EN

Депортація населення з Криму

Новини
20.03.2024

Де б Росія не ступала, вона депортує людей. Від першої окупації Кримського півострова, що сталася наприкінці XVIII століття, більшість населення було примусово переміщено, а їхню спадщину було знищено та заміщено російською.

1778 рік – Росія депортувала греків і вірмен із Криму.

1942 рік – Росія знову депортувала греків.

1944 рік – Росія депортувала всіх кримських татар, греків і караїмів.

2014 рік – Росія депортувала політично активних українців і кримських татар.

2022 рік – Росія використовує Кримський півострів як табір для депортованих з окупованих після повномасштабного вторгнення територій.

Політика постійних депортацій є стратегією імперського управління Росії. Розгляньмо це детальніше.

Російська імперія довго прагнула отримати контроль над Кримським ханством, що було важливим для домінуванням над Чорним морем. Їй це вдалося у XVIII столітті. Тоді півострів був домом для великої грецької спільноти, розселеної в понад 80 населених пунктів.

Попри те, що більшість населення сповідувала православне християнство, був поширений міф, що хибно виправдовував депортацію. Російські окупаційні чиновники заявляли, що це було з метою визволення співвірників православних християн від мусульманського гніту. Однак дослідники виявили геть іншу реальність. Ранньомодерний Крим відрізнявся релігійною толерантністю, сприяючи численним міжрелігійним шлюбам і етнічним взаємодіям, що підвищували соціальну інтеграцію.

У травні 1778 року російський командир Олександр Суворов ініціював депортацію християнського населення з Криму. Попри прямі загрози від російських емісарів, багато людей виступили проти депортації. Проте від 28 липня по 18 вересня 1778 року за наказами Катерини II зі Кримського півострова було депортовано 30 333 особи, зокрема й 15 812 греків, 13 316 вірмен, 162 волохів, 664 грузинів і 379 католиків.

У 1942 році радянська влада примусово депортувала понад 30 000 греків з України та Криму. У 1944 році Лаврентій Берія наказав депортувати кримських татар, болгар, греків і вірмен із Криму. Він звинуватив татар у підриві радянського партзагону в окупованому нацистами півострові та підтримці фашистського окупаційного режиму.

Павло Ангеліді, депортований кримський грек, розповідав: «У вересні 1944 року колона доїхала до Сталінська. Людей розмістили в наметах. Тайга була навколо, нас змусили вирубувати ліс, бо треба було терміново побудувати казарми; зима наближалася, а морози сягали 50 градусів у цих регіонах».

У 1944 році Кримський півострів був столітнім домом для 12 075 болгар, 14 300 греків і 9 919 вірмен. Найбільшою корінною групою були кримські татари, їхня кількість становила 218 879, вони також мали бути депортовані.
Вигнавши кожну корінну групу з Криму, Росія використовує Кримський півострів як транзитний пункт або тимчасовий центр розміщення для депортованих українців з окупованих після 2022 року територій України. Деокупація Криму означає волю для корінних народів півострова.

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!