EN

Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року

Новини
08.08.2020
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №1

У липні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, втягнення неповнолітніх у пропаганду, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

2 липня 2020 року співробітники так званого «МДБ ЛНР» затримали 10 осіб, які потрапили на підконтрольну їм територію в обхід пункту пропуску на лінії зіткнення.

Як повідомляє так зване «МГБ ЛНР»: «Служба прикордонної охорони Міністерства державної безпеки ЛНР припинила організований українськими військовослужбовцями канал нелегальної міграції через лінію фактичного розмежування по річці Сіверський Донець».

Так зване «МВС ДНР» 6 липня 2020 року опублікувало на своєму YouTube-каналі відео із затриманим уродженцем Донецька Григорієм Сінченко, який був затриманий в третій раз 29 червня 2020 року.

Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №2

(посилання на сюжет https://www.youtube.com/watch?v=XSf7SM11lQg)

На відео показаний допит Григорія Сінченко, де він розповідає про теракти, в організації яких його звинувачують. Відео змонтовано зі шматочків.

У червневому огляді ми писали про втечу Григорія Сінченко та нагадуємо, що Григоря Сінченко затримують в третій раз.

16 липня 2020 року жительку Луганська так званий «Верховний суд ЛНР» засудив на 12 років позбавлення волі за «державну зраду». Ім’я жінки не називають і стверджують, що вона нібито «була завербована співробітниками СБУ в квітні 2019 року при перетині пункту пропуску через лінію зіткнення «Станиця Луганська», і «як негласного агента на оплачуваній основі, маючи на меті корисливу наживу, виконувала завдання спеціальних служб по проведенню таємних операцій і отримання незаконним шляхом зразка обладнання військового призначення для його подальшого використання проти безпеки ЛНР».

20 липня 2020 року жителя Макіївки, який нібито «завербований СБУ в 2017-му році для здійснення терористичної діяльності в ДНР», засуджений на п’ять років позбавлення волі.

Імені та прізвища чоловіка не називають, але повідомляють, що він звинувачується в терористичній діяльності: «за завданням іноземної розвідки здійснював терористичну дельность на території ДНР в період з травня по вересень 2017 року, а також виконував завдання, спрямовані на заподіяння шкоди громадської безпеки ДНР».

29 липня 2020 року з’явилася інформація про те, що Будьонівський міжрайонний суд м. Донецка засудив до 10,5 років позбавлення волі мешканку Макіївки «О» (персональні дані не називаються). «О» звинувачують у шпигунстві на користь СБУ з вересня 2017 року по жовтень 2018 року. Також 10,5 років тюремного ув’язнення отримав громадянин України І. (ім’я та прізвище чоловіка не вказані). Громадянин І. – приватний перевізник, що з квітня 2017 року по грудень 2018 року займався перевезеннями через лінію розмежування. І. звинувачений у тому, що «нібито І. передав СБУ відомості про дорогу, що веде в обхід одного з блокпостів ДНР, й дав номер телефону «посадової особи» «таможні» ДНР».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

У Макіївці співробітники так званого «МВС ДНР» регулярно проводять заходи, «спрямовані на патріотичне виховання» зростаючого покоління. Цього разу «інспектор сектора у справах неповнолітніх» Тетяна Сторчеус провела для хлопців, що перебувають на профілактичному обліку, урок мужності і разом з ними поклала квіти до пам’ятника солдатам і мирним жителям, які загинули за визволення Донбасу.

Внаслідок неконтрольованого ввезення зброї і боєприпасів на непідконтрольних Україні територіях часто відбуваються трагедії за участю неповнолітніх дітей.

У непідконтрольній урядові України Макіївці ввечері 5 липня стався вибух на п’ятому поверсі в одному з житлових будинків в мікрорайоні «Зелений». В результаті події загинув 15-річний підліток.

Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №3

21 липня 2020 року у селищі міського типу Георгіївка відбувся мітинг-реквієм, присвячений пам’яті загиблих у 2014 році мешканців Лутугинського району.

Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №4
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №5
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №6
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №7

У заході взяли участь депутати так званої «Народної Ради ЛНР» від ГР «Мир Луганщині» Неллі Задирака і Олександр Єрмоленко, представники окупаційної адміністрації Лутугинського району і так званих громадських організацій, жителі селища і діти.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

У так званій «ДНР» 1 липня 2020 року набрав «законну силу Цивільний кодекс». «Кодекс складається з чотирьох книг. Перша книга закріплює засади цивільного законодавства, в тому числі положення про фізичних та юридичних осіб, угодах, терміни, представництві, речові права; друга – встановлює положення норм про окремі види договірних зобов’язань; третя – регулює правовідносини в сфері спадкових прав; четверта – визначає механізми встановлення, охорони і захисту інтелектуальних прав».

Самопроголошений голова так званої «ДНР» Денис Пушилін зняв введену раніше заборону «на виїзд за межі Республіки для окремих категорій осіб». Відповідний «указ» № 209 опублікований увечері 30 червня і вступив в силу.

10 липня 2020 року депутати так званої «Народної Ради ЛНР» в ході пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до статті 14.13 Кодексу Луганської Народної Республіки про адміністративні правопорушення». Зокрема, внесено зміни до статті 14.13 «Порушення порядку ціноутворення».

16 липня 2020 року був прийнятий закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу ЛНР і статтю 154 Кримінально-процесуального кодексу ЛНР». «З метою підвищення гарантій безпеки громадян Кримінальний кодекс ЛНР доповнено новою статтею 3271, яка встановлює кримінальну відповідальність за дії, що здійснюються з хуліганських спонукань і загрожують безпеці експлуатації транспортних засобів”, – розповів «депутат» Олег Дадонов.

17 липня 2020 року так званий «уряд ЛНР» змінив назви двох вищих навчальних закладів: «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» був перейменований на « Луганський державний педагогічний університет», «Донбаський державний технічний університет» – на «Донбаський державний технічний інститут». З опису типу навчального закладу прибрали слово «професійного».

А вже 21 липня 2020 року комунальники демонтували барельєф Тараса Шевченка, який знаходився на стелі біля будівлі Луганського національного університету імені Шевченка. Про це повідомляють «Новини Донбасу».

Порушення права власності

У липні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у липні 2020 року опублікував 3 повідомлення про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

● У так званій «ЛНР» у липні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 35 оголошеннь про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб: нежитлові приміщення, господарські будівлі та споруди, гаражі, річний торговий павільйон; територія колишнього дитячого садка: офісні приміщення, басейн, будинок каплиці, прохідна; обладнання для котельні: кабельні лінії, насоси, котли, теплофікації і інше, все в кількості 127 найменувань, 219 штук; автомобіль КРАЗ з крановою установкою, трансформатор, електричне обладнання;

майно фізичних осіб: 11 об’єктів незавершеного будівництва, водяний джет, водяний лічильник, теплолічильник, принтер, монітори, офісні меблі, офісна техніка, стелажі, люстра, газова піч, табачні вироби – 22490 пачок, 1800 запальничок, електричний кабель, легковий автомобіль.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в включеному Криму.

За даними відкритих джерел, станом на 31 липня 2020 року так звана ДНР визнає 1751 випадок захворювання на COVID-19, серед яких 830 осіб одужали, 103 – померли. Наразі борються із захворюванням 818 осіб.

Станом на 31 липня 2020 року у так званій ЛНР визнають 612 випадків захворювання на COVID-19, з них одужали 582 пацієнти, 15 – померли.

З 1 липня 2020 року робота кінотеатрів, театрів, музеїв, концертних організацій, клубних установ і бібліотек, що була призупинена в зв’язку із загрозою поширення коронавіруса, дозволена в ДНР при обов’язковому дотриманні санітарних норм.

Так само відновлено право громадян пільгових категорій на безкоштовний проїзд. Відповідний «указ» №208 з’явився на сайті самопроголошеного голови так званої «ДНР».

З 15 липня 2020 року набрала чинності постанова головного державного санітарного лікаря Росії, згідно з яким всі іноземні громадяни та росіяни при в’їзді в РФ зобов’язані мати результати обстеження на COVID-19 або здати тести по місцю прибуття впродовж трьох діб.

Також уточнили, що на даний момент дію постанови не поширюється на в’їжджаючих наземним транспортом. Наприклад, в Ростовській області досі діє правило 14-денної самоізоляції для прибулих з-за кордону наземним транспортом.

«При цьому, співрозмовники «Новин Донбасу», які їздили з Донецька до Росії, розповідали, що на практиці дотримання самоізоляції російські прикордонники від них не вимагали», – про це повідомляють «Новини Донбасу».

У Донецьку 22 липня 2020 року відбулося нагородження за відмінне навчання донецьких випускників шкіл і ліцеїв. В одному приміщенні було зібрано 439 випускників, які отримали золоті та срібні медалі. Масовий захід проводився в готелі «Shakhtar Plaza», повідомляє так зване ЗМІ «ДАН».

На фотографіях із заходу видно, що правил безпеки у зв’язку з епідемією коронавірусу, не дотримувалися. Випускники були без засобів індивідуального захисту, також не дотримувалися соціального дистанціювання при розсадженні у залі.

Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №8
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №9
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №10
Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: липень 2020 року | БФ «Схід SOS», картинка №11

Моніторинг підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою недержавною організацією DRA.

Та за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща)


*Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.


Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Дивитись PDF російською мовою >>>
Завантажити PDF російською мовою >>
Read PDF in English 
Save PDF in English 
 
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!