Відкрите звернення волонтерів щодо евакуації мирного населення
Публікуємо спільне Відкрите звернення волонтерських і громадських організацій до влади з вимогою організувати державну програму системної евакуації цивільного населення з місць, які знаходяться в зоні ураження важкої артилерії, або яким це загрожує.
Щоб долучится до цього звернення, надішліть, будь ласка, повну назву своєї організації, контактний телефон та ім’я координатора на адресу [email protected] до 18.00 29 січня
Президенту України Петру Порошенко,
01220, вул. Банкова, 11, м. Київ, Україна
КОПІЇ:
Прем’єр Міністру України Арсенію Яценюку
01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2
Секретарю РНБО Олександру Турчинову
01601, м.Київ, вул.Командарма Каменєва, 8
Голові СБУ Валентину Наливайченко
01601, м. Київ-1, вул. Володимирська, 33
Голові Верховної Ради України Володимиру Гройсману
01008, м.Київ-8, вул. М.Грушевського, 5
Міністру соціальної політики України Павлу Розенко
01601, м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, [email protected]
Міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову
01601, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ
Голові Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергію Бочковському
01601, м. Київ-01, вул. О. Гончара, 55а
Голові Міжвідомчого координаційного штабу з питань
соцального забезпечення громадян України, що
переміщуються з районів проведення АТО
01601, м. Київ-01, вул. О. Гончара, 55а
Уповноваженій Президента України з питань мирного врегулювання
конфлікту у Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко
Народному депутату України Антону Геращенко
Уповноваженому Верховної ради України з Прав Людини Валерії Лутковській
01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8
Уповноваженому Президента України з Прав Дитини Миколі Кулебі
01220, м. Київ, вул. Банкова, 11.
Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадію Зубко
Відкрите звернення
Шановний Петро Олексійовичу!
Ми, волонтери громадських об’єднань та працівники організацій, що опікуються проблемами вимушених переселенців з тимчасово непідконтрольних Україні територій та зони проведення АТО, а також інших осіб, що постраждали внаслідок проведення АТО, звертаємось до Вас у зв’язку з тим, що на сьогоднішній день через низьку ефективність роботи (а подекуди бездіяльність) органів державної влади грубо порушуються права громадян України, які гарантовані не лише Конституцією України та Законами України, але й низкою міжнародних зобов’язань України у сфері недискримінації та захисту прав людини, прав дитини і прав людей з обмеженими можливостями.
Так, у порушення ст. 24. Конституції України, має місце дискримінація та грубе порушення прав громадян України з боку органів державної влади за ознакою місця проживання, а саме — Донецької та Луганської областей (зона проведення АТО). В порушення ст. 27 Конституції України, відповідно до якої “обов’язок держави — захищати життя людини» — до цього часу не прийнята та не реалізована державна програма евакуації мирного населення з зони ведення активних бойових дій. В першу чергу страждають діти, позбавлені батьківського піклування, особи, що знаходяться у спеціалізованих закладах для людей з інвалідністю та будинках для людей похилого віку.
Натомість, з 21 січня 2015 р. для виїзду та в’їзду на неконтрольовану територію введено пропускний режим, який унеможливив виїзд із зони АТО навіть тих верств населення, які могли б виїхати самостійно, що порушує їх конституційне право на вільне пересування. Крім того, Кабінет Міністрів України, який відповідно до ст. 116 Конституції України, має вжити заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, ігнорує критичну ситуацію, в якій перебуває цивільне населення у зоні проведення АТО, і не прийняв на державному рівні програму евакуації, відсутні дані про відповідні розпорядження місцевим державним адміністраціям щодо інвентаризації та надання придатних приміщень для забезпечення належного розміщення та забезпечення хоча б транзитним житлом громадян України, що переміщуються з зони проведення АТО у зв’язку з активізацією бойових дій. Так само й обласні державні адміністрації, що відповідно до Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, повинні забезпечувати виконання Конституції України та законів України, до цього часу не прийняли на регіональному рівні відповідні програми, що можна вважати прямим порушенням ст.ст. 13,16,19 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» та Конституції України.
Дії, що буде здійснювати Уряд в рамках введення режиму надзвичайної ситуації населенню не роз’яснені.
На виконання вимог Конституції України, Законів України та міжнародних правових актів у сфері захисту прав людини, що є частиною чинного законодавства України, з метою попередження матеріальної та моральної шкоди через бездіяльність органів державної влади при здійсненні ними своїх повноважень, та попередження необхідності відновлення порушених прав громадян шляхом відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування першочергово ПРОСИМО про наступне:
- Запровадити, прийняти та реалізувати державну програму системної евакуації цивільного населення з місць, які знаходяться в зоні ураження важкої артилерії, або яким це загрожує. В першу чергу евакуювати дітей, людей з обмеженими можливостями, літніх людей та вагітних жінок, мешканців закритих установ (дитячих будинків, інтернатів, геріатричних центрів, пенітенціарних установ).
- Запровадити інформування населення, насамперед з розміщенням такої інформації на транспорті та на об’єктах транспортної інфраструктури (плакати, листівки, об’яви), щодо подальших кроків та гарячих номерів, а також в ЗМІ (газети, радіо, офіційні сайти державних служб). Запровадити та донести до громадськості гарячі лінії швидкого реагування щодо порушення прав громадян України та/або неналежне виконання службових обов’язків посадовцями та/або виконавчими особами.
- Розробити та впровадити прозору покрокову інструкцію перетину пунктів пропуску/ пунктів перетину державного кордону цивільним населенням. Довести до виконання на місцях в обов’язковому порядку з метою уникнення корумпованості та хабарництва виконавчими особами.
- Дозволити виїжджати з зони АТО без перепустки вагітним жінкам, та жінкам з дітьми до 16 років, інвалідам І-ІІ груп, та людям похилого віку (понад 65 років).
- Спростити процедуру перетину державного кордону особам, що вимушені були виїжджати через РФ за обставинами, що загрожують життю та здоров’ю громадян.
- Ввести до складу відомств, комісій та комітетів що вирішують або мають відношення до вирішення питань ВПО громадських активістів та/або профільних волонтерів.
- Забезпечити прийом документів, необхідних для отримання перепустки, в електронному режимі, щоб уникнути додаткових небезпек, пов’язаних з необхідністю пересування зоною АТО і скупчення людей, та налагодити систему повідомлення засобами електронної комунікації (SMS, e-mail) про готовність перепустки, час та місце, де її можна отримати.
- Додати до переліку підстав для звернень за перепусткою, загрозу для життя, здоров’я, психічного стану або власного майна особи, або її родичів.
- Спростити процедуру оформлення перепустки в зону АТО на гуманітарні вантажі та супроводжуючих осіб, проводити її негайно, позачергово.
- Запровадити особливі картки-перепустки для волонтерів, які дозволять вивозити цивільне населення без перепусток з територій, на яких тривають обстріли.
- Дозволити населенню залишати такі території самостійно без перепусток.
- Скасувати розпорядження голови Луганської ОДА Геннадія Москаля від 6 січня 2015 року “Про заходи з питань організації уточнення військового обліку мобілізаційних ресурсів та підготовки до проведення мобілізації на території області у випадку її оголошення”, за яким чоловіки віком від 18 до 60 років мають право перетинати кордони Луганської області лише за наявності довідки з військового комісаріату про звільнення громадянина від призову по мобілізації.
- Створити на безпечній території транзитні пункти для розміщення та встановлення особи людей, які залишили зону АТО без перепустки або посвідчення особи.
- Призначити уповноважену особу від СБУ, яка буде куратором по роботі з волонтерами, та зможе оперативно розв’язувати проблеми та непорозуміння у випадках затримання волонтерів та гуманітарних вантажів на блокпостах, що підконтрольні Збройним Силам України та добровольчим батальйонам.
- Залучити громадські та міжнародні організації для проведення додаткового навчання водіїв, що беруть участь у перевезеннях з/до зони АТО, правилам безпеки, поводженню при обшуках, затриманнях, обстрілах та навичкам першої невідкладної допомоги, та зобов’язати перевізників комерційного пасажирського транспорту суворо контролювати технічний стан рухомого складу.
- Забезпечити захист неповнолітніх від примусового ввезення на територію АТО та їх примусового утримання на цій території.
- Поновити програму надання безкоштовних квитків особам, які виїхали з зони АТО та прямують в інші регіони України. Розробити та впровадити облік надання квитків з метою запобігання туризму та відповідно нецільової витрати коштів.
- Забезпечити гнучку систему пільгових тарифів (у межах тарифів для житлового фонду) на сплату за житлово-комунальні послуги для місць компактного поселення ВПО.
- Забезпечити людей, які виїжджають з неконтрольованої території та територій, де ведуться бойові дії, тимчасовим житлом та можливістю працевлаштування, для чого:
- Відкрити для публічного доступу реєстри Фонду держмайна. Спільно з представниками громадськості та міжнародних організацій провести інвентаризацію об’єктів, потенційно придатних до житла (приміщення гуртожитків, шкіл, готелів, дитячих садочків, лікарень, баз відпочинку та інших закладів, які наразі можуть бути переобладнані для поселення) та підготувати їх для розміщення ВПО.
- Використовувати для тимчасового розміщення ВПО приміщення, що знаходяться у розпорядженні Державного управління справами України.
- Постійно оновлювати сайти vpo.gov.ua та migrants.gov.ua, актуалізувати контакти координаційних штабів в регіонах із зазначенням відповідального за розселення, інформувати про умови проживання у місцях, що пропонуються для поселення, та надати можливість дистанційно домовлятися про поселення у цих помешканнях.
- Розробити державний механізм розміщення інвалідів з порушенням опорно-рухової системи в комунальних територіальних та реабілітаційних центрах у всіх регіонах України. Створити мінімум 6 реабілітаційних та адаптаційних центрів для осіб з обмеженими можливостями у різних регіонах України та обов’язковий транзитний пункт у Харкові.
- Розробити державний механізм розміщення людей похилого віку у геріатричних установах, дітей, інвалідів та психічно хворих у відповідних закладах — за потреби.
- Зобов’язати державні учбові заклади та інші підприємства безкоштовно надати для тимчасового розміщення ВПО приміщення гуртожитків та профілакторіїв, які не використовуються за призначенням.
- Зобов’язати Державну службу зайнятості надавати та оновлювати актуальні вакансії по всіх регіонах України на сайтах vpo.gov.ua та migrants.gov.ua з метою цілеспрямованого направлення людей на поселення з працевлаштуванням.
Забезпечити громадський контроль та інформування громадського суспільства щодо виконання цих вимог. Прийняти за належне прозорість та інформування громадськості в подальшому з метою громадського контролю належного виконання державних програм та уникання корупції.
Закликаємо Вас якнайшвидше вжити всіх необхідних заходів задля забезпечення життя та дотримання законних прав і свобод всіх громадян України, які знаходяться на території Луганської та Донецької областей.
Зі щирою надією на плідну співпрацю,
БО “Благодійний Фонд “ІНВА СОС СХІД”
БО “Благодійний фонд “Країна понад усе»
БО “Благодійний Фонд “Станція Харків»
ВГО “Європейська асоціація прав інвалідів”
ВО “Українські Рубежі”
ГО “Лінія згоди”
Громадська Ініціатива “ Станція Харків”
Громадська Ініціатива “Восток-СОС”
ГО “Правозахисний центр “Поступ”
ГО “Проліска”
ГО Центр допомоги молоді
ГО “Твоя перемога»
Молодіжна правозахисна група — Харків
Церква Божа України ”Добра звістка”
Громадська Ініціатива “ Станція Харків”
Громадська Ініціатива “Восток-СОС”
ГО “Правозахисний центр “Поступ”
ГО “Проліска”
ГО Центр допомоги молоді
ГО “Твоя перемога»
Молодіжна правозахисна група — Харків
Церква Божа України ”Добра звістка”
“Естонська рада у справах біженців”
Щоб долучится до цього звернення, надішліть, будь ласка, повну назву своєї організації, контактний телефон та ім’я координатора на адресу [email protected] до 18.00 29 січня