Всі напрями

Моніторинг

Активний

Мета

Визначаємо гуманітарні потреби на деокупованих і прифронтових територіях, оцінюємо масштаби руйнувань і доступності соціальних послуг, організовуємо зустрічі зі представниками влади та громадськими організаціями, спілкуємося з місцевими. Готуємо та розповсюджуємо звіти в Україні та за її межами.

Досягнення в цифрах

700+
особистих історій записали
1000+
ймовірних воєнних злочинів задокументували
Перейти до проєкту Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України
Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

Проєкт направлений на процеси зміцнення громадянського суспільства, покращення психосоціального становища людей із постраждалих від війни територій та інформування про проблеми цивільного населення, спричинені війною в Україні, надання своєчасної підтримки постраждалим від війни, відстеження наслідків війни, порушень прав людини, документування та оприлюднення їх на національному та міжнародному рівнях.
Активний

Команда

Моніторингові місії охоплюють відвідування командою фонду прифронтових і деокупованих регіонів України. Цей підхід допомагає виявити та оцінити актуальні потреби постраждалих населених пунктів і розробити рекомендації щодо гуманітарного реагування.

Команда надсилає  звіти представникам міністерств, місцевої влади, депутатам, міжнародним партнерам, посольствам та іншим зацікавленим особам. За результатами виїздів здійснюємо міжнародні адвокаційні поїздки.

Моніторинг | БФ «Схід SOS», картинка №1
Команда БФ «Схід SOS» під час міжнародної моніторингової місії прифронтовими громадами

Історія

2014

Від початку військової агресії рф і анексування АР Крим у 2014 році, БФ «Схід SOS» запровадив моніторинг ситуації вздовж лінії розмежування. Під час виїзних місій спеціалісти фіксували ескалацію на фронті, документували свідчення очевидців обстрілів, оцінювали дотримання прав людини під час перетину лінії розмежування чи блокпостів, а також життя у закритих населених пунктах.

2015 – 2019

БФ «Схід SOS» постійно займався моніторингом ситуації, яка пов’язана з порушенням прав людей та гуманітарною ситуацією в зоні збройного конфлікту на сході України.

Спільно з низкою національних та європейських правозахисних організацій здійснили міжнародні моніторингові місії, досліджуючи ситуацію пов’язану з порушеннями прав людини на територіях Луганській та Донецькій областях, підконтрольних Україні. В різні роки темами для вивчення були: доступ до освіти в прифронтовій зоні, свобода пересування, соціально-гуманітарна ситуація, органи місцевого самоврядування, забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні, діяльність силових структур в зоні АТО / ООС.

Головним завданням таких місій було не допустити й запобігати порушень прав людини, відстежувати поліпшення або погіршення ситуації на сході України, а також, інформування світової спільноти про реальну ситуацію з правами людини в Луганській і Донецькій областях, та надання рекомендацій органам державної влади і місцевого самоврядування.

2020

Задля ефективної протидії поширенню епідемії COVID-19 і подолання її негативних економічних та соціальних наслідків, у січні та березні БФ «Схід SOS» провів моніторинговий візит до Луганської та Донецької областей. Метою моніторингу було визначення нагальних потреб і слабких місць системи охорони здоров’я на Луганщині для подальшого об’єднання зусиль державного, комерційного та громадського секторів, 

За підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві із німецькою недержавною організацією DRA  проводили моніторингові поїздки Луганською та Донецькою областями. Фіксували факти порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України, моніторили стан гуманітарного питання у населених пунктах на лінії розмежування, причини порушення режиму тиші, та проблеми у менеджменті органів місцевого самоврядування, державного управління, цивільно-військового співробітництва. 

Моніторингова група БФ «Схід SOS» відвідувала КПВВ, населені пункти на лінії розмежування, медичні заклади та державні установи у Луганській області для того, щоб дослідити рівень готовності та потреби області з огляду на пандемію COVID-19. Окремо моніторингова група відвідала усі місця обсервацій у Луганській області, визначені рішенням Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (№13 від 15.04.2020 р.). Метою візитів була оцінка придатності даних місць для тривалого утримання людей, які можуть бути носіями коронавірусної інфекції. Фіксували  проблеми з перетином лінії розмежування: у зв’язку з дією постанови КМУ України, у зв’язку зі скасуванням обов’язкової обсервації, єдиною можливістю перетнути КПВВ бало встановлення мобільного застосунку «Дій вдома» та 14 денна самоізоляція. Нововведення створювало проблеми при перетинах КПВВ для певних верств населення (відсутність смартфонів у людей, особливо людей похилого віку, чи неможливість самостійно встановити застосунок, відсутність інтернет-покриття на КПВВ).

2021

Здійснили міжнародні моніторингові поїздки на прикордонний пункт пропуску Мілове та контрольні пункти в’їзду та виїзду Станиця Луганська, Щастя, Новотроїцьке, Гнутове. Метою моніторингу було виявлення порушень прав людини, проблем гуманітарного характеру, аналіз процедур, з якими зіштовхуються особи, що здійснюють перетин у вказаних пунктах з не окупованих на тимчасово окуповані території. 

2022

У травні 2022 року команда БФ «Схід SOS» провела міжнародну моніторингову місію в Київській, Чернігівській, Сумській областях, а також на Закарпатті. 

Учасники місії, міжнародна команда, що складалася з членів з України, Німеччини, Франції та Чехії, задокументували воєнні злочини, руйнування інфраструктури та становище внутрішньо переміщених осіб. Декілька хвиль прибуття внутрішньо переміщених осіб на Закарпаття відображали розвиток бойових дій у східних регіонах у лютому-березні.

2023

У червні 2023 року оприлюднили звіт щодо наслідків підриву окупантами Каховської ГЕС. Команда фонду перебувала на місці трагедії від першого дня, а кол-центр обробляв звернення постраждалих. Разом із ДСНС, волонтерами та представниками громадських організацій фонд передавав гуманітарну допомогу та воду, організував роздачу гарячого харчування, а евакуаційні бригади рятували людей із зони підтоплення. Жахливі наслідки теракту з боку рф охопили не лише Херсонську та Миколаївську, а й Дніпропетровську та Запорізьку області. Результати моніторингової поїздки детально описують поточну ситуацію, перші дні трагедії, її вплив на довкілля та економіку. 

Провели моніторинг готовності 220 закладів освіти до навчального року. Впродовж липня-серпня 2023 року до опитування долучилися адміністрації закладів освіти Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Луганської та Харківської областей. 

Представниці Благодійного фонду «Схід SOS» презентували фотовиставку «Хроніки евакуації», де були представлені результати моніторингу прифронтових і деокупованих населених пунктів та взяли участь у панельних дискусіях «Donbas Media Forum: Global», що відбулися у Варшаві. Були підняті питання щодо рекомендацій по відновленню та відбудові звільнених сіл Херсонщини, Миколаївщини, Донеччини та Харківщини. Понад 80 учасників з України та країн ЄС відвідали захід, аби обговорити висвітлення теми російсько-української повномасштабної війни за кордоном. 

У жовтні 2023 року команда Благодійного фонду «Схід SOS» здійснила міжнародну моніторингову поїздку та відвідала 66 деокупованих населених пунктів Херсонщини, Миколаївщини, Донеччини та Харківщини. За результатами сформовано звіт. Продовжували залучати до моніторингових поїздок інші організації.

2024 – дотепер

Представниці  БФ «Схід SOS» відвідали Францію та Німеччину в межах адвокаційної поїздки з метою презентувати звіт про гуманітарні потреби деокупованих територій України. Увагу міжнародної спільноти привернули також теми відповідальності за колабораційну діяльність і повернення цивільних полонених, яких незаконно утримує російська федерація. 

У травні 2024 року команда Благодійного фонду «Схід SOS» провела міжнародну моніторингову місію прифронтовими громадами, аби оцінити гуманітарну ситуацію, потреби сфер освіти та медицини, а також виклики інтеграції людей, які вимушено покинули домівки внаслідок повномасштабної війни. За результатами виїздів сформований звіт, розроблені рекомендації для національних і міжнародних надавачів допомоги.

У червні 2024 року команда Благодійного фонду «Схід SOS» презентувала звіт «Деокуповані території України: результати відвідування закладів освіти».

Під час моніторингу побачили, що люди повертаються до майже повністю зруйнованих сіл, займаються дрібним ремонтом, потребують допомоги у відновленні документів і оформленні компенсацій за зруйноване майно. Вони часто залишаються поза увагою гуманітарних організацій через віддаленість населених пунктів і замінованість доріг. Наша мета – розповісти про їхні потреби та сформувати розуміння в міжнародної спільноти про те, що українці готові відбудовувати рідні домівки, але потребують системної підтримки.

Членкиня правління Оксана Куянцева

Контакти

Запропонувати співпрацю, залишити запит на отримання допомоги чи відвідування вашого населеного пункту можна за електронною адресою [email protected]
Оператори кол-центру БФ «Схід SOS» приймають звернення з понеділка по суботу (8:00-18:00): 0800 332 614

Галерея

Скопійовано!