя прифронтової Горлівки Полікарпова Л.С. засудили до 15 років позбавлення волі за шпигунство на користь Служби безпеки України». Про це 9 вересня 2019 року повідомили так звані «ЗМІ ДНР».
Вадима Дрєєва звинувачує так зване «МДБ ЛНР» в причетності до «чотирьох гучних терористичних актів». Серед цих «терористичних актів» – підрив опори пам’ятника «Зірка перемоги» і знаків загиблим бойовикам у боях проти українських військ. Про це повідомляє 16 вересня 2019 року сайт “МГБ ЛНР”.
Також на сайті з’явилося відео з так званим «слідчим експериментом», де прикутий наручниками до співробітника «МДБ ЛНР», Вадим Дрєєв розповідає про те, як він приносив пакети з вибухівкою.
Особливу увагу ЗМІ, підконтрольні окупаційної адміністрації РФ, приділяють тому, що Вадим Дрєєв перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері. До зйомки залучили психіатра Олега Вольман, який коментує стан Дреєва.
За вересень це вже друге повідомлення про «вербування українськими спецслужбами людей із психологічними патологіями». Новий «напрямок» пропаганди підхопили ЗМІ, які підконтрольні окупаційній владі РФ, а також деякі російські ЗМІ.
Про зникнення Вадима Дрєєва ми писали в травневому огляді. З того часу ніякої інформації про нього не було.
Цього ж дня «Східна правозахисна група» на своїй сторінці в соцмережі фейсбук повідомила про те, що родичі Сергія Русинова вже тиждень не можуть із ним зв’язатися. В цьому ж повідомленні опублікований вирок так званого «суду ЛНР» і фото хлопця.
Про Сергія Русинова ми писали в серпневому огляді порушень прав людини в окупованих регіонах Луганської та Донецької областей.
Так звана «Апеляційна палата Верховного Суду ДНР» винесла вирок обвинуваченому Малюх А.А. Чоловік «Визнаний винним у скоєнні злочину за ознаками статті 320 КК ДНР (держзрада) і засуджений до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 17 років із відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму». Про це 19 вересня 2019 року сповіщає ЗМІ, яке підконтрольне окупаційної адміністрації РФ, «Донецьке агентство новин».
У Донецьку затримали чотирьох молодих людей: двох хлопців і двох дівчат. Молоді люди прогулювалися неподалік «Донбас Арени» і вирішили подивитися на бюст колишнього очільника так званої «ДНР» Олександра Захарченка. У молоді виникла суперечка: з чого зроблений пам’ятник, і один з молодих людей намагався дострибнути до пам’ятника. Після цього невідомі на машині забрали молодь у наручниках і з надітими на голову мішками. Під час допиту з молодих людей морально знущалися, залякували, погрожували відрахуванням з університету. Усіх чотирьох змусили написати особисті дані і надати контакти найближчого кола спілкування. Потім трьох випустили, а хлопця, який стрибав, залишили на 15 діб, сказали, що піде під суд. Спочатку сказали, щоб йому принесли одяг і посуду, а коли приїхали батьки з речами, їх до сина не пустили.
Про цей випадок 20 вересня 2019 року повідомили в соцмережі телеграм.
У цьому ж повідомленні йдеться про те, що «в ході слідства встановлено, що Мерзлий, перебуваючи на території України, був завербований співробітниками зведеної оперативної групи СБУ з дислокацією в Лисичанську в якості агента для здійснення розвідувальної діяльності на території Республіки». Також Юрій Мерзлий звинувачується у занятті дезінформацією «з метою нанесення шкоди безпеці Луганській Народній Республіці українською спецслужбою». Про це 24 вересня 2019 року повідомило так зване «МДБ ЛНР».
Цього ж дня Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в своєму звіті повідомила про те, що 20 вересня 2019 року Російська поліція вивезла через неконтрольовану ділянку україно-російського кордону двох цивільних.
«20 вересня о 12:02 спостерігачі місії помітили на Донецькому КПП мікроавтобус російської поліції, що в’їжджав на КПП з Російської Федерації та стояв у зоні перевірки.
Двоє поліцейських вийшли з машини в напрямку головної будівлі та повернулися з двома цивільними особами. О 12:19 мікроавтобус виїхав із КПП у Російську Федерацію з двома поліцейськими і двома цивільними особами на борту».
Засуджений нібито, виконуючи завдання СБУ, фотографував місця дислокації військових частин і переміщення військової техніки співробітників «народної міліції» і передавав українській розвідці.
Про це повідомила 25 вересня 2019 року так звана «генеральна прокуратура ДНР».
Год назад исчезла жительница Первомайска Елена Сорокина. В Первомайске Елена была частным предпринимателем, у нее был свой зоомагазин. Родственников у женщины практически не было. 30 октября 2018 года Елена не вышла вечером на связь по телефону и не зашла, как обычно бывало, в соцсети. На следующий день друзья и крестная начали искать Елену, но поиски ни к чему не привели.
Спустя месяц Елену в наручниках привели люди в форме сначала к крестной, а потом домой. Проводили обыски. Друзья Елены с помощью миссии по правам человека ООН отправили запрос в так называемую “прокуратуру ЛНР”. В декабре пришел ответ с неясной формулировкой, что женщину задержали по “подозрению в совершении преступления”. Больше ничего о судьбе Елены неизвестно. Об этом на своем сайте сообщает Радио свобода.
2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів
В окупованих Донецькій і Луганській областях, окупаційні адміністрації Російської Федерації і підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».
Так званий “уряд ЛНР” прийняв постанову 19 вересня 2019 року «Про затвердження порядку застосування періодичної митної декларації».
«Депутати» так званої «народної ради ЛНР» 20 вересня 2019 року в ході пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення зміни до статті 30 Трудового кодексу Луганській Народної Республіки». Закон «Про внесення зміни до статті 2 Закону Луганській Народної Республіки” Про заборону приватизації». Закон «Про забезпечення тиші та спокою громадян на території Луганської Народної Республіки». А також закон «Про внесення змін до статті 54 і 83 Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки».
3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду
В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційною адміністрацією РФ, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління» не мають можливості відмовитися від участі в діяльності громадських організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску і переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».
У Михайлівці Перевальського району за підтримки так званого «громадського руху» «Мир Луганщині» 2 вересня 2019 року відкрили пам’ятник загиблим бойовикам в боях на Донбасі проти українських військ. На відкритті «пам’ятника» були присутні місцеві жителі, а також діти шкільного віку.
У селі Дякове Антрацитівського району 5 вересня 2019 року відбулася акція «Жити в пам’яті поколінь», присвячена так званому «Дню Невідомого солдата – захисника ЛНР». В акції брали участь представники адміністрації Антрацита та Антрацитівського району, сільради, члени так званого громадського руху «Мир Луганщині», козацтво, школярі, жителі Дякове.
Подібна «акція» відбулася в Брянці і Південній Ломуватці. Члени Брянківського територіального відділення проекту «Молода гвардія» громадського руху «Мир Луганщині» і учні Брянківської середньої школи № 1 поклали квіти до пам’ятника невідомому солдату.
У селищі Хрящувате Краснодонського району 8 вересня 2019 року біля підбитого танка НЗФ відбувся захід, присвячений Дню танкіста. У заході брали участь члени «громадських об’єднань», ветерани НЗФ «ЛНР», а також жителі Луганська та Краснодонського району.
Учасники «військово-патріотичного клубу» «Юність Новоросії» виставили почесну варту. Присутні вшанували пам’ять загиблих танкістів хвилиною мовчання та поклали квіти до згорілого танку.
У Стаханові 19 вересня 2019 року відбулася урочиста церемонія посвяти в ряди республіканського «військово-патріотичного громадського руху» «Молода гвардія – Юнармія» ста учнів загальноосвітніх установ Стаханова.
Ідею створення «Юнармії» в самопроголошених республіках “ЛНР/ ДНР” перейняли у Росії. Там вона була створена за ініціативою Міністерства оборони в 2016 році, як всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух.
Російські «юнармійці» доглядають за пам’ятниками радянським солдатам, відвідують ветеранів «Великої вітчизняної війни», а також проходять початкову військову підготовку, діти вивчають рукопашний бій, вчаться стріляти і орієнтуватися на місцевості.
4. Порушення прав власності
У вересні 2019 року на території Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній України. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати, як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.
Так званий «Фонд держмайна ДНР» у вересні 2019 року повідомив про 4 (чотири) об’єкти безхазяйного нерухомого майна, які має намір передати в оренду.
Так, у «ЛНР» у вересні 2019 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 38 оголошень про виявлення різного безхазяйного майна.
Серед оголошеного безхазяйним майна вказані майно юридичних осіб: будівля банку, пасажирські і вантажні вагони, трансформаторна підстанція, свинарник, банкомати, контейнери, обладнання мобільного зв’язку, феросплавна продукція, мікрокремнезем.
Фізичних осіб: автомобілі, офісна техніка, меблі, електропобутові прилади, вугілля, одяг, взуття, сигаретні блоки.
При цьому варто відзначити, що заяви від власників приймаються протягом від 1 до 60 днів із дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну підприємства переходять під контроль «ЛНР».
Звантажити звіт як pdf-файл українською та російською мовами
Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою неурядовою організацією DRA.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією МЗС Німеччини.