Підтримайте звернення щодо права внутрішньо переміщених осіб на соціальний захист
Ви можете підтримати звернення, підписавши текст від імені вашої організації, ініціативи, особи чи групи осіб та відправивши на адресу Міністерства соціальної політики (вул.Еспланадна 8/10, м.Київ, Україна та електроною поштою – info@mlsp.gov.ua) або додати свій підпис у коментарях до цього повідомлення і ми включемо вас до списку підписантів.
Міністру соціальної політики
Розенку Павлу Валерійовичу
Голові Правління Пенсійного фонду України
Зарудному Олексію Борисовичу
Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини
Лутковській Валерії Володимирівні
Звернення
представників неурядових громадських організацій та ініціатив
щодо права внутрішньо переміщених осіб на соціальний захист
За даними Агенції ООН у справах біженців,на сьогодні в Україні налічується майже 1,260,000внутрішньо переміщених осіб (далі – “ВПО”). ВПО потребують особливої підтримки та допомоги першочергово – з боку держави. Близько 700,000 ВПО- це люди пенсійного віку.
У листопаді 2014 року Кабінет Міністрів України (далі – “КМУ”) прийняв Постанову “Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції” № 637.
Вказана постанова встановлює, що призначення тапродовження виплати пенсій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій ВПО здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, яка видається згідно з Порядком, що затверджений Постановою КМУ № 509.
04 березня 2015 року Постановою КМУ №79 внесені зміни до вищезазначеного Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО.
Відповідно до змін, з моменту набрання ними чинності 18 березня 2015 року, ВПО зобов’язані:
-
повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання (зміну фактичного місця проживання/повернення до покинутого місця проживання);
-
отримати в органах ДМС відмітку про реєстрацію місця проживання, зазначене у довідці.
Відсутність відмітки про реєстрацію місця проживання зумовлює недійсність довідки.
І хоча ця норма стосується тільки тих ВПО, хто був зареєстрований органами праці та соціального захисту населення після 18 березня 2015 року, тим не менш ці вимоги де-факто екстраполюються на всіх ВПО, від яких органи влади вимагають надання довідок з відмітками ДМС.
Постанова КМУ № 79 покладає на територіальні підрозділи ДМС обов’язок проведення перевірок відомостейпро фактичне місце проживання ВПО, вказане у довідках. Так, підрозділи ДМС планують залучати працівників підрозділів МВС, представників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Також передбачено обмін інформацією (персональні дані ВПО; результати перевірок тощо) між територіальними підрозділами ДМС та уповноваженими органами соціального захисту населення.
20 березня 2015 року Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області поінформувало на своєму сайті про можливість припинення нарахування та виплат пенсій, якщо дані ВПО про місце проживання, зазначені у довідках про взяття на облік не відповідатимуть фактичному місцю проживання. Органи соціального захисту отримуватимуть відповідну інформацію від територіальних підрозділів ДМС за результатами перевірок.
Повідомляємо, що протягом останнього місяця наші організації отримують численні звернення від ВПО, пов’язані з дією зміненого порядку взяття на облік ВПО.
Наголошуємо, що порядок поставив під загрозу отримання ВПО пенсійних виплат та усіх інших видів соціальної підтримки від держави.
Вважаємо, що норми Постанов КМУ № 637 та 79 суттєво обмежують конституційні права ВПО на соціальний захист, достатній життєвий рівень, принижують їх гідність та грубо порушують основоположний принцип рівності прав та свобод громадян. Адже на сьогодні, держава встановлює більш складні та громіздкі умови реалізації прав на соціальне забезпечення саме для ВПО.
Нагадуємо, що більшість ВПО не можуть виконати такі умови внаслідок вимушеного характеру переміщення та спричинені ним ускладнення: втрата документів, важкий стан здоров’я, відсутність постійного місця проживання тощо.
Прив’язка пенсійних виплат, інших державних соціальних допомог до довідки про взяття на облік ВПО є фактом прямої дискримінації на підставі місця проживання. Подібна нормативна практика є абсолютно неприйнятною для демократичної та соціально орієнтованої держави.
У зв’язку з викладеним, звертаємося до Вас із проханням:
-
Не відмовляти у призначенні/продовженні нарахування пенсій, інших державних соціальних допомог та не припиняти такі виплати у випадку недійсності/відсутності довідки про взяття на облік у ВПО, які ці довідки отримали до 18 березня 2015 року.
-
Надати офіційне роз’яснення порядку отримання пенсійних виплат та інших державних соціальних допомог ВПО з врахуванням змін до порядку взяття на облік ВПО.
-
Роз’яснити органам соціального захисту населення та Пенсійного фонду у районах та на місцях порядокотримання ВПО пенсійних виплат та інших державних соціальних допомог. Врахувати той факт, що відсутність відмітки ДМС у довідці про взяття на облік ВПО не може бути підставою відмови у призначенні/продовженні нарахування пенсій, інших видів державної соціальної допомоги.
-
Розробити процедуру призначення (продовження) виплат державних соціальних допомог за фактичним місцем проживання (перебування) переміщених осіб та погодити її з представниками громадськості
Підписи
Таміла Ташева, співзасновник, координатор громадської ініціативи «КримSOS»
Олександр Галкін, директор Всеукраїнської благодійної фундації «Право на захист»
Олександра Дворецька, координатор правового напрямку Ініціативи “Восток-СОС”