Активісти вкотре відстоюють перед владою законні права жителів Криму і Донбасу

12746281_1132091736831613_1603107631_n

Громадські активісти нагадують у своєму зверненні до влади про важливість розробки доступної діючої процедури державної реєстрації органами РАЦС народження або смерті громадян на тимчасово окупованій та непідконтрольній території України.

Прем’єр – міністру України,

 Міністру юстиції України, народним депутатам України,

 Міністру з питань окупованих територій  та внутрішньо переміщених осіб

Відкрите звернення

Сьогодні в Україні діє доволі складна процедура реєстрації актів цивільного стану, особливо народження та смерті, на тимчасово окупованій території та непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей. Так, у нашій державі досі не функціонує доступна адміністративна процедура, що передбачала б органами РАЦС народження або смерті громадян, походження яких – тимчасово окупована та непідконтрольні території України.

Разом з цим, Україна здійснила крок, спрямований на покращення ситуації з документуванням. Так, розроблений Міністерством юстиції України та прийнятий 4 лютого 2016 року Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» є першим кроком  у полегшенні процедури встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України і передбачає:

  • можливість подання заяви про встановлення таких фактів родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками до будь-якого суду за межами окупованих територій України;
  • розгляд таких справ у швидкому, невідкладному порядку з моменту надходження до суду, та оперативність виконання судового рішення.

За даними Міністерства юстиції України, за 2 місяці з моменту вступу в силу відповідного закону понад 3700 мешканців тимчасово окупованих територій отримали відповідні документи за спрощеним судовим порядком.

Наголошуємо, що хоча запроваджені законодавчі зміни дещо полегшили доступ до процедури встановлення фактів народження, смерті громадян у судовому порядку, остаточним вирішенням ситуації все ж, на нашу думку, залишаєтьсязапровадження адміністративної процедури реєстрації таких фактів. Згадана процедура реєстрації органами РАЦС є загальнодоступною для осіб, що проживають в Україні, та передбачає реєстрацію певного факту громадянського стану вДержавному реєстрі актів цивільного стану громадян на підставі відповідного пакету документів, що підтверджує настання такого факту.

Але загальнодоступність вищезгаданої процедури, на жаль, не розповсюджується на кримчан та жителів непідконтрольних територій Донецької, Луганської областей через особливий статус таких регіонів. Виїхавши на підконтрольну Україні територію, така особа не може зареєструвати факт народження або смерті в органі РАЦС, а лише встановити такий факт у судовому порядку без жодних виключень. Практична відсутність чіткого адміністративного механізму створює безліч додаткових перепон на шляху реалізації права на соціальне, медичне забезпечення, охорону здоров’я, освіту та інших невід’ємних прав і свобод громадян, що проживають на окупованих територіях та непідконтрольних українській владі територіях Донецької та Луганської областей. Зазначені обставини можуть спровокувати хвилю дискримінаційних настроїв як у суспільстві, так і на загальнодержавному рівні.

Враховуючи нагальність зазначеного питання, а також те, що завданням держави повинно бути створення сприятливих умов для реалізації прав і свобод усіх без виключення громадян України, просимо:

Провести публічне обговорення теми «Можливість застосування адміністративного механізму реєстрації фактів цивільного стану (народження, смерті) громадян на тимчасово окупованій території України та непідконтрольних територіях Донецької, Луганської областей» за участі народних депутатів, представників Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин та Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, представників центральних органів виконавчої влади, міжнародних організацій та громадського сектору, провідних правознавців, з метою визначення шляхів та можливостей  запровадження адміністративної процедури реєстрації фактів цивільного стану (народження, смерті) громадян на тимчасово окупованій території України та непідконтрольних територіях Донецької, Луганської областей (з урахуванням практичного досвіду таких країн, як Грузія, Молдова, Намібія тощо).

З повагою,

Громадська організація «КримSOS»;

Благодійний фонд «Право на захист»;

Ресурсний центр допомоги вимушеним переселенцям;

Благодійний фонд «Восток- SOS»;

Донецька обласна організація «Комітет виборців України»;

Інститут суспільно-економічних досліджень. 

восток-sos mondo edc

Інші матеріали

Перейти до публікації Повернути своїх: шлях українських дітей додому
Повернути своїх: шлях українських дітей додому
 21.09.2024

Повернути своїх: шлях українських дітей додому

Перейти до публікації Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу
Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Світлини з евакуаційних місій БФ «Схід SOS» на сторінках провідних медіа світу

Перейти до публікації Освіта в умовах війни
Освіта в умовах війни
 21.09.2024

Освіта в умовах війни

Скопійовано!