Відкрите звернення до Міністра соціальної політики П. Розенка
Публікуємо Відкрите звернення громадської ініціативи “Восток – SOS” до Міністра соціальної політики України з приводу становища вимушених переселенців та їх проблем, що вповноважене вирішити Міністерство. Загалом влада хоч і йде на діалог з волонтерами, але реального результату від цього поки що не помітно.
Дане звернення було передано до канцелярії сьогодні під час координаційної зустрічі з волонтерськими організаціями. На зустрічі були присутні волонтери “Восток – SOS”, Донбас – SOS”, “Крим – SOS”, Союзу вимушених переселенців, БФ “Ескадрони добра” та ін., зі сторони Міністерства – представники управління соцзахисту, пенсійного фонду, служби зайнятості та ін. Також було передано додаток до Звернення, що містить конкретні проблеми та шляхи їх вирішення. Ми очікуємо на відповідь пана П. Розенка.
Раніше (7.11) нашою ініціативою було направлено відкрите Звернення до Мінсоцполітики з приводу використання Постанов КМУ №505 и 509. Встановлений Законом термін для надання відповіді вже стік, а відповіді досі не отримано. Тобто, Міністерство вже не перший раз порушує Закон України таким чином.
Крім того, серед волонтерів зростає незадоволення ефективністю співпраці з міністерствами: при тому, що зустрічі проводяться достатньо часто, реального результату від них мало. На питання, що задають волонтери, чиновники дають ухильні і заплутані відповіді, в той час як людей цікавить конкретний результат, а не проблеми взаємодії різноманітних служб і управлінь. Такий порядок справ і спричинив ситуацію, коли влада в країні не може впоратися з надзвичайними обставинами, перекладаючи всі свої задачі на волонтерські організації.
Текст Звернення нижче:
Станом на 12 грудня 2014 року УВКБ ООН володіє інформацією про 542 080 ВПО (19 837 з Кримського півострова та 522 243 зі східних областей України), цю інформацію надає Державна служба з надзвичайних ситуацій. Сайт Міністерства соціальної політики повідомляє про те, що станом на 16 грудня 2014 року органами соціального захисту населення вже взято на облік 642 358 переселенців з Донбасу та Криму, що становить 433 395 сімей. Проте черги на отримання “довідки переселенця” все ще стоять у кожному Управління праці на соціального захисту населення (надалі – УПЗСН). При цьому, у найбільш завантажених містах така черга розписана до березня 2015 року.
У зв’язку з прийняттям закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (надалі – Закон про ВПО) та низки постанов та розпоряджень Кабінетом Міністрів України, виникло багато проблемних питань, пов’язаних із розбіжностями між термінами та визначеннями, які використовуються в них, а також механізмами реалізації цих нормативних актів задля забезпечення прав та свобод громадян України, які вимушені були стати переселенцями з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО.
З 1 жовтня до правової приймальні Ініціативи “Восток-СОС” звернулося більше двох тисяч осіб із проблемами, пов’язаними із питаннями оформлення, нарахування, переведення соціальних виплат, а також взяття на облік та надання адресної допомоги тимчасово переміщеним особам. Також проблемним питанням для клієнтів – вимушених переселенців застається питання працевлаштування і його належне оформлення: можливість звільнитися з роботи, стати на облік в центрі зайнятості, отримати трудову книжку тощо.
Ми підготували короткий перелік проблем та можливих шляхів їх вирішення, яке можливо лише спільно із працівниками Міністерства соціальної політики та через внесення змін до існуючих нормативно-правових актів та приведення їх до відповідності до Конституції України та міжнародних стандартів захисту внутрішньо переміщенних осіб.
Наша ініціатива готова долучитися до процесу розробки змін до кожного з вищезазначених нормативних актів спільно зі спеціалістами Міністерства соціальної політики України та іншими представниками державної влади. Ми будемо раді співпраці для нормалізації ситуації в країні, яка залежить і від того, наскільки ми зможемо підтримати тих громадян, які цього потребують найбільше.