Доповідь за результатами моніторингу контрольних пунктів в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях

Доповідь за результатами моніторингу контрольних пунктів в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях | БФ «Схід SOS», картинка №1

Станом на січень 2020 року, збройний конфлікт на Сході України все ще триває. А перетин лінії розмежування, яка визначає межі контрольованої та неконтрольованої Урядом України території, можливий через п’ять контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ): чотири в Донецькій області («Гнутове», «Мар’їнка», «Новотроїцьке», «Майорське») та одне в Луганській («Станиця Луганська»).

Моніторингова місія Благодійної організації  “Благодійний Фонд Восток SOS” у серпні 2019, грудні 2019 та січні 2020 відвідала контрольні пункти в’їзду – виїзду на території Донецької і Луганської областей з метою:

  • моніторингу змін у процесі перетину громадянами лінії розмежування після прийняття Постанови КМУ № 815, яка внесла суттєві зміни у законодавчо визначений порядок перетину лінії розмежування з окупованими територіями Донбасу
  • фіксації найчастіших проблем, які виникають у громадян під час проходження КПВВ
  • змін у матеріальному обладнанні контрольних пунктів в’їзду – виїзду

17.06.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 815, яка змінила порядок перетину особами лінії розмежування, встановлену попереднім нормативним актом –  наказом № 222ог від 14.04.2017 Керівника антитерористичної операції (https://bit.ly/2Jav1yh). Дана Постанова передбачала, що єдиним дозволеним документом перетину лінії розмежування дітьми до 14 років,  стає паспорт для виїзду за кордон. Ця норма викликала великі занепокоєння серед людей, які перетинають лінію розмежування з дітьми. Проте, до набуття постановою чинності в неї були внесені зміни, згідно яких діти до 14 років мали право на проїзд за свідоцтвом про народження. Постанова набула чинності 28 листопада 2019 року, передбачивши введення закордонного паспорту до переліку документів, необхідних для перетину лінії розмежування дітьми від 14 до 16 років. Проте вже в кінці січня 2020 року цю норму змінили, дозволивши перетин для дітей від 14 до 16 років, які не мають паспорта громадянина України, за наявності свідоцтва про народження. Крім того, 18.11.2019

Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України затвердило новий наказ № 92 про порядок переміщення речей і товарів через лінію розмежування, який замінив попередній наказ міністерства № 39 від 24.03.2017. Цей Наказ спростив процедуру переміщення товарів через лінію розмежування фізичними особами, раніше існував чітко визначений перелік дозволених товарів, наразі з’явився перелік особистих речей, обмежених або заборонених товарів. Скасоване також визначення «ручна поклажа».   

Перетин лінії розмежування

Серпень 2019. Моніторинговою групою зафіксовані випадки непропуску людей через КПВВ або вилучення у них речей і товарів через вимоги законодавства. Наказ Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України № 39 від 24.03.2017 містить виключний перелік дозволених для переміщення речей і товарів, не враховуючи все різноманіття потреб сучасної людини. Так, наприклад, траплялись випадки вилучення дитячих іграшок, грибів, ягод, будівельних інструментів тощо. Також суттєво обмежені обсяги переміщення товарів на тимчасово непідконтрольні уряду території і у зворотному напрямку до 75 кг. 

Грудень 2019 – січень 2020.

У грудні та січні моніторинговою групою було зафіксовано виникнення деяких труднощів при перетині лінії розмежування дітьми старшими за 14 років, які ще не отримали паспорт громадянина України. При виїзді з непідконтрольної території, батьків дітей старше 14 років працівники ДПС попереджали про необхідність отримання паспорта громадянина України такими дітьми, а також про те що такі особи не будуть допущені для перетину лінії розмежування в бік ОРДЛО без довідки про подачу документів. Таким чином, для повернення на НКУУТ таким дітям необхідно було мати довідку про подання документів у ДМС.

Водночас, відмічається спрощення у переміщенні речей і товарів через лінію розмежування у зв’язку з прийняттям у листопаді 2019 року Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України наказу № 92. Зазначений наказ повністю зняв обмеження на вивіз особистих речей і товарів на тимчасово непідконтрольні урядові території. Це дозволило значно зменшити контролюючі функції представників держави і відповідно, пов’язані з цим корупційні ризики.

Найчастіші проблеми і конфлікти

Серпень 2019. Крім заборони перевозити необхідні для людей речі і товари у бажаних обсягах через вищезгаданий наказ № 39, частою проблемою є оформлення бажаючими перетнути лінію розмежування дозволів (перепусток) з помилками, що нерідко слугує для співробітників Державної прикордонної служби приводом для заборони перетину лінії розмежування. Проблемою залишається великі черги та пов’язані з цим випадки різкого погіршення стану здоров’я у людей. Медичні працівники продовжують фіксувати екстренні і летальні випадки, особливо серед людей похилого віку.  Так, на КПВВ “Майорськ” нам повідомили, що трапляються випадки втрати свідомості і смертей, у тому числі вже після перетину людьми території КПВВ у напрямку непідконтрольній українському урядові території. На КПВВ “Гнутове” нам повідомили про летальний випадок, який стався у лютому 2019, а на контрольному пункті “Мар’їнка” про вісім таких випадків за рік. Також трапляються конфлікти співробітників служб КПВВ із окремими місцевими мешканцями на особистому ґрунті.

Крім того, ми фіксували проблему штучних обмежень на перетин КПВВ “Станиця Луганська” та провіз товарів навіть  у дозволених обсягах для так званих “тачєчників”. Виходячи з наших спостережень, з кінця 2018 року існувало усне розпорядження керівництва ДПС щодо обмеження активності цих перевізників товарів. Якщо до цього кожен з них мав змогу по 2 або більше разів на день перетнути лінію розмежування з товаром, то з кінця 2018 року для них створювалися штучні складнощі і перетнути КПВВ вони тепер могли лише 1 раз на добу, а у певні періоди “загострення”, навіть, 1 раз на 2 або 3 доби. При цьому, черга перевізників вишикувалася паралельно черзі звичайних подорожуючих, що додавало складнощів і першим, і другим, і персоналу КПВВ. Пізніше, восени 2019 року ці штучні обмеження були повністю зняті і керівництво КПВВ обладнало для перевізників окремий коридор, чим розв’язало проблему.

Грудень 2019 – січень 2020. Залишаються проблемою випадки погіршення стану здоров’я людей на КПВВ, зокрема нам повідомили про такі факти на пунктах  “Станиця Луганська” і “Майорськ”. Попри певну лібералізацію законодавства, спрямовану на зменшення контрольних функцій правоохоронців і корупції, її прояви досі мають місце. Так, представникам моніторингової місії особисто зафіксували випадок надання особою неправомірної вигоди у вигляді кількох пляшок Артемівського ігристого вина (на суму близько 400 грн) посадовій особі координаційної групи за оперативне внесення виправлень до її електронного дозволу. За словами людей, які часто перетинають вказаний пункт пропуску, така практика є поширеною.

Інфраструктура КПВВ

Серпень 2019. На всіх КПВВ, окрім “Золоте” і “Станиця Луганська” встановлені намети ДСНС із спальними місцями для людей, які не змогли перетнути КПВВ під час їх роботи:

  • “Майорськ” – 10 ліжок;
  • “Гнутово” – 7 ліжок;
  • “Новотроїцьке” – 10 ліжок;
  • “Мар’їнка” – 10 ліжок.

На КПВВ “Станиця Луганська” у приміщенні ДСНС відсутні спальні місця, тому люди вимушені орендувати житло для ночівлі самостійно у Станиці Луганській. Приблизна вартість за ніч складає 120-200 грн. 

На КПВВ “Золоте” і “Новотроїцьке” відсутня інформація, куди можна звернутись для захисту своїх прав, а також оскаржити неправомірні дії співробітників поліції і Державної прикордонної служби.

На всіх КПВВ туалети перебувають у доброму стані, у “Станиця Луганська” – у відносно задовільному. Проте частина туалетів на КПВВ “Майорськ”, “Мар’їнка” та “Новотроїцьке” були закриті для відвідувачів. 

Всі КПВВ обладнані бліндажами для захисту від обстрілів в разі активізації бойових дій.

Відсутні банкомати на КПВВ “Золоте”, “Гнутово” і “Мар’їнка”, на КПВВ “Мар’їнка” відсутній магазин

На всіх КПВВ відсутні кімнати для затриманих поліцією. Затримані знаходяться поряд з поліцейським на вулиці або у не пристосованих до цього модулях до прибуття оперативної групи з найближчого населеного пункту.

На всіх КПВВ, крім “Золоте”, присутні юристи громадських організацій або державних Центрів надання безоплатної правової допомоги.

Грудень 2019 – січень 2020. На кожному КПВВ з’явилась інформація із номером “гарячої лінії”, на яку можна звернутися в разі порушення прав громадянина працівниками поліції і Державної прикордонної служби.

У всіх вбиральнях на КПВВ відсутня гаряча вода, на КПВВ “Гнутове” відсутня вода і гаряча, і холодна. Туалети під час відвідування моніторинговою групою КПВВ “Гнутове” були зачинені для відвідування. Особи, що перетинали вказаний пункт пропуску, мали можливість скористатися єдиною дерев’яною туалетною кабінкою, що спричиняло великі скупчення людей у черзі. За словами відповідальних осіб, причиною цієї ситуації стала поломка обладнання, яку з часом було усунено.

Співробітники Державної прикордонної служби заборонили учасникам моніторингової місії спуститись у бліндажі на КПВВ “Гнутове”, аби оцінити їх стан, а також не надали інформацію про кількість осіб, на яку вони розраховані. За візуальними оцінками моніторингової групи кількість бліндажів є недостатньою для евакуації звичайної кількості громадян, які перебувають на КПВВ. Що, на нашу думку, є особливо безвідповідальним з огляду на інциденти з обстрілами контрольного пункту у робочі часи, які раніше вже здійснювалися бойовиками.

За рештою критеріїв оцінки ситуація у матеріально – технічному оснащенні КПВВ залишилась незмінною. Втім, можна відмітити, що за оцінками людей, які постійно перетинають лінію розмежування, процедура проходження контролю з українського боку простіша, а ставлення персоналу КПВВ помітно краще, ніж ставлення працівників на контрольних пунктах бойовиків.

Надання медичної допомоги на КПВВ

Серпень 2019.

  • “Майорськ” – наявний пункт обігріву і медпункт. Автомобіль швидкої медичної допомоги їде з Бахмута протягом 30-60 хвилин.
  • “Станиця Луганська” – є пункт обігріву та медпункт, організований Товариством Червоного Хреста. Автомобіль швидкої медичної допомоги їде 5-10 хвилин зі Станиці Луганської.
  • “Гнутове” – у наметі ДСНС є пункт обігріву, водночас медпункт відсутній. Найближчі військові медики для надання першої медичної допомоги знаходяться у Павлополі (менше 10 хв. їзди автомобілем). Автомобіль швидкої медичної допомоги прибуває з Маріуполя протягом 15-20 хвилин. За словами офіцерів ДПСУ, найближчої медичної служби цілком достатньо для того, щоб закрити потреби цивільних осіб, що перетинають контрольний пункт в’їзду-виїзду.
  • “Новотроїцьке” – є пункт обігріву та медпункт. Автомобіль швидкої медичної допомоги (яку тут надає одна з волонтерських пара-медичних служб) їде з Волновахи близько 20 хвилин. За словами персоналу КПВВ та медичного пункту, в середньому 20-30 осіб щодня звертаються за медичною допомогою.
  • “Мар’їнка” – медпункт і пункт обігріву на території КПВВ відсутні. Вони розташовані на відстані близько 600 метрах від КПВВ по трасі у напрямку Курахового. Автомобіль швидкої медичної допомоги чергує там з 10.00 до 15:30, і в разі необхідності доставляє пацієнтів до лікарні міста Курахово.

Транспортне сполучення

Починаючи з червня 2015 року і досі всі офіційні пасажирські перевезення через лінію розмежування припиненні. Це означає, що відстань між КПВВ та «нульовими» блокпостами людям доводиться долати, як правило, за допомогою додаткових приватних перевізників, а на тих КПВВ, де це можливо – пішки. Іноді щоб дістатися до необхідного пункту призначення загалом треба змінити 3-4 автобуси, замість одного, як було раніше. 

Серпень 2019. 

  • “Майорськ”: до Бахмута на автобусі – 25 грн., на таксі – 200 грн. (4 пасажири). Квиток на автобус від КПВВ до лінії розмежування –  5 грн.
  • “Золоте”: на автобусі до Лисичанська 50 грн., до Сєвєродонецька 60 грн. Таксі до Лисичанська – 400 грн. (4 пасажири).
  • “Станиця Луганська”: на автобусі до Сєвєродонецька 200 грн., до Рубіжного 250 грн. У серпні на КПВВ курсувало 2 автобуси від Луганської обласної військово-цивільної адміністрації та електромобіль від гуманітарної місії «Проліска» за фінансування та в партнерстві з УВКБ ООН. Це стало значним полегшенням, особливо для літніх людей, тому що для перетину лінії розмежування через цей КПВВ, людям доводилося проходити велику відстань пішки через міст, потім пішки йти до КПВВ. Таксі до Сєвєродонецька – 1200 грн. (4 пасажири).
  • “Гнутове”: на автобусі до Маріуполя – 18 – 45 грн., на таксі – 100 грн. (4 пасажири)
  • “Новотроїцьке”: на автобусі до Маріуполя – 100 грн., до Волновахи – 40 грн. Автобус від КПВВ до лінії розмежування – 20 грн.
  • “Мар’їнка”: автобус до Селидово –  50 грн., до Курахово – 10 грн. Автобус від КПВВ до лінії розмежування – 10 грн.

Грудень 2019 – січень 2020. 

З’явився регулярний безкоштовний автобус з маршрутом КПВВ “Мар’їнка” – Курахово. На КПВВ “Станиця Луганська”  один з двох автобусів був знятий з рейсу. За версією РДА це була тимчасова міра, проте на момент публікації звіту автобус на маршрут не повернули. В іншому ситуація із маршрутами та цінами залишилась незмінною. 

Приблизна кількість перетинів КПВВ

Серпень 2019. 

  • “Майорськ” 7500 – 10000 осіб
  • “Золоте” 90-100 осіб, 50-80 авто
  • “Станиця Луганська” – 8000 – 10000 осіб
  • “Гнутове” – 5000 осіб
  • “Новотроїцьке” – 8000 осіб
  • “Мар’їнка” – 9000 осіб

Грудень 2019 – січень 2020

  • “Майорськ” – до 10 000 осіб, 1000 – 1200 транспортних засобів
  • “Золоте” –  90-100 осіб, до 60 транспортних засобів
  • “Станиця Луганська” – 6 000 – 15 000 осіб
  • “Гнутове” – 3 000 – 4 000 осіб, 600 – 800 транспортних засобів
  • “Новотроїцьке” – 8 000 осіб, 1300 транспортних засобів
  • “Мар’їнка” – 5 000 – 6 000 осіб, до 1 000 транспортних засобів

Висновок

За оцінкою моніторингової місії ситуація на КПВВ у період з серпня 2019 по грудень-січень 2020 змінилась на краще переважно через часткову лібералізацію законодавства Кабінетом Міністрів України і Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, яке регулює порядок перетину лінії розмежування, а також переміщення товарів і речей. Законодавчі зміни частково зняли необгрунтовані обмеження у переміщенні речей і товарів. Вжиті заходи дозволили знизити небезпеку для здоров’я людей (особливо похилого віку) при проходженні КПВВ, зменшити число конфліктних ситуацій між людьми у чергах і співробітниками державних органів, а також частково  усунути корупційні ризики. Також відбулось незначне покращення інфраструктурної ситуації.

Водночас актуальною залишається проблема відсутності спальних місць у приміщенні ДСНС у “Станиці Луганській”, досі не на всіх КПВВ наявні банкомати і магазини. Окремою проблемою є рівень забезпечення громадян, які перетинають лінію розмежування, необхідною медичною допомогою. Всі без виключення медпункти на КПВВ організовані силами неурядових організацій, на жаль держава досі не взяла це зобов’язання на себе. Викликає занепокоєння стан укриттів, а також їх неспроможність вмістити звичайну кількість людей, які перетинають КПВВ, у разі загострення воєнної ситуації. 

Список скорочень:

  • КПВВ – контрольний пункт в’їзду – виїзду
  • ДСНС – Державна служба надзвичайних ситуацій
  • ООС – Операція об’єднаних сил
  • ДПС України – Державна прикордонна служба України 
Доповідь за результатами моніторингу контрольних пунктів в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях | БФ «Схід SOS», картинка №5

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути повний звіт онлайн

Моніторинговий візит у березні 2020

21-28 березня моніторингова група Благодійної організації “Благодійний фонд Восток SOS” перебувала на сході України з метою вивчення ситуації на КПВВ у зв’язку з введенням Командувачем Операції об’єднаних сил обмежувальних заходів, а також з метою з’ясування готовності медичних закладів Луганщини до епідемії COVID-19 (https://bit.ly/2RhDDaN

15 березня на офіційній сторінці Операції об’єднаних сил у соціальній мережі “Facebook”  https://bit.ly/2V4Q3Eb  було повідомлено про введення додаткових тимчасових обмежень щодо перетину лінії розмежування на контрольних пунктах в’їзду-виїзду з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Згідно повідомлення о 00.00 16 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року повинен був припинитись пропуск з тимчасово окупованих територій осіб, які не мають постійної реєстрації місця проживання на підконтрольній Уряду України території, а також іноземців та осіб без громадянства, які не мають постійної реєстрації місця проживання на підконтрольній Уряду України території. При цьому, пропуск вказаної категорії осіб у зворотному напрямку повинен був відбуватись без обмежень. Також  припинявся пропуск осіб з постійною реєстрацією місця проживання на підконтрольній Уряду України території, в тому числі іноземців та осіб без громадянства, які мають постійну реєстрацію місця проживання на підконтрольній Уряду України території через лінію розмежування на тимчасово окуповані території. У зворотному напрямку пропуск даних осіб повинен був відбуватись без обмежень.

О 16.42 21 березня на офіційній сторінці Операції об’єднаних сил у соціальній мережі “Facebook” з’явилось нове повідомлення про тимчасове повне припинення пропуску осіб і транспортних засобів через лінію розмежування  на невизначений строк з початку наступної доби – 00.00 22 березня 2020 року. (https://bit.ly/2ULokJx) Виключення передбачались для представників моніторингових місій ОБСЄ, ООН, МКЧХ. Також у повідомленні було зазначено, що у виняткових випадках, за наявності критично важливих життєвих обставин та відповідних підтверджуючих документів, особам може бути наданий дозвіл на перетин лінії розмежування.

Повідомлення прес-центром командування ООС лише за вісім годин до моменту повного припинення пропуску через лінію розмежування застало багатьох людей зненацька: дехто перебував в цей час в дорозі, не мав смартфону із доступом до Інтернету, не користувався “Facebook” тощо. Оскільки інформація була опублікована лише у соціальній мережі, люди були обмежені у можливості довідатись про закриття проїзду. Спонтанне рішення командування ООС про повне припинення пропуску через лінію розмежування, а також його незадовільне доведення до громадян призвело до того, що вранці 22 березня 2020 року моніторингова група “Восток SOS” виявила на КПВВ “Станиця Луганська” чергу з близько 70 осіб. Всі вони, серед яких були жінки із дітьми і люди похилого віку, дізнались про припинення пропуску вже безпосередньо на КПВВ від співробітників Державної прикордонної служби. 

Водночас в мережі Інтернет була поширена інформація про те, що керівництво так званої “ЛНР” здійснюватиме пропуск осіб на тимчасово окуповану територію протягом поточної доби, до 23 березня 2020 року. Ця інформація підтвердилась на КПВВ: членам моніторингової групи стало відомо про кількох осіб, які “застрягли” безпосередньо на лінії розмежування, оскільки їх пропуск на підконтрольну Урядові територію також був заборонений згідно наказу командування ООС. 

Учасники моніторингової групи звернулись до представників ДПС України з пропозицією зв’язатись із командуванням ООС для пропуску громадян через КПВВ. За наявною у нас інформацію, протягом доби всі ці громадяни отримали дозвіл і успішно перетнули лінію розмежування у потрібному напрямку.

23 березня моніторингова група вирушила до КПВВ “Золоте”. Жодних змін у роботі КПВВ не було зафіксовано. 

27 березня було відвідано КПВВ “Майорськ”. Попри п’ятиденне повне припинення пропуску моніторингова група виявила кількох осіб, які бажали потрапити на тимчасово непідконтрольну Урядові територію Донеччини. За словами представника ДПС України на КПВВ щоденно прибувають близько 30 осіб, які сподіваються перетнути лінію розмежування і щонайменше 10 з них мають для цього “критично важливі життєві обставини” та отримують відповідний дозвіл від командування ООС. Водночас жодна особа, яка отримала такий дозвіл, не була пропущена представниками незаконних збройних формувань і всі вони були змушені повернутись на КПВВ. Також представник ДПС України повідомив нам, що не пропуск громадян представниками незаконних збройних формувань підштовхує їх шукати обхідні шляхи через лінію розмежування в обхід КПВВ, що є не лише протизаконним, але й вкрай небезпечним для життя, бо на цих територіях повно вибухонебезпечних предметів. 

Під час візиту моніторингова група звернула увагу на наявність на КПВВ антисептичних засобів і використання співробітниками ДПС України масок. Водночас працівниками комунальних служб велись роботи з облаштування території без дотримання карантинних заходів (без масок), хоча, ймовірно, вони контактують з службовцями на КПВВ, що є додатковим ризиком для останніх.

На “гарячу лінію” організації неодноразово звертались люди з проханням надати консультацію по перетину КПВВ на момент повного припинення пропуску осіб і транспортних засобів. Зокрема, від них надходила інформація про нібито існування можливості перетнути закриті для в’їзду і виїзду КПВВ без спеціального дозволу командування ООС. Також подібні повідомлення зустрічали працівники організації у соціальних мережах. Сукупність отриманої інформації наводить на думку про можливе порушення порядку перетину КПВВ в умовах повного припинення пропуску шляхом вчинення співробітниками ДПС України корупційних правопорушень. Неконтрольоване переміщення осіб через лінію розмежування викликає особливе занепокоєння в умовах поширення пандемії COVID-19.

Висновки

Запровадження командуванням ООС повного припинення пропуску через лінію розмежування осіб і транспортних засобів стало раптовим і несподіваним для людей, а також не було забезпечено належним інформаційним супроводом, зокрема, щодо порядку дій при наявності в особи “критично важливих життєвих обставин”. 

Також викликає сумніви доцільність повного припинення сполучення з тимчасово окупованими територіями Луганщини і Донеччини з огляду на подальші плани Уряду щодо реінтеграції цих територій.

Рекомендації

  1. Урядовим структурам (зокрема штабу Об’єднаних сил та ДПС України) вкрай важливо налагодити комунікацію із суспільством таким чином, щоб важлива інформація, яка потребує часу на її опрацювання та прийняття громадянами відповідних рішень, доводилася до цільових груп завчасно та повно.  
  2. Уряд має розробити механізм допомоги громадянам, які не можуть повернутись до місця постійного проживання на тимчасово окупованих територіях Луганщини і Донеччини у зв’язку з повним припиненням пропуску через лінію розмежування (забезпечення проживання, транспортування до місць тимчасового перебування, матеріальної допомоги тощо).
  3. Державним органам, що здійснюють контроль над функціонуванням КПВВ і роботою ДПС України, перевірити інформацію про можливість перетину КПВВ всупереч встановленому командуванням ООС порядку, а також вжити заходів для запобігання і боротьби з корупційними правопорушеннями.
  4. Командуванню ООС слід оприлюднити ґрунтовне роз’яснення громадянам щодо порядку і практики перетину КПВВ в умовах повного припинення пропуску осіб. 
  5. Уряду слід посилювати профілактичні заходи та заходи безпеки військовослужбовців і співробітників державних органів, які несуть службу на КПВВ.

Список скорочень:

  • КПВВ – контрольний пункт в’їзду – виїзду
  • ООС – Операція об’єднаних сил
  • ДПС України – Державна прикордонна служба України 
Доповідь за результатами моніторингу контрольних пунктів в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях | БФ «Схід SOS», картинка №7

Восток SOS – Допомагаємо разом!

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути повний звіт онлайн

За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном
+38 093 145 57 88
[email protected]

Інші матеріали

Перейти до публікації Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
 21.09.2024

Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!

Перейти до публікації ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 
ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

Перейти до публікації Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
 21.09.2024

Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»

Скопійовано!