EN

У березні на окупованих територіях щонайменше одну людину затримали, трьох – відправили за ґрати – звіт

Новини
21.04.2021
У березні на окупованих територіях щонайменше одну людину затримали, трьох – відправили за ґрати – звіт | БФ «Схід SOS», картинка №1

У березні на окупованих територіях засудили трьох, та затримали, щонайменше, одну людину – звіт

3 мешканців окупованої території засудили до різних термінів ув’язнення, 1 місцеву мешканку було затримано. Було виявлено щонайменше 8 фактів залучення дітей до пропаганди. Відбулося більш ніж 40 випадків визнання майна “безхазяйним”.

Протягом березня 2021 року на територіях Донецької та Луганської областей, окупованих РФ, були вчергове виявлені факти порушень прав людини: незаконні затримання та позбавлення волі, залучення неповнолітніх до пропаганди, а також порушення прав громадян на вільне пересування.

Поступове загострення ситуації на лінії бойового зіткнення у Донецькій та Луганській областях призводить до активізації мобілізаційних заходів, в останні дні місяця почала знаходити підтвердження інформація про початок призову військовозобов’язаних місцевих мешканців на строкову службу до незаконних збройних формувань.

Незаконні арешти та затримання 

Протягом березня 2021 року самопроголошені судові органи т. зв. ЛНР засудили до різних термінів ув’язнення за «державну зраду» щонайменше трьох мешканців тимчасово окупованої території, а відносно ще одного громадянина самопроголошеною апеляційною судовою інстанцією було залишено без змін попередній вирок, винесений у лютому цього року. На окупованій частині Донецької області так звана МГБ ДНР затримала місцеву мешканку 1963 року народження, якій бойовики також закидають «державну зраду».

Двоє з трьох «засуджених» мають відношення до незаконних формувань так званих ЛНР. 9 березня підконтрольні незаконним збройним формуванням інформаційні ресурси, зокрема, «Луганський інформаційний центр», а також інтернет-сторінки «державних структур ЛНР» повідомили, що так званий «Верховний суд ЛНР» засудив до 20 років позбавлення волі екс-місцевого мешканця, який посідав одну з керівних посад в одному з “міністерств ЛНР”, та з 2015 по 2019 рік передавав Службі безпеки України інформацію про роботу своєї структури. Згідно повідомлення т. зв. Генеральної прокуратури ЛНР, у чоловіка заберуть все його майно і позбавлять спеціального звання, присвоєного раніше угрупованням. 

15 березня так звана Апеляційна колегія Верховного Суду Луганської Народної Республіки залишила без змін вирок, винесений 4 лютого 2021 року т. зв. Судовою колегією у справах військовослужбовців Верховного Суду Луганської Народної Республіки щодо члена незаконного збройного формування ЛНР  С. А. Дробота. Тоді його засудили до 12 років позбавлення волі за статтею 335 «державна зрада».

17 березня 2021 року на інтернет-сторінці т. зв. Верховного суду ЛНР було повідомлено, що т. зв. Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду Луганської Народної Республіки засудила місцевого мешканця до 12 років і 1 місяця позбавлення волі за незаконне придбання, зберігання та перевезення наркотичних засобів, а також за «державну зраду». Він також нібито збирав інформацію в інтересах Служби безпеки України. Зазначається, що в ході засідання «підсудний» повністю визнав свою провину.

22 березня 2021 року на сайті т. зв. МГБ ЛНР з’явилося повідомлення про засудження до 10 років ув’язнення мешканця м. Алчевська Сергія Сопіги. Його звинувачували у «державній зраді» – збиранні на окупованій території про інформації соціально-політичну ситуацію, відомості про особовий склад, переміщення техніки і місця дислокації т. зв. Народної міліції ЛНР. Повідомляється, що даний вирок також вступив у силу.

В окупованих районах Донецької області у березні також відбувались незаконні затримання та судові процеси над місцевими мешканцями, нібито причетними до співробітництва з органами безпеки України.

Зокрема, 24 березня 2021 року прес-служба т. зв. МГБ ДНР повідомила про затримання мешканки Донецька Тетяни Журавльової по звинуваченню у шпіонажі на користь України. Її звинуватили у зборі та передачі СБУ даних військовослужбовців т. зв. НМ ДНР,  де вона працювала на цивільній посаді. Про місце утримання даної громадянки не повідомляється, однак, є підстави вважати, що вона незаконно утримується  у в’язниці «Ізоляція» на території м. Донецька.

изоляция

Фото 3: колишній завод, а нині місце утримання в’язнів ДНР “Ізоляція”, м. Донецьк, фото з Телеграм-каналу “Донецкий тракторист”

Порушення права громадян на свободу пересування

Як і раніше, у березні 2021 року на лінії розмежування функціонувало 2 КПВВ – «Станиця Луганська» у Луганській та «Новотроїцьке» у Донецькій областях.

Для мешканців окупованих територій зберігалося обмеження на кількість перетинів лінії розмежування (не більше одного разу на місяць в обидва боки), запроваджене т. зв. Державною прикордонною службою ЛНР на початку 2021 року. 

Крім того, мешканці ОРДЛО у соцмережах та телеграм-каналах скаржилися на «відверті знущання» з боку представників т. зв. Митного комітету ЛНР над тими, хто перетинає КПВВ з підконтрольної Україні території на непідконтрольну. За свідченнями людей, співробітники «митниці» незаконно вилучають особисті речі. При цьому, нерідко вилучається навіть те, що раніше було дозволено провозити згідно затвердженого минулого місяця «Митним комітетом» переліку.

3 березня 2021 року на офіційній сторінці української делегації у Тристоронній контактній групі було повідомлено, що представники окупаційної влади ДНР планують найближчим часом запровадити «дозвільну процедуру» на виїзд осіб з окупованої території до підконтрольної, а також визначать категорії осіб, яким заборонений в’їзд/виїзд з/до так званої ДНР. 11 березня дану інформацію підтвердила представниця т. зв. ДНР у Тристоронній контактній групі Наталія Ніконорова.

У березні на окупованих територіях щонайменше одну людину затримали, трьох – відправили за ґрати – звіт | БФ «Схід SOS», картинка №2

Фото 1: Представник т.зв. ДНР в ТКГ Наталія Ніконорова, фото Youtube

Вже зараз не всім мешканцям окупованих територій вдається безперешкодно перетнути КПВВ. Зокрема, наприкінці березня мешканець Луганська був змушений ночувати в машині на КПВВ “Новотроїцьке” через те, що представники т. зв. ДНР не дозволили йому перетнути лінію розмежування, нібито, через відсутність його у списках осіб, яким дозволено в’їзд на територію ОРДО. Оскільки луганчанин ночував у машині в сірій зоні, бойовики обстріляли його транспортний засіб. На жаль, цей випадок не є поодиноким.

Мобілізаційні заходи та призов до лав НЗФ

З 9 березня 2021 року мешканці окупованих міст Луганська, Алчевська, Перевальська та інших населених пунктів на окупованій території, почали отримувати повістки із датою, коли необхідно з’явитися до місцевих військкоматів – 15 березня. Про це самі «призовники» повідомляли у соціальних мережах, прикріпляючи до повідомлень фотографії отриманих повісток.

сепары повестка

Фото 4: Повістка, отримана мешканцем Алчевська, фото з соцмереж

Чутки про можливий початок призову місцевого населення на строкову службу в лавах НЗФ з’явилися ще минулого року. Наразі вони знаходять підтвердження. Згідно інформації, оприлюдненої Telegram-каналами «Заметки гражданина», «Донбасский кейс», «Тайны Луганской республики», початок призову планується вже навесні цього року, а розсилання повісток є лише першим етапом здійснення призовних заходів.

На тих місцевих мешканців, які отримали повістки та з’явилися до військкоматів, чекало проходження медкомісії. Тим, хто пройшов медичний огляд успішно, і був визнаний придатним для військової служби, наказували чекати визначення дати та місця прибуття для проходження  служби. 

Наприкінці березня одразу кілька ТГ-каналів, що висвітлюють ситуацію на окупованих територіях, опублікували інформацію, що місцевим військкоматам було заборонено набирати на службу за контрактом людей віком 18-27 років. Це, нібито, було зроблено для того, щоб забезпечити наявність контингенту для строкової служби.

Ще одним непрямим доказом, що незаконні структури ЛНР та ДНР готуються до призову військовозобов’язаних на службу до лав незаконних збройних формувань, можна вважати нещодавні зміни в «законодавстві» т. зв. ЛНР, що стосуються саме відповідальності для тих, хто ухиляється від військової служби. 26 березня 2021 року т. зв. Народна Рада ЛНР прийняла закон «Про внесення змін до «Кодексу Луганській Народної Республіки про адміністративні правопорушення», в якому, зокрема встановлюються штрафи для громадян, які не виконують належним чином обов’язки щодо військового обліку.

сборы  резервистов

Фото 5 Збори резервістів, окупована територія, 2021 рік, фото схіd-info

1 квітня 2021 року т. зв. голова ДНР Денис Пушилін об’явив про офіційний початок призову на строкову службу в лавах так званої Народної міліції ДНР. Згідно указу «голови» планується, що службу в «ДНР» у 2021 році пройде 2 тис. строковиків. Аналогічний указ 1 квітня підписав і голова т. зв. ЛНР Леонід Пасічник.

Використання неповнолітніх у пропаганді

Залучення неповнолітніх до участі у «громадських організаціях», де під виглядом патріотичного виховання здійснюється антиукраїнська пропаганда, носить в ОРДЛО системний характер. Крім цього, окупаційна влада безпосередньо використовує дітей в пропагандистських заходах. 

В березні 2021 року на окупованих територіях відбувалися різноманітні заходи із відзначення сьомої річниці так званої «Русской весны», до яких залучалися неповнолітні. Зокрема, 30 березня в межах святкувань делегація з міста Брянка (тимчасово окупована територія Луганської області)відвідала м. Дебальцеве (тимчасово окупована територія Донецької області). Окрім посадових осіб окупаційної влади, у заходах взяли участь неповнолітні мешканці окупованих територій – представники молодіжних організацій «Молода гвардія», «Юнармія» тощо.

юнармия

Фото 7: Святкові заходи із приводу 7-ї річниці “Руської весни” в м. Дебальцеве, фото “Луганский информационный центр”

Пропагандою ненависті до України були просякнуті і інші культурно-масові заходи, які проводилися для дітей та молоді ОРДЛО протягом березня. Такі, наприклад, як святкування дня народження Володимира Даля, чи «Конкурс юних екскурсоводів». Загальна кількість пропагандистських заходів, у яких використовували неповнолітніх, протягом місяця досягла 8.

єкскрсоводы

Фото 8: Конкурс юних екскурсоводів, м. Луганськ, «республіканський центр освітніх проектів, березень 2021 року, фото “Луганский информационный центр”

Порушення трудових прав працівників промислових підприємств

Занепад промислового виробництва на окупованих територіях вже давно не є таємницею. Тим не менш, деякі підприємства металургії, добувної промисловості, машинобудування тощо на території ОРДЛО все ще продовжують функціонувати. 

У березні 2021 року, як і раніше, трудові колективи таких підприємств, як, зокрема, Алчевський металургійний завод, піддавалися порушенню права на справедливу оплату праці. Попри масштабні страйки на підприємстві, останній з яких відбувся наприкінці минулого місяця, станом на 30 березня 2021 року робітникам АМК ще не була у повному обсязі сплачена заробітна плата за грудень 2020 року. Подібна ситуація також зафіксована на кількох працюючих шахтах ОРДЛО, які, як і АМК, номінально підпорядковуються створеному окупаційною владою Державному унітарному підприємству «Внешторгсервис».

Керівництво підприємств постійно тисне на трудові колективи, забороняючи їм в будь-який спосіб відстоювати свої права, та погрожуючи звільненням, або навіть неприємностями із силовими структурами.

Порушення прав власності

У березні 2021 року в окупованих РФ районах Луганської та Донецької областей продовжувалося незаконне відчуження майна, що належить громадянам чи суб’єктам господарювання. Мова йде як про так звану «націоналізацію» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, проживаючим з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні; так і про об’єкти рухомого та нерухомого майна, що перебували у приватній власності.

Протягом березня так званий Фонд Держмайна ДНР публікував інформацію про передання в короткострокову оренду нежитлових будівель, будівель магазинів, частин торговельного залу, земельних ділянок та інших об’єктів на території міст Донецька та Макіївки, а також Новоазовського району Донецької області.

Крім того, дана організація повідомила про підготовку позовних документів до т. зв. Арбітражного суду ДНР про визнання за самопроголошеною ДНР права власності на раніше визнані безхазяйними об’єкти нерухомості, що належать ПАТ «Донецьктурист», ТОВ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», ТОВ «Кантрі-Еко», Маріупольському міському споживчому товариству.

Так званий Державний комітет податків та зборів ЛНР протягом місяця розмістив 23 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна, як рухомого (торгівельне, шахтне та виробниче обладнання, транспортні засоби та запчастини для автотранспорту тощо), так і нерухомого (торговельні та нежитлові приміщення).

Наприкінці березня мешканці ОРЛО виклали в соцмережах фото оголошення про вступ у силу в ОРЛО наказу т. зв. МВД ЛНР «Про внесення змін до тимчасового порядку реєстрації за місцем проживання та місцем перебування громадян Луганської народної республіки». Згідно даного наказу, громадяни України, зареєстровані за межами Луганської області вважаються самопроголошеною владою «ЛНР» іноземними громадянами.

обїявление сепары

Фото 6: Оголошення про вступ у дію нового наказу т.зв. МВД ЛНР, фото з соцмереж

Є підстави вважати, що даними змінами самопроголошена влада започатковує створення «законодавчої бази» для подальшої «націоналізації» «нерухомого майна» «іноземних громадян», зокрема, квартир та приватних житлових будинків, закладаючи таким чином фундамент для подальших порушень майнових прав громадян, та позбавляючи їх змоги розпоряджатися власним майном.

Продовження видачі мешканцям окупованих територій паспортів РФ та включення їх у російські списки виборців

Протягом березня 2021 року на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, попри карантинні обмеження, продовжувалася організація видачі місцевим мешканцям паспортів Російської Федерації. Паспорти українським громадянам, як і раніше, видавали на території Ростовської області Росії. Станом на кінець лютого, за даними голови ГУ МВС РФ по Ростовській області, їх вже було видано 639 тис. 

Видачею російських паспортів заходи із інтеграції мешканців ОРДЛО до політичного, економічного простору РФ не вичерпувалися. Так, разом із паспортизацією, актуальності для окупаційної влади набуло і питання участі місцевих мешканців у російських виборах, зокрема, запланованих на 19 вересня чергових виборах депутатів Держдуми РФ.

За даними російського інформаційного ресурсу Interfax, формування списків виборців з числа «громадян Росії», які проживають на території Луганської та  Донецької областей України, доручено Територіальній виборчій комісії в Ростовській області РФ. При цьому, зараз відпрацьовуються варіанти надання мешканцям ОРДЛО можливості проголосувати або у Ростовській області, або дистанційно.

Дивитися результати моніторингу в PDF українською мовою.

Посмотреть результаты мониторинга в PDF на русском языке.

Read PDF in English.

У березні на окупованих територіях щонайменше одну людину затримали, трьох – відправили за ґрати – звіт | БФ «Схід SOS», картинка №3


Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!