Чи дочекаються екс-полонені заходів із соціальної реабілітації за рахунок держави?

stress_cСоціальна реабілітація людей, які постраждали внаслідок військової агресії Російської Федерації є чи не найголовнішим елементом подолання негативних наслідків конфлікту.  Соцреабілітація включає заходи із психологічної, медичної та професійної реабілітації, працевлаштування, подання правової допомоги та надання житла. Люди, що перебували в незаконних місцях позбавлення волі часто піддавалися катуванням, на них здійснювався психологічний тиск, багато з них втратили суттєво здоров’я та не мають можливість швидко повернутися до звичайного життя.

Бюджет 2018 року передбачав кошти на соціальну реабілітацію по програмі Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Але дуже погано, коли формування державної політики по постраждалим на сході України беруть в руки люди, які не мають ніякого уявлення, як це далі буде працювати.  В Постанові №328 яка регулює діяльність Комісії, яка повинна розподіляти бюджетні кошти на допомогу, зазначено:

“Здійснення заходів із соціальної реабілітації осіб, визначених у підпункті 4 пункту 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до законодавства про соціальну реабілітацію осіб, які постраждали від терористичного акту”.

Законодавство про соціальну реабілітацію осіб, які постраждали від терористичного акту складається з одного лише Порядку від липня 2004 року і не відповідає сучасним викликам.  На практиці цей порядок ніколи не працював, адже в період проведення АТО він би надмірно покладав відповідальність, включно з фінансовою, на місцеві органи влади в межах Донецької та Луганської областей. І так з 2014 до листопада 2018 року Порядок не застосовували.

Порядок скоріш говорить про терористичні акти, як вони визначенні у словниках. Де в обмежений час і на обмеженій території постраждала визначена кількість осіб. І саме на обласну адміністрацію, на території області якої вчинено терористичний акт,  покладається зобов’язання забезпечити постраждалих всім необхідним: медичною, психологічною допомогою, одягом, продуктами харчування, житлом, а також в подальшому допомогти з працевлаштуванням.

Сьогодні в  обласних адміністраціях не створено Комісій із соціальної реабілітації постраждалих осіб. Більш того, вони не бачать підстав для їх створення, адже в Порядку зазначена одна підстава – вчинення терористичного акту на відповідній території. Відповідно, навіть якщо вважати АТО серією терористичних актів, то всі повинні проходити соціальну реабілітацію в межах Донецької та Луганської областей. Згідно порядку таким особам повинні надати весь спектр послуг на місцевому рівні, включаючи надання житла для постійного проживання. Що виглядає не дуже реалістично.

Але навіть якщо такі комісії будуть створено без зазначених у порядку підстав, виникає друга проблема – відсутність операторів, які можуть надавати послуги із соціальної реабілітації дійсно фахово. Наприклад, спеціалістів у державних установах, які працюють у якости психологів із жертвами катувань просто немає.

Існує великий ризик, що соціальна реабілітація людей, які постраждали внаслідок військової агресії Російської Федерації так і залишиться на папері, а бюджетні кошти так і не будуть використані за призначенням.


Читайте також:  Комісія почала приймати заяви від екс-полонених, політв’язнів та їх родичів на отримання державної допомоги


Ви можете звернутися до команди Восток-SOS  для допомоги у складанні пакету документів на отримання оплати професійної правової допомоги для політв’язнів Кремля, полоненим та їх родичам: [email protected], 099-736-42-41

Інші матеріали

Перейти до публікації Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 
Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 

Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 

Перейти до публікації 13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році
13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році

13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році

Перейти до публікації Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії
Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії
 22.01 – 23.01.2025

Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії

Скопійовано!