EN

Громадська «гаряча лінія» з питань порушень правоохоронних органів: звіт за квітень 2020

Громадська «гаряча лінія» з питань порушень правоохоронних органів: звіт за квітень 2020 | БФ «Схід SOS», картинка №1

В квітні 2020 року та телефон та WatsApp «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшло 89 дзвінків. 

37 з них не стосувалися тематики роботи «гарячої лінії» і мали довідковий характер. Але більшість з запитів по довідку (30) були з запитаннями про державні заходи карантину проти пандемії гострого респіраторного захворювання COVID-19. Переважна більшість таких додзвонювачів користувалося послугами «гарячої лінії» через те, що державні канали комунікації не надавали достатню інформацію про правила карантину для населення.

24 описаних ситуацій стосувалися Луганської, 22 – Донецької, 2 – Харківської, 1 – Київської, 1 – Одеської областей. Як мінімум 8 дзвінків були зроблені з окупованих територій. В 12 випадках люди не назвали ані область та більш т очне своє місцезнаходження, ані місцину, де відбувалася ситуація.  5 звернень стосувалися інцидентів, які сталися безпосередньо на КПВВ, 1 звернення – інциденту, який трапився безпосередньо на блокпосту між населеними пунктами.

Зміст 38 дзвінків містив скарги переважно на роботу органів влади. На дії та бездіяльність поліції скаржились 7 разів, 5 – на прикордонників, 3 – на військовослужбовців Збройних Сил України, 4 – на соціальні служби, 2 – на злочинців, 1 – на працівників Штабу Об’єднаних сил в Донецькій і Луганській областях, 1 – на охоронців та керівництво колонії, що знаходиться на окупованих територіях. 

Карантин і обмеження свободи пересування:

29 описаним оператором «гарячої лінії» ситуацій стосувалися правил перетину контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) з окупованих територій. Слід підкреслити, що комунікаційні канали Штабу Об’єднаних сил та Державної прикордонної служби України досі не надають достатню інформацію про ці правила через свої канали комунікації з населенням. 

Вагомим фактором труднощів для перетину лінії розмежування лишається заборона перетину зі сторони окупаційних адміністрацій.

Оператори «гарячої лінії» зафіксували скарги людей, які опинилися по іншу сторону лінії розмежування від свого місця роботи, хворих або літніх родичів, необхідних для нормального існування коштів та місця проживання. Були зафіксовані сім випадків, коли люди не могли потрапити у заклади на лікування добро та злоякісних пухлин, або ж не могли повернутися домів після лікування. Один з випадків стосувався паралізованого родича, який без догляду залишився по іншу сторону лінії розмежування. Три випадки були пов’язані з проблемами потрапити на похорони родичів під час карантину. На «гарячу лінію» зверталися люди з обох боків лінії розмежування, які тижнями не можуть отримати дозвіл на прохід через КПВВ або від української влади, або від окупаційних адміністрацій, і при цьому не мають достатньо коштів на оренду житла та харчування. Слід додати, що індивідуальні дозволи на прохід частина з таких людей все ж отримувала. 

7 інших ситуацій, зафіксованих операторами «гарячої лінії», стосувалися правил перетину адміністративних кордонів Донецької та Луганської областей з іншими областями, а також переміщення між рештою областей України під час карантину. Якість донесення цих правил Штабом Об’єднаних сил до населення має аналогічні вади. 

2 звернення на «гарячу лінію» стосувалися правил переміщення та обмежень свободи пересування між населеними пунктами Донецької і Луганської областей під час карантину. Обидва – від мешканців прифронтового села Старий Айдар Луганської області, де військовослужбовці Збройних Сил України знищили перехід через річку, змусивши мешканців користуватися небезпечним напівзруйнованим мостом, а також систематично конфліктують з місцевими мешканцями щодо питань доступу до Старого Айдару з боку інших населених пунктів підконтрольних українським силам територій. 

Карантину стосувалися й інші дзвінки на «гарячу лінію». Люди консультувалися щодо трактування змісту постанови Кабінету Міністрів України № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а також скаржились на поведінку поліції  у зв’язку з їхніми діями на забезпечення карантину.

На «гарячу лінію» також звернулися ув’язнені Єнакієвської виправної колонії №52, яка знаходиться на тимчасово окупованій території. Зокрема вони скаржились на те, що попри карантин охоронці не вдягають жодних масок на обличчя. А також що через карантин адміністрація колонії заборонила прогулянки ув’язнених, і заборонила побачення з родичами навіть попри те, що побачення мали б проводитися через скло.

Корупція, побиття, катування:

Особливої уваги потребують три історії, про які стало відомо операторам «гарячої лінії» в квітні 2020 року.

Мешканка міста Маріуполь Донецької області 1944 року народження стверджує, що в наслідок побутової сварки зазнала фізичного насильства з боку своїх сусідів – працівниці поліції та її співмешканця. Працівниця поліції вдарила її твердим предметом по обличчю, а співмешканець повалив на підлогу і декілька разів вдарив головою об східці будинку. Пізніше, як розповідає потерпіла, ані працівники поліції, які після виклику «102» прибули на місце, ані поліцейський дільничий не дали їй направлення в лікарню на зняття побоїв, а також взагалі не наголосили на потребі це зробити. За інформацією потерпілої, її сусіди-нападники неодноразово як до, так і вже після інциденту погрожували її життю та здоров’ю, а також вказували на свою безкарність, посилаючись на певний «дах» («кришу») – тобто покровителів в державних правоохоронних органах. З огляду на це, виникає цілком обґрунтоване припущення наявності злочинної змови нападників з іншими працівниками поліції Маріуполя. Наголошуємо, що активісти Благодійної організації «Благодійний фонд «Восток-СОС» та місцевої громадської організації здійснили відеофіксацію залишків побоїв на тілі літньої жінки, та готові передати ці матеріали журналістам за потребою.

Тривожною також виглядає інша інформація з Донецької області, яку отримали оператори «гарячої лінії», про переслідування з боку чоловіка з кримінальним минулим і намагання цього чоловіка в насильницькі способи відібрати свого сина в його матері. За інформацією скаржника, чоловік цей має необхідні контакти в правоохоронних органах, які дозволяють йому паралізовувати розслідування цієї історії. Ми звертаємося до профільних громадських організацій, щоб вони контактували з нами і втрутились в цю ситуацію.

Ув’язнені вищезгаданої Єнакієвської виправної колонії №52 скаржаться на періодичне побиття під час обшуків камер, а також катування та погрози з боку охоронців. Ув’язнені стверджують, що охоронці колонії неодноразово впродовж десятків хвилин тримають їх оголених та напівоголених в холоді на протягах. Скаржаться також на крадіжки та псування особистого майна під час обшуків камер. Декілька ув’язнених в знак протесту проти таких дій порізали собі вени і зараз знаходяться санітарно-медичній частині колонії. 


Працівники «гарячої лінії» оперативно реагують на звернення та за можливості надають консультативну допомогу, надалі направляють до компетентних державних, міських та громадських інституцій.

Нагадуємо, що громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, працює цілодобово за номером телефону: 

+380 (99) 297 64 36


З квітня 2018 року активно працює громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької та Луганської областей. Якщо мешканці цих областей вважали, що їхні права порушили або самі стали свідками таких дій з боку співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців, прикордонників або представників спецслужб, то отримали змогу повідомити про це операторам «гарячої лінії» телефонного зв’язку, месенджерів Viber, WhatsApp, Telegram та електронною поштою.

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах
БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах

БФ «Схід SOS» організував психологічну ресурсну зустріч «Я можу!» для підлітків у Броварах

Перейти до публікації Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання
Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Донати в дії: БФ «Схід SOS» скерував понад 719 000 грн на медичне обладнання

Перейти до публікації Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства
Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Щороку з 25 листопада до 10 грудня тривають 16 днів проти насильства

Скопійовано!