Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: червень 2020 року
У червні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».
Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування
3 червня 2020 року в Донецьку бойовиками «ДНР» була викрадена дружина громадянина Іспанії Євгенія Йепес-Веньеса, про це повідомив журналіст Денис Казанський.
21 червня 2020 року видання «Острів» повідомило про те, що Євгенію Йепес-Веньеса відпустили, про це вона сказала сама по телефону своїм родичам. За словами Євгенії, бойовики привезли її додому з того місця, де вона насильно утримувалася, і дали всього півгодини на збір найнеобхідніших речей. Після цього її відвезли до лінії розмежування.
Як повідомила Євгенія, її били тільки спочатку, потім перестали.
5 червня 2020 року на шахті «Комсомольська», як повідомляє «Східна правозахисна група», почали страйкувати шахтарі, яким не виплатили обіцяні борги по заробітній платі: «Згідно з обіцянками так званого міністерства «Палива та Енергетики «ЛНР»», до 01.06.2020, гірникам м. Антрацит повинні були повернути борги по заробітній платі за лютий (15%), березень і квітень. Але обіцянка виконана не була.
5.06.2020 гірники другої і третьої зміни відмовилися виїжджати на поверхню, висловлюючи таким чином протест проти порушення їх трудових прав. За інформацією наших джерел, в протесті беруть участь 63 шахтаря».
7 червня 2020 року за інформацією «Східної правозахисної групи», в Антрациті на шахті «Комсомольська» триває страйк шахтарів: «За інформацією наших джерел, під землею знаходиться 43 людини. Гірники використовують принцип взаємозамінності, для того, щоб дані протести не позначилися на здоров’ї.
Паблік «Робочий Контроль» в соцмережі «Вконтакте» повідомив, що 7 червня «прокуратура ЛНР» заарештувала працівників шахти – Глущенко Дмитра Олександровича за поширення інформації в соціальних мережах і Гаврилову Валентину за організацію страйку. За інформацією ресурсу, гірників утримували протягом доби, після чого відпустили.
Так само видання «0642» повідомляло про затримання так званим «МДБ ЛНР» від 14 до 24 шахтарів, які працювали на шахті «Білоріченська», й їхніх однодумців, які брали участь у страйку. У числі утримуваних знаходилися такі особи: брати Ігор і Віталій Єфанови, Дмитро Глущенко з Красного Луча, Сергій Дуванський, Сергій Санюк, Дмитро Бутков, Віталій Романов (жителі Білоріченська і Ровеньок). Також є інформація про трьох утримуваних жінок: Валентину Гаврилову, Христину (прізвище не встановлено), дані третьої жінки також не встановлені.
В цей же день так звана «ЛНР» повторно ввела карантинні заходи обмежувального характеру в Антрацитівському районі та Ровеньках. А 8 червня 2020 року був припинений до особливого розпорядження рух регулярного пасажирського транспорту загального користування міського, приміського, міжміського сполучення з Антрацитом і Антрацитівським районом, а також у зворотному напрямку.
9 червня 2020 року страйк на шахті «Комсомольська» тривав. Також був страйк на шахті імені Вахрушева в Ровеньках.
10 червня 2020 року шахтарі оголосили голодування, перейшовши на хліб і воду. Про це повідомила спільнота «Робочий контроль», яка висвітлює протест.
11 червня 2020 року до вимоги повністю погасити заборгованість із зарплати шахтарі додали нові вимоги, серед яких звільнення викрадених гірників, а також гарантії безпеки сім’ям і самим страйкуючим в разі завершення страйку з боку голови так званої «ЛНР» Леоніда Пасічника.
Пізніше деяких затриманих відпустили під підписку про нерозголошення протягом 10 років, але «МДБ» продовжувало незаконно утримувати 14 чоловік, серед яких електрослюсарі Ігор і Віталій Єфанови, а також шахтар Євген Михайличенко.
«Їх забирали з їхніх будинків без постанов про обшук, хоча обшуки проводили, без протоколів про вилучення комп’ютерів. Їх всіх звезли до Луганська, в приміщення МГБ. Родичам обіцяли їх відпустити, але не відпустили. Куди б вони не дзвонили, їм кажуть, що таких прізвищ не чули», – розповів Співголова Незалежної профспілки шахтарів Донбасу Олександр Васьковський.
12 червня 2020 року шахтарі в Антрациті вийшли на пікет з вимогою виплатити заробітну плату і надати публічні гарантії недоторканності для всіх учасників страйку і їх сімей.
13 червня 2020 року страйкуючі гірники шахти «Комсомольська» піднялися на поверхню. Про це пише спільнота «Робочий контроль» соцмережі «ВКонтакте».
У співтоваристві опублікували звернення самопроголошеного голови так званої «ЛНР» Леоніда Пасічника, в якому йдеться про те, що «було дано вказівку» про заборону кримінального чи іншого переслідування шахтарів «Комсомольської» і членів їх сімей. Крім цього, в листі є обіцянка про перерахування грошових коштів на рахунок погашення заборгованості.
15 червня 2020 року так званий «Верховний Суд ЛНР» засудив «агента СБУ» до 13,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, ім’я «агента» не вказують. Також у повідомленні є подробиці справи: «Вироком судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду Луганської Народної Республіки громадянин України, житель міста Бердянська Запорізької області, визнаний винним у вчиненні ряду навмисних злочинів проти основ конституційного ладу і безпеки держави».
18 червня 2020 року так званий «Верховний Суд ЛНР» засудив мешканця Алчевська до 10 років позбавлення волі, ім’я та прізвище засудженого не називають.
Так само в повідомленні йдеться про те, що підсудний навесні 2018 року, перебуваючи на підконтрольній Україні території, нібито був завербований Службою безпеки України. І з серпня 2018 року по травень 2019 року здійснював «шпигунство на користь іноземної держави і спеціальних служб (СБУ), збирав і неодноразово передавав своєму куратору з СБУ відомості про переміщення особового складу, військової техніки та дислокації підрозділів Народної міліції ЛНР».
23 червня 2020 року «Новини Донбасу» повідомили, що з середини квітня бойовики «МДБ ДНР» утримують в полоні 20-річного донеччанина Богдана Максименко за публікації в підтримку України. Про це «Новинам Донбасу» повідомила його хрещена, блогер Наталія Казьонова.
Також повідомляються деякі деталі біографії хлопця: «Богдан народився і виріс в Донецьку. Вболіває за ФК «Шахтар», захоплюється грою на гітарі. У 2014 році сім’я не мала можливості виїхати з Донецька. Богдан закінчив школу, деякий час навчався в одному з місцевих вузів. З 17 років працює як фрілансер. Планував скласти ЗНО і вступити до українського ВНЗ.
Богдан поширював в соціальних мережах авторські пісні українською мовою та думки про майбутнє Донецька. Він також публікував фотографії з українським прапором.
10 квітня 2020 року «МДБ ДНР» провела обшук в квартирі в Донецьку, де Богдан проживав з матір’ю. В ході обшуку у нього вилучили комп’ютер. Самого Богдана заарештували «в адміністративному порядку терміном на 30 діб» за підозрою в «екстремістській діяльності».
Також Наталя Казьонова повідомляє, що у Богдана вроджений порок серця і хлопець потребує медичного супроводу. «Першу передачу ліків вдалося оформити лише 22 червня, на 72-й день утримання, ніяких особистих контактів не було. Про стан здоров’я хлопця близьким невідомо».
26 червня 2020 року співробітники так званого «МДБ ЛНР» затримали «міністра будівництва і житлово-комунального господарства ЛНР» Максима Протасова нібито при отриманні хабаря в великому розмірі.
30 червня 2020 року мама Григорія Сінченка повідомила, що її сина знову затримали, – «Григорія схопили у понеділок, 29 червня. Таку інформацію надав наш адвокат, який перебуває в Донецьку. За його даними, мого сина зараз утримують на території місцевого ІТТ, але точної інформації про його місцезнаходження немає», – розповідає жінка.
Також Тетяна Гулевська-Сінченко розповіла, що тиждень тому підконтрольні Росії бойовики також затримали 26-річну сестру Григорія Сінченка – Ольгу. Дівчину, за її словами, допитували, адже думали, що вона щось знає про брата. Проте на зв’язок він виходив лише з мамою.
«Ми переживали, що Григорія могли навіть убити. Але насправді він дивом утік. Декілька разів телефонував мені – просив допомогти з поверненням на мирну частину країни. У вівторок, 30 червня, йому мали б передати речі, необхідні для повернення, проте напередодні сина знову схопили. Ми боїмося, що йому загрожує фізична розправа та чергові тортури», – про це Тетяна розповіла «Радіо Свобода».
Про втечу Григорія Сінченко, двічі полоненого так званої «ДНР», ми писали у травневому огляді 2020 року.
Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів
На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».
3 червня 2020 року так званий «Уряд ЛНР» прийняв постанову «Про затвердження Положення про Республіканський фізкультурно-спортивний комплекс «Готовий до праці і оборони»(ГПО)».
В цей же день самопроголошений голова так званої «ЛНР» Леонід Пасічник підписав закон, який визначає російську мову єдиною, що має статус державної, на окупованій території Луганської області.
Таким чином, якщо раніше законом «Про освіту» в так званій ЛНР передбачалося навчання на двох державних мовах, то тепер буде одна державна мова – російська.
Також депутати так званої «Народної Ради ЛНР» розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закони: «Про внесення зміни до статті 10 Конституції Луганській Народної Республіки»; «Про внесення змін до Закону Луганській Народної Республіки «Про освіту».
«Зокрема, Кримінальний кодекс (КК) ЛНР доповнюється новими складами злочинів, за якими встановлюється відповідальність. Це неповідомлення про злочин терористичного характеру, сприяння екстремістської діяльності, а також вчинення акту міжнародного тероризму».
Крім того, «до обставин, що обтяжує кримінальне покарання, віднесено вчинення злочину в умовах збройного конфлікту або військових дій».
25 червня 2020 року в так званій «ДНР» Денис Пушилін «указом» №205 доповнив перелік категорій посадових осіб, яким тимчасово заборонено виїзд за межі Республіки: службовці та інші працівники Центрального Республіканського Банку; керівники структурних підрозділів державних органів, їх заступники і інші держслужбовці; керівники структурних підрозділів, їх заступники, спеціалісти і інші працівники місцевих адміністрацій; керівники та працівники держкорпорацій і держконцерну.
Однак, «зазначеним посадовим особам дозволено поїздки в РФ для придбання російського громадянства, а ті, хто мають російське громадянство – для участі в загальноросійському голосуванні з питання прийняття поправок до конституції в період з 25 червня по 1 липня поточного року».
Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди
На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».
13 червня 2020 року в Георгіївці Луганської області пройшов мітинг-реквієм, присвячений пам’яті загиблих в 2014 році членів незаконних збройних формувань Лутугинського району. У мітингу брали участь активісти так званого «громадського руху «Мир Луганщині» і підлітки.
22 червня 2020 року в селищі Хрящувате Краснодонського району біля підбитого танка НЗФ пройшов фестиваль реконструкторів «Пам’яті військової історії Донбасу». У фестивалі брали участь діти, одягнені у військову форму.
У заході брали участь діти з так званого «військово-патріотичного клубу» «Юність Новоросії», козаки, «громадські діячі», а також хор «Криниця» суспільства ветеранів Краснодонського району.
У так званій «ЛНР» і «ДНР» готуються до військового параду, який в самопроголошених республіках слідом за Росією перенесли з 9 травня на 24 червня, через загрозу поширення коронавірусної інфекції нового типу.
У Донецьку 18 червня 2020 року на фоні епідемії Covid-19 марширували парадні розрахунки з декількох сотень людей. В основному це члени незаконних збройних формувань, а також курсанти, вихованці руху «Молода гвардія – Юнармія».
На репетиції учасники переважно були в масках, але без соціального дистанціювання.
А під час проведення параду учасники вже всі були без масок. Ніякої дистанції учасники «параду» і глядачі не дотримувалися.
Глядачі параду в основному так само були без масок. Серед глядачів було багато дітей. Деякі діти були одягнені в військову форму Червоної армії. У так званій «ЛНР» схожа картина, – про це повідомляє «Іnformnapalm».
На репетиції:
Військовий парад в Луганську:
Як повідомили проросійські пропагандисти, крім самого параду у Луганську більше 10 тисяч мешканців відвідали святкові заходи у парку «Патріот», куди людей підвозили спеціальні автобуси.
СММ ОБСЄ в своєму звіті оцінює чисельність глядачів і учасників парадів наступним чином: в Донецьку – близько 5 тисяч глядачів і близько 1 тисячі представників НЗФ; в Луганську – 3 тисячі глядачів та 1 тисяча представників НЗФ.
Порушення права власності
У червні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.
● Так званий «фонд держмайна ДНР» у червні 2020 року не публікував повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.
● У так званій «ЛНР» у червні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 51 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.
Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:
майно юридичних осіб: нежитлові приміщення, адміністративні будівлі, господарські будівлі та споруди, гаражі, будівлі мийок, будівля АЗС, вантажні автомобілі, обладнання для котелень, обладнання для механічної первинного очищення стічних вод, металева рекламна конструкція, білборд двосторонній, 120 найменувань кондиціонерів і 204 спліт-систем, 62 найменувань обладнання мобільного зв’язку яке раніше належало ТОВ «Астеліт».
майно фізичних осіб: 41 найменування товарів народного споживання: одяг, взуття, тютюнові вироби.
COVID-19 в ОРДЛО
У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в включеному Криму.
За статистикою, яку дають в так званій «ДНР», всього станом на 30 червня зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 1136, 352 осіб одужали, 72 померли.
У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 30 червня 2020 року зареєстровано 500 випадків захворювань COVID-19, виписані з лікарень 450 людини, померло 14.
7 червня 2020 роки так звана «ЛНР» повторно ввела заходи обмежувального характеру нібито в зв’язку із загрозою поширення коронавірусної інфекції в Антрацитівському районі та Ровеньках.
11 червня 2020 року так звана «омбудсмен ЛНР» Ольга Кобцева закликала не піддаватися на провокації Києва в ситуації з пунктами пропуску через лінію зіткнення.
Раніше 10 червня 2020 року державна прикордонна служба України повідомила про відновлення роботи закритого раніше через карантин по коронавірусу контрольного пункту в’їзду-виїзду (КПВВ) в районі Станиці Луганській.
Відкриття КПВВ «Станиця Луганська» Кобцева порівнює з відкриттями КПВВ «Золоте». Нагадаємо, що КПВВ «Золоте» відкривалося кілька разів тільки з боку неокупованої частині Луганської області, а з територій непідконтрольних Україні відбувалися обстріли.
Але у Ольги Кобцевої своя думка з цього приводу: «У нас ситуація з такими провокаційними діями відбувалася при відкритті пункту пропуску в районі населеного пункту Золоте. Тоді українська сторона піддала смертельній небезпеці людей і вивела їх на нерозміновану територію».
18 червня 2020 роки так звана «ЛНР» прийняла рішення про можливість вільного виїзду з непідконтрольної на підконтрольну Києву територію.
Перехід через лінію зіткнення на підконтрольну Києву територію не обмежений, але проводиться за списками, які формує так зване «Міністерство закордонних справ ЛНР».
Кількість проведених в так званій «ЛНР» тестів на наявність коронавірусної інфекції знизилася в зв’язку з «локалізацією і придушенням осередків захворюваності COVID-19». Про це повідомив «головний державний санітарний лікар ЛНР» Дмитро Докашенко.
Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія в так званій «ЛНР» скасувала з 23.00 години 16 червня 2020 року введені раніше в зв’язку з COVID-19 суворі обмежувальні заходи в містах Довжанськ (колишній Свердловськ), Ровеньки, Антрацит і Антрацитівському районі.
19 червня 2020 року представники окупаційної адміністрації Луганська відкрили КПВВ в сторону підконтрольної Києву території без обмежень. На окуповану територію Луганської області не пускають без місцевої прописки. Люди, у яких такий прописки немає, можуть потрапити в Луганськ тільки за узгодженими списками. Списки формуються групою, створеною відповідно до пункту 5 «указу» голови так званої «ЛНР» від 23 березня 2020 року «Про деякі питання, пов’язані з режимом підвищеної готовності», за наявності однієї з таких підстав: «проживання родичів на території ЛНР, з метою здійснення лікування на території ЛНР, з метою навчання на території ЛНР, необхідність догляду за хворим, який проживає на території ЛНР, в зв’язку з похованням близького родича, родича або близької особи, що проживає на території ЛНР».
22 червня 2020 року владою так званої «ДНР» був відкритий контрольно-пропускний пункт в’їзду та виїзду (КПВВ) «Оленівка» на південь від Донецька. У свою чергу українська сторона відкрила «Новотроїцьке». Ці пункти пропуску почали роботу вперше з кінця березня, коли їх закрили через коронавірус.
При цьому «ДНР» до 25 червня не впускала людей, які слідували на підконтрольну їй територію.
Щоб в’їхати на окуповану територію Донецької області потрібно отримати дозвіл від «Міжвідомчого штабу з попередження завезення і розповсюдження нової коронавірусної інфекції, викликаної 2019 nCoV». Також всі особи, що в’їжджають, відправляться на обов’язкову двотижневу обсервацію в лікарні.
28 червня 2020 року так звана «ДНР» призупинила переміщення людей через свій «КПВВ Оленівка» – це єдина в Донецькій області точка перетину лінії розмежування, що відкрилася після карантинних обмежень.
Відповідний «указ» самопроголошеного голови так званої «ДНР» Дениса Пушиліна опублікований на сайті.
Незважаючи на те, що розташовані в Донецькій області КПВВ «Мар’їнка» і «Зайцеве» готові були приймати людей з окупованої частини, бойовики так і не відкрили відповідні пункти пропуску в зазначених місцях зі свого боку, – про це повідомляє «Східний варіант».
Моніторинг підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою недержавною організацією DRA.
Та за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща)
*Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.
Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.
Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Дивитись PDF російською мовою >>>
Завантажити PDF російською мовою (откроется в новой вкладке)”>>>>
Read PDF in English
Save PDF in English
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей >>>
Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41