ЗВЕРНЕННЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Президенту України Зеленському Володимиру Олександровичу
ЗВЕРНЕННЯ
щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Шановний пане Президенте!
На початку вересня, після кадрових перестановок в Уряді, з’явилася інформація про намір «ліквідації» Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції) та реалізації частини повноважень Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінрегіон). Попри відсутність офіційної позиції Уряду, з окремих заяв представників влади можна зробити висновок, що йдеться про припинення реалізації системної політики реінтеграції та розподіл цих повноважень між різними органами влади.
Ми, представники національних неурядових і міжнародних організацій, переконані, що рішення про ліквідацію Мінреінтеграції є передчасним і може призвести до негативних наслідків. Це сигнал для громадян України та наших партнерів щодо неготовності країни працювати з темами повернення контролю над тимчасово окупованими територіями, захисту постраждалих від російської агресії та відновлення справедливості.
Запропонована Вами Формула Миру стосується не лише міжнародної спільноти, вона потребує також лідерства України в її реалізації всередині країні. Звільнення частини Харківської та Херсонської областей продемонстрували, що подолання наслідків окупації, забезпечення відновлення влади та життя на територіях, які були окуповані навіть менше року, потребує значних зусиль з боку України та її партнерів. Без системної політики реінтеграції не буде можливо реалізувати такі пункти Формули Миру: «Відновлення територіальної цілісності України», «Виведення російських військ і припинення бойових дій», «Відновлення справедливості», «Підтвердження закінчення війни». Без повернення контролю над нині окупованими територіями неможливо повернути примусово переміщених дітей і звільнити цивільних полонених, яких утримують у нелегальних в’язницях на ТОТ України та територіях РФ.
Донині Мінреінтеграції забезпечує виконання широкого переліку повноважень щодо подолання наслідків війни: від координації евакуації населення зі прифронтової зони до підтримки родин політв’язнів і підтримки зв’язку з українціями на ТОТ. Не всі з визначених повноважень Мінреінтеграції можуть і мають бути реалізовані Мінрегіоном. Підтримка, розбудова та подальше відновлення деокупованих територій України має відбуватися в єдиній логіці розбудови України та відновлення всіх постраждалих внаслідок війни територій. Водночас існує великий ризик втрати частини повноважень щодо людей, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, у разі відсутності в Уряді міністерства, яке би безпосередньо відповідало за розроблення цілісної політики.
Ми закликаємо Вас, шановний пане Президенте, підтримати збереження в Уряді міністерства, що відповідає за постраждалих внаслідок війни незалежно від того, де вони знаходяться: на ТОТ, у країні чи за кордоном. Про це ви говорили у жовтні 2019 року під час події «Форум Єдності» в Маріуполі. Політика, спрямована на захист людей, повинна залишатися в центрі уваги. Справжня національна єдність можлива лише тоді, коли всі постраждалі від війни матимуть право голосу та підтримку від своєї Держави. Можливим способом рестарту Мінреінтеграції може стати трансформація в Міністерство національної єдності, що забезпечить повноцінне забезпечення національного виміру Формули Миру.
25 вересня 2024 року
БФ «Схід SOS»
Центр прав людини ZMINA
ГО «Донбас СОС»
ГО «КРИМSOS»
ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
БФ «Право на захист»
БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
ГО «Школа політичної аналітики»
Кримська правозахисна група
ГС «Коаліція «На лінії зіткнення»
ГО «Кримський процес»
ГО «Стежина додому»
БФ «Фундація волонтери без кордонів»
ГО «Злагода СТАР»
ГО «Коло єдності»
ГО «Україна.Час єднатись»
ГО «Простір жіночих можливостей «АктивнаЯ»
ГО «МОЯ НЕЗАЛЕЖНА КРАЇНА»
ГО «Громадські ініціативи «Альянс»
ГО «Наші душі небайдужі»
ГО «Український незалежний центр політичних досліджень», Національна платформа стійкості та згуртованості
ГО «Дріада»
Медійна ініціатива за права людини
ГС «Дім прав людини «Крим«
ГО «ЦГП «Альменда»
ГО «Інститут миру та порозуміння»
ГО «Блакитний птах»
ГО «Фонд фундаментальних досліджень»
ГО «Молодіжний центр регіонального розвитку»
БО «БФ «Брацлавська громада»
ГО «Тризвук»
ГО «Батьківське об’єднання «Промінь надії»
ГО «Об’єднання вимушених переселенців Донбасу «ДОБРОТВОР»
ГО «Шлях добра»
ГО «Об’єднаний ветеранський рух «ВзаємоДія»
Центр досліджень медіації та діалогу Національного університету «Києво-Могилянська академія»
ГО «Одеська обласна група медіації»
ГО «ТРОІ»
БО «Фонд розвитку Чигиринщини»
ГО «Платформа прав людини»
ГО «Центр «Соціальна Дія»
ГО «Країна вільної громади»
ІГ Хмільник
ГО «Регіональний центр прав людини»
ГО «Академія стратегічних досліджень»
ГО «Точка доступу»
ГО «Спільно ХАБ»
ГО «Літай»
Харківський інститут соціальних досліджень (ХІСД)
ГО «Центр Громадянських Ініціатив «Донбас»
ГО «Правозахисний центр «ДІЯ»
ГО «ЕГІДА-ЦЕНТР»
ГС «Освітній дім прав людини – Чернігів»
ГО «Студентьска молодь Бахмуту»
ГО «Українська правова консультативна група»