EN

Громадська «гаряча лінія» з питань порушень правоохоронних органів: звіт за травень 2020

Громадська «гаряча лінія» з питань порушень правоохоронних органів: звіт за травень 2020 | БФ «Схід SOS», картинка №1

В травні 2020 року та телефон «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшов 51 дзвінок.

19 з них не стосувалися тематики роботи «гарячої лінії» і мали довідковий характер. Але всі з запитів по довідку стосувалися питань про державні заходи карантину проти пандемії гострого респіраторного захворювання COVID-19. Переважна більшість таких додзвонювачів користувалося послугами «гарячої лінії» через те, що державні канали комунікації не надавали достатню інформацію про правила пересування для населення під час карантину. Ця тенденція зберігається третій місяць поспіль.

16 описаних ситуацій стосувалися Донецької, 11 – Луганської, 2 – міста Києва, 1 – Харківської, 1 – Дніпропетровської, 1 – Одеської, 1 – Миколаївської, 1 – Рівненської областей. Як мінімум 6 дзвінків були зроблені з окупованих територій. В чотирьох      випадках люди не назвали ані область та більш точне своє місцеперебування, ані місцину, де відбувалася ситуація.  Одне звернення стосувалося інциденту, який стався безпосередньо на контрольному пункті в’їзду та виїзду з окупованих територій (КПВВ), 5 звернень – інцидентів, які трапився безпосередньо на блокпостах між населеними пунктами.

Зміст 11 дзвінків містив скарги переважно на роботу органів влади. Один з дзвінків стосувався неналежної роботи «швидкої» медичної допомоги в місті донецької області. На дії та бездіяльність поліції скаржились 7 разів, 3 – на «людей в формі» (державних силовиків, яких додзвонювачі не могли точно ідентифікувати), 2 – на військовослужбовців Національної гвардії України, 1 – на працівників Штабу Об’єднаних сил в Донецькій і Луганській областях, 1 – на працівників Державного бюро розслідувань, 1 – на працівників прокуратури.

Карантин і обмеження свободи пересування:

17  описаним операторам «гарячої лінії» ситуацій стосувалися правил перетину КПВВ. Дві з ситуацій стосувалася правил перетину адміністративних кордонів між областями для поїздки під час карантину з Києва в населені пункти Донецької та Луганської областей. Одне звернення на «гарячу лінію» стосувалося правил переміщення під час карантину між населеними пунктами Луганської і Донецької областей – для переїзду з Сєвєродонецька в Краматорськ.

Вкотре підкреслюємо, що комунікаційні канали Штабу Об’єднаних сил та Державної прикордонної служби України досі не надають достатню інформацію для населення про зазначені правила. Про що свідчать як дзвінки на нашу «гарячу лінію», так і, зокрема, одна зі скарг про неможливість дотелефонуватися на «гарячу лінію» Штабу Об’єднаних сил впродовж двох днів. Проблему також становить брак комунікації з боку Штабу Об’єднаних сил щодо процедури перетину КПВВ.

Скарги людей, яким потрібно перетнути лінію розмежування з окупованими територіями, були пов’язані з необхідністю провести операцію в лікарні по іншу сторону від лінії, необхідністю транспортувати через лінію або відвідати літніх або хворих родичів, потрапити на місце роботи, повернутися з навчання додому на непідконтрольну українським силам територію. Одна з таких скарг надійшла від громадянина Німеччини, який приїхав на окуповану територію поховати матір і вже впродовж як мінімум місяця не може повернутися в країну проживання.

Варто окремо зазначити також скаргу мешканця Києва на «швидку» медичну допомогу міста Краматорськ, яка, за його словами, відмовилася під час карантину приїхати до його літньої родички.

До інцидентів, пов’язаних з карантином, слід віднести і випадок, коли на блокпосту біля селища міського типу Талаківка Донецької області «люди в формі», за інформацією скаржника, знущаючись з 75-літнього чоловіка, змусили його відкрити завідомо пустий багажник його авто (відсутність речей в багажнику можна було побачити через скло автомобіля). «Люди в формі» наказали це зробити скаржнику після того, як його дружина зробила їм зауваження щодо відсутності захисних масок на обличчях.

Найприкметніші скарги:

В травні 2020 року «гаряча лінія» загалом зафіксувала такі скарги на працівників поліції: 1 – щодо побиття людини, 4 – щодо невиконання або неналежного виконання службових обов’язків, 1 – щодо явно незаконного затримання, 1 – щодо погроз і залякувань, 1 – щодо явно незаконного обшуку, 3 – щодо фальсифікації доказів в кримінальних справах, 1 – щодо корупції, 1 – щодо відмови показувати документи та представлятися.

За інформацією однієї з скаржників, її – представницю ромського народу – побив поліцейський в місті Ковель Рівненської області. Інші працівники поліції, які прибули на місце після виклику «102», відмовились реєструвати її заяву про злочин. А також вибірково записували розмову з нею на свої нагрудні відеокамери. Пізніше оператор «гарячої лінії» Національної поліції в Києві довго відмовлявся реєструвати її заяву, коли почув, що мова про злочин з боку поліцейського. Зараз потерпілій допомагає дружня правозахисна організація. Проте не буде зайвою і додаткова допомога правозахисників та ЗМІ.

Описана в нашому попередньому звіті історія побиття літньої мешканки міста Маріуполь Донецької області своїми сусідами – працівницею поліції та її чоловіком – має своє продовження. Через втручання нашої організації та розголос історії в місцевих ЗМІ, поліція таки відкрила кримінальне провадження щодо побиття (через місяць після побиття), а також відправила потерпілу зняти побої (майже через два місяці після побиття). Також поліція повідомляє про дисциплінарне покарання для своїх працівників, які бачили свіжі сліди побиття, але не направили потерпілу їх зафіксувати. З огляду на обґрунтоване припущення покривання злочинів нападників працівниками поліції Маріуполя, розслідування цієї справи потребує подальшої уваги з боку ЗМІ та громадськості.

За інформацією іншої скаржниці, працівники поліції збрехали щодо підозри її 22-літнього сина в здійсненні крадіжки, незаконно затримали і завезли з прифронтового міста Золоте у відділ поліції міста Гірське Луганської області, де погрозами змусили «бути свідком» в документах іншої справі про крадіжку, яка також жодним чином його не стосувалася. Після втручання нашої організації працівники поліції припинили контактувати зі скаржницею і її сином.

Характерним для підконтрольних українським силам частин Донецької і Луганської областей є конфлікт водія з військовослужбовцями Національної гвардії України на блокпосту між Донецькою та Дніпропетровською областями. За інформацією скаржника, нацгвардійці періодично зупиняють його авто для перевірки, не представляються, всупереч законодавству України забороняють йому вести відео- чи аудіофіксацію розмови з ними. Траплялися також випадки погроз застрелити скаржника. Все це зазвичай відбувається після того, як водій просить їх йому представитися.

Інша характерна історія трапилася на блокпосту біля міста Курахове Донецької області, де нацгвардійці не пропускали авто адвокатеси, оскільки вона відмовилися відкривати багажник, посилаючись на адвокатську таємницю і відповідне законодавство. Одна з причин цього та інших подібних конфліктів на підконтрольних українським силам частин Донецької й Луганської областей полягає в тому, що підзаконний акт Командувача Об’єднаних сил щодо огляду автомобілів неузгоджений з низкою законів України.

На «людей в формі» (які можуть бути як поліцейськими, так  нацгвардійцями чи військовослужбовцями Збройних Сил України) в травні 2020 року на «гарячу лінію» скаржились тричі. Двічі щодо обмеження пересування автомобілів та двічі щодо огляду авто.


Працівники «гарячої лінії» оперативно реагують на звернення та за можливості надають консультативну допомогу, надалі направляють до компетентних державних, міських та громадських інституцій.

Нагадуємо, що громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, працює цілодобово за номером телефону: 

+380 (99) 297 64 36


З квітня 2018 року активно працює громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької та Луганської областей. Якщо мешканці цих областей вважали, що їхні права порушили або самі стали свідками таких дій з боку співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців, прикордонників або представників спецслужб, то отримали змогу повідомити про це операторам «гарячої лінії» телефонного зв’язку, месенджерів Viber, WhatsApp, Telegram та електронною поштою.

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах
БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах

БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах

Перейти до публікації Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання
Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Перейти до публікації Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства
Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Скопійовано!