Громадська «гаряча лінія» з питань порушень правоохоронних органів: звіт за червень 2020
В червні 2020 року та телефон і месенджери «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшло 32 дзвінки й одне текстове повідомлення.
15 з них мали довідковий характер. 22 не стосувалися тематики роботи «гарячої лінії».
13 з запитів про довідку стосувалися питань про державні заходи карантину проти пандемії коронавірусу COVID-19. Переважна більшість таких додзвонювачів користувалося послугами «гарячої лінії» через те, що державні канали комунікації не надавали достатню інформацію про правила пересування для населення під час карантину. Ця тенденція зберігається четвертий місяць поспіль.
7 описаних ситуацій стосувалися Донецької, 7 – Луганської, 2 – міста Києва, 1 – Харківської, 1 – Житомирської областей України, 1 – Польщі, 1 – Німеччини. Як мінімум 5 дзвінків були зроблені з окупованих територій. В 16 випадках люди не назвали ані область та більш точне своє місцеперебування, ані місцину, де відбувалася ситуація. Одне звернення стосувалося інциденту, який стався безпосередньо на блок-пості між населеними пунктами Донецької області, одне – інциденту на контрольному пункті в’їзду та виїзду з окупованих територій (КПВВ).
Зміст 11 дзвінків містив скарги переважно на роботу органів державного управління України та їх посадових осіб. На дії та бездіяльність поліції скаржились 5 разів, 1 – на «людей в формі» (державних силовиків, яких додзвонювачі не могли точно ідентифікувати), 2 – на військовослужбовців Збройних Сил України, 4 – на військове командування (2 з цих скарг надійшли від військовослужбовців та їх родичів), 1 – на працівників Державного бюро розслідувань, 1 – на працівників прокуратури. Скаржились також на роботодавців та професійну спілку, адміністрацію студентського гуртожитку, сусідів, нападників, Російську Федерацію.
Карантин і обмеження свободи пересування:
12 описаним операторам «гарячої лінії» ситуацій стосувалися правил перетину КПВВ. Одна ситуація стосувалася правил перетину адміністративних кордонів між областями для поїздки під час карантину з міста Сєвєродонецьк до Харкова. Три звернення на «гарячу лінію» стосувалося правил переміщення з окупованих територій в Німеччину, Польщу і Росію. Два дзвінки на «гарячу лінію» були про довідку про правила обсервації при перетині КПВВ, а один – про «помилкову обсервацію» абітурієнтки, яка прямувала з окупованих територій у навчальний заклад.
Підкреслюємо, що комунікаційні канали як Штабу Об’єднаних сил, Державної прикордонної служби та Міністерства оборони України, так і міністерств охорони здоров’я, закордонних справ, освіти та Кабінету Міністрів України досі не надають достатню інформацію для населення про зазначені правила. Про що свідчать як дзвінки на нашу «гарячу лінію», так і недостатність інформації, яку надають державні «гарячі лінії».
Скарги людей, яким потрібно перетнути лінію розмежування з окупованими територіями, були пов’язані з необхідністю провести лікування в установах охорони здоров’я по іншу сторону від лінії, потрапити на екзамен в навчальний заклад на непідконтрольну українським силам територію, а також потрапити на вступ в навчальний заклад на підконтрольній. Одна зі скарг вкотре надійшла від громадянина Німеччини, який приїхав на окуповану територію поховати матір і вже впродовж як півтора місяця не міг повернутися в країну проживання. Інша скарга стосувалася закритого кордону з боку Росії.
Один з дзвінків на «гарячу лінію» був по довідку про те, де можна пройти тест для діагностики COVID-19. Одна зі скарг стосувалася звільнення з роботи тридцяти працівників без виплати зарплати під час карантину.
Найприкметніші скарги:
В червні 2020 року «гаряча лінія» загалом зафіксувала 5 скарг щодо невиконання або неналежного виконання службових обов’язків працівниками поліції. Одна з цих скарг, яка стосувалася корупції та фальсифікації доказів в кримінальній справі, була описана у двох попередніх звітах про роботу «гарячої лінії».
Прикметною варто вважати інформацію про те, що поліція з міста Слов’янськ Донецької області не внесла в базу Єдиний реєстр досудових розслідувань повідомлення про стрілянину, а також відмовились приймати заяву на цю тему. Тривожною є також інформація одного зі скаржників про відсутність розслідування вбивства безхатька в Луганській області.
Одна зі скарг на військовослужбовців Збройних Сил України стосувалася, зі слів скаржниці, їх неналежної поведінки напідпитку в Житомирській області.
Працівники «гарячої лінії» оперативно реагують на звернення та за можливості надають консультативну допомогу, надалі направляють до компетентних державних, міських та громадських інституцій.
Нагадуємо, що громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, працює цілодобово за номером телефону:
+380 (99) 297 64 36
З квітня 2018 року активно працює громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької та Луганської областей. Якщо мешканці цих областей вважали, що їхні права порушили або самі стали свідками таких дій з боку співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців, прикордонників або представників спецслужб, то отримали змогу повідомити про це операторам «гарячої лінії» телефонного зв’язку, месенджерів Viber, WhatsApp, Telegram та електронною поштою.