Стан і проблеми закладів стаціонарного догляду для людей старшого віку та людей з інвалідністю в умовах війни в Україні
В умовах повномасштабної війни, коли щодня точиться боротьба за життя, не можна забувати про тих, хто найбільше потребує захисту та турботи – людей старшого віку, осіб з інвалідністю та представників маломобільних груп населення. Часто вони, втративши все, опиняються в закладах стаціонарного догляду. Однак чи справляються ці заклади з надмірним навантаженням та новими викликами війни?
У другій половині травня 2025 року Благодійний фонд «Схід SOS» здійснив міжнародну моніторингову місію до стаціонарних закладів та закладів підтриманого проживання для людей старшого віку та осіб з інвалідністю в Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій, Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях. Мета – вивчення стану та проблем, із якими стикаються ці установи в умовах війни.
За результатами проведеного моніторингу ми підготували звіт, що висвітлює ключові виклики:
- переповненість закладів та гостра нестача місць для розміщення евакуйованих;
- недостатнє фінансування, що унеможливлює покриття базових потреб підопічних;
- брак інклюзивної інфраструктури та обмежений доступ до послуг;
- значний кадровий дефіцит та високе навантаження на молодший медичний персонал;
- обмежена ефективність урядової постанови КМУ № 888, яка не відповідає реаліям більшості закладів.
У звіті ми не лише констатуємо проблеми, а й пропонуємо конкретні рекомендації Уряду України та міжнародним донорам для стабілізації ситуації та забезпечення гідних умов життя для найуразливіших верств населення.
Ознайомитися із повним текстом звіту можна нижче.
Моніторингову місію здійснено в межах проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документа є виключно відповідальністю БФ «Схід SOS» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.