«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області

Новини
09.06.2020
«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області | БФ «Схід SOS», картинка №1

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути звіт онлайн

Моніторингова група Благодійного фонду Восток SOS у період з 2 по 19 травня 2020 року відвідала усі місця обсервацій у Луганській області, визначені рішенням Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (№13 від 15.04.2020 р.). Метою візитів була оцінка придатності даних місць для тривалого утримання людей, які можуть бути носіями коронавірусної інфекції. 

За оцінкою учасників моніторингової групи, більшість приміщень, відведених під обсервації у Луганській області, знаходяться у поганому технічному стані та не відповідають стандартам, встановленим постановою Головного державного санітарного лікаря України №6 від 02.04.2020 року. Стан деяких з них учасники моніторингової місії оцінюють як непридатний для тривалого перебування людей. 

«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області | БФ «Схід SOS», картинка №2

Таким є, наприклад, приміщення терапевтичного відділення лікарні у селищі Білолуцьк Новопсковського району. Будівля відділення давно потребує капітального ремонту, меблі, обладнання та постільна білизна сильно зношені та потребують заміни. Під розміщення людей відведено дві палати по 6 ліжок, що перевищує норму щільності обсерваторів. Приміщення їдальні, туалету та душової за візуальною оцінкою лише умовно можна назвати такими, що відповідають санітарним нормам. Так звана душова являє собою технічне приміщення зі зливним отвором у підлозі, де зберігаються засоби для прибирання, а також встановлені два умивальники, один з яких обладнаний лейкою для душу. Каналізаційна система туалету, розрахованого на 15 мешканців, за словами працівників лікарні, знаходиться у аварійному стані та потребує заміни. Можливості знезараження стоків немає. Деяке обладнання, як, наприклад, лампа для дезінфекції приміщень, давно відпрацювало свій ресурс і його придатність є доволі сумнівною. Додатковим фактором, що свідчить проти рішення про розміщення обсервації у терапевтичному відділенні Білолуцької лікарні є те, що воно межує з геріатричним інтернатом – у 20 метрах від обсервації з виходом на спільне подвір’я проживають 30 людей похилого віку, які є групою ризику з огляду на епідемію COVID-19. 

У незадовільному стані знаходиться й приміщення для обсервації у денному стаціонарі Станично-Луганської центральної районної лікарні. Вказане приміщення не експлуатується вже декілька років і потребує капітального ремонту. Обладнання та меблі зношені та потребують заміни. За спостереженнями учасників моніторингової місії, приміщення може мати проблеми із забезпеченням там належного температурного режиму, але перевірити це місія не мала можливості. Приміщення має душову та два туалети, які не обладнані сидіннями. Перевагою даної обсервації є забезпечення якісним харчуванням, що підтверджує персонал та пацієнти лікарні.

У гарному стані знаходиться відведене під обсервацію приміщення амбулаторії сімейної медицини у селищі Данилівка Біловодського району Луганської області. У приміщенні амбулаторії наприкінці 2019 року зроблено капітальний ремонт, усі кімнати для обсервації знаходяться у гарному стані, обладнані меблями та умивальниками. Проте у приміщенні амбулаторії немає гарячої води та душової, що неприпустимо для двотижневого примусового утримання людей. Для гігієнічних процедур люди, що перебувають на обсервації, використовують тази та гріють воду в електричних чайниках. Підтримувати належний санітарний рівень у таких умовах досить складно. Крім того, працівники амбулаторії скаржаться на відсутність безконтактних термометрів та нестачу деяких елементів постільної білизни. Саме селище періодично потерпає від відсутності електроенергії через заборгованість найбільшого місцевого підприємства – Новодеркульського конезаводу. У зв’язку з попереджувальними відключеннями конезаводу від електромереж, електропостачання часто по декілька днів буває відсутнім і в усій Данилівці. Зокрема така проблема виникала й під час попередньої обсервації – восьмеро людей, утримуваних у приміщенні сільської амбулаторії під цілодобовою поліцейською охороною, на три дні залишилися без електрики, а отже без можливості підігріти їжу або чай, а також без можливості належним чином забезпечити особисту гігієну, і навіть були змушені залишати приміщення обсервації щоб скористатися туалетом на вулиці.

Оцінити умови обсервацій у Попасній та Петропавлівці учасники моніторингової місії Благодійного фонду Восток SOS не мали можливості. Замість приміщення обсервації у філії Станично-Луганської РТМО у Петропавлівці, керівництво закладу продемонструвало учасникам моніторингової групи одне з відділень лікарні, яке, за їхніми словами, буде використано для розміщення на обсервацію до 3 осіб. Оглянуті боксовані приміщення, в цілому, є придатними для двотижневого карантину. Але відмова продемонструвати приміщення, офіційно відведені під обсервацію, наводить на думку про те, що вони знаходяться у незадовільному стані. 

Щонайменше три з восьми місць обсервації існують радше на папері. Представники приватних підприємств, що володіють готелями “Сіверський Донець” та “Центральний” у Сєвєродонецьку та міні готелю по вулиці Студентська, 32 у Рубіжному не радіють перспективі приймати людей на ізоляцію. Представники цих підприємств зазначають, що рішення про розміщення обсервацій у їхніх приміщеннях було прийнято директивно, без попередніх консультацій із власниками. Наприклад, за словами адміністрації готелю “Сіверський Донець”, представники державних адміністрації та правоохоронних органів приїздили вивчати побутові умови, але про остаточне рішення щодо виділення готелю під обсервацію власникам не відомо. 

«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області | БФ «Схід SOS», картинка №52
Ілюстрація готель “Сіверський Донець”:

За словами представників вказаних приватних підприємств, навіть з огляду на задовільні побутові умови, їхні об’єкти не підходять для обладнання там місць обсервації за формальними критеріями – знаходяться у центрі великих міст, у районах щільної забудови, а частини приміщень, які можна було б відвести для розміщення людей на карантин, не мають окремих виходів та місць для приготування їжі. Наприклад, готель “Сіверський Донець” розташований у житловому масиві у центрі Сєвєродонецька на відстані трьох десятків метрів від житлових будинків та будівлі Сєвєродонецької міської ради. А міні готель у місті Рубіжне продовжує використовуватися для розміщення робітників, які працюють на будівництві одного з інфраструктурних об’єктів. Представники усіх трьох вищезазначених комерційних підприємств не мають інформації про те, як буде організовано медичне обслуговування мешканців обсервації.

Місце для обсервації у готелі “Центральний” у Сєвєродонецьку теж не відповідає встановленим стандартам. Воно розташоване на п’ятому поверсі готелю, який також знаходиться у житловому масиві, у центрі міста. При цьому, виходячи з даних, що містяться у додатку до рішення РКТБ (№13 від 15.04.2020 р.) під обсервації у готелі “Центральний” відведено більше місць, ніж їх є на п’ятому поверсі будівлі. Згідно планів РКТБ у готелі “Центральний” планується розміщення до 87 осіб, тоді як за словами адміністрації готелю, вони готові прийняти не більше 15 людей. На інших поверхах готелю навіть під час карантину працюють офіси комерційних підприємств, перший поверх будівлі займає один з найбільш відвідуваних містянами супермаркет. На відстані декількох десятків метрів від вказаного місця обсервації розташовані комунальні та державні установи, у тому числі Луганська обласна державна адміністрація.  


Окремою проблемою є забезпечення харчування для тих, хто перебуває на обсервації. Постановою №262 Кабінету Міністрів визначено, що керівники обласних держадміністрацій забезпечують організацію харчування, яке здійснюється за рахунок коштів осіб, що перебувають в обсерваторах. Проте наразі адекватної процедури не визначено, тож заклади, що приймають людей на обсервацію, організовують харчування на свій розсуд (з бюджету закладу чи за підтримки місцевих громад). Також постановою не визначено порядок дій у випадку, якщо особи, поміщені на обсервацію, не мають ресурсів для оплати харчування.

Постановою Головного державного санітарного лікаря України №6 від 02.04.2020 визначено, що обсерватори можуть бути утворені в будь-яких закладах, в яких є можливість забезпечити дотримання наступних вимог:

  • наявність у кожній кімнаті/номері санітарної кімнати (душова кабіна, туалет, умивальник) – цю умову не забезпечено у жодному з п’яти наразі реально діючих в Луганській області обсерваторів, що суперечить дотриманню заборони виходу осіб, що перебувають на обсервації, за межі кімнати, та в разі виявлення хворого на COVID-19 може призвести до зараження усіх осіб, що одночасно перебувають на обсервації;
  • наявність централізованого господарсько-питного водопостачання;
  • можливість знезараження стічних вод на місцевих (локальних) каналізаційних очисних спорудах або перед скидом стічних вод у централізовану систему каналізації – ця норма не дотримана у жодній з відвіданих обсервацій;
  • придатність для очищення і дезінфекції матеріалів для оздоблення кімнат/номерів та меблів;
  • наявність майданчика для знезараження транспорту;
  • наявність майданчика з твердим покриттям та захистом від опадів для розміщення ємностей для збирання твердих побутових відходів.

В кімнатах обсервації мають розміщуватись не більше чотирьох осіб, проте у переліку обсерваторів, затвердженому головою облдержадміністрації, заклад у Попасні пропонує розміщення 50-ти осіб в 10-ти кімнатах, що не відповідає нормам Постанови. Норми щільності перевищено також у обсервації у Білолуцьку.  

Також Порядком передбачена обов’язкова наявність ізолятору на базі кожного обсерватора, куди поміщаються контактні особи в разі підтвердження діагнозу коронавірусної хвороби в особи, що перебувала на обсервації. Всі відвідані заклади, крім лікарні у Петропавлівці, не мають належним чином обладнаних ізоляторів.

Відповідно до Постанови Головного санітарного лікаря, персонал, що обслуговує обсерватор, не має покидати межі обсерватора протягом усього терміну разом з розміщеними там особами. Виходячи з даних, отриманих учасниками моніторингової місії, дана норма не дотримана у жодному з відвіданих місць обсервації. Персонал медичних закладів, відведених під обсервації, щоденно відвідує обсерватори для здійснення медичних процедур та забезпечення харчування розміщених там людей. Усі опитані працівники обсервацій живуть вдома. Про місця для тривалого проживання персоналу обсервацій у жодному з відвіданих закладів учасникам моніторингової групи не повідомили. 

Жодне з відвіданих моніторинговою групою місць обсервації не обладнано елементами розумного пристосування для розміщення маломобільних людей та осіб з інвалідністю.

Висновки та рекомендації

Державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у Луганській області підійшли до організації місць обсервації надто формально. Більшість з існуючих нині місць обсервації не відповідають не тільки стандартам, встановленим Міністерством охорони здоров’я, а й за певних обставин можуть бути визнані такими, що не відповідають мінімальним стандартам гідного поводження або утримання, визначеним у національних та міжнародних правових актах у сфері прав людини. 

Тривале утримання людей у таких поганих умовах не тільки не сприятиме зростанню лояльності місцевого населення до української влади, а й може бути навмисно використане для підігрівання антиукраїнських настроїв.

Органам влади та місцевого самоврядування необхідно якнайшвидше переглянути затверджений перелік обсерваторів та визначити нові, більш придатні для цього об’єкти, або виділити кошти для швидкого приведення наявних приміщень у відповідність до мінімальних стандартів. 

Центральним органам влади варто переглянути підхід до організації харчування людей, які поміщуються до обсервацій. Великий відсоток з них є представниками незахищених верств населення та немає можливості забезпечити себе харчуванням. Норма, що передбачає годування людей у ізоляції за їхній власний кошт, може стати підставою для позовів проти України із звинуваченням у порушенні стандартів статті 3 Європейської Конвенції прав людини. 

«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області | БФ «Схід SOS», картинка №57

За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном:

+38 093 145 57 88
[email protected] 

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути звіт онлайн

Восток SOS – Допомагаємо Разом!

Моніторинг було здійснено за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща) та DRA (Німеччина).

«Радше на папері»: Місця обсервації у Луганській області | БФ «Схід SOS», картинка №58

Інші матеріали

Перейти до публікації Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»
Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Перейти до публікації У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді
У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

Перейти до публікації У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді
У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

У грудні психологи та соціальні працівники БФ «Схід SOS» надали 147 консультацій у Павлограді

Скопійовано!