БФ «Схід SOS» взяв участь у розробці стратегії «Альянсу українських організацій громадянського суспільства» на наступний рік
Принцип «Нічого про нас без нас» став основою міжнародної політики України від 2014 року. Але йдеться не лише про перемовини на найвищому рівні та політичні саміти.
Альянс українських організацій громадянського суспільства – унікальний приклад того, як локальні організації працюють із міжнародними партнерами та донорами над баченням надання допомоги Україні. Саме українські організації мають необхідний досвід польової роботи, вибудовують стосунки, координуються з органами місцевого самоврядування та беруть на себе ризики, пов’язані з діяльністю в небезпечних регіонах. Під час планування проєктів має враховуватися саме їхнє бачення процесів, варто закладати кошти на розвиток спроможностей українських організації громадського сектору, покращення безпеки, навчання команд тощо.
Благодійний фонд «Схід SOS» входить в Альянс від його заснування. Оксана Куянцева, членкиня правління фонду, прокоментувала важливість цієї участі так:
Ця спільнота має для нас особливу вагу, бо нам дуже важливо ділитися досвідом. Ми маємо проєкти за прямого фінансування Європейської Комісії, USAID, Міністерства закордонних справ Німеччини, розуміємо важливість і те, які ресурси потрібні для розбудови процесів і відповідності вимогам щодо адміністрування проєктів. Ми воліємо, аби якомога більше українських організацій долучалися до цього процесу.
21-23 жовтня 2024 року у Києві відбулося Операційне планування на підтримку Стратегії забезпечення місцевого лідерства в реагуванні на гуманітарні кризи та закладання фундаменту для процесів відновлення в Україні.
120 представників і представниць національних і місцевих українських неурядових організацій, Платформи гуманітарних НУО в Україні, міжнародних неурядових організацій, донорів, агенцій ООН, українських урядових структур і освітніх кіл розробили узгоджений план дій на наступний рік. У нього увійшли такі пункти:
Координація досліджень і обмін знаннями
- Фокус на розвитку дослідницької екосистеми, що підтримуватиме процес локалізації в Україні.
- Бюро прогресу локалізації – нова ініціатива, що дозволить моніторити ключові показники ефективності Стратегії локалізації, а також інтегрувати ІТ-рішення для збору й обміну даними.
- Мережа дослідницького партнерства – нетворкінг для координації досліджень і обміну знаннями між українськими та міжнародними організаціями.
- Залучення українських університетів для створення навчальних програм (як короткострокових для професіоналів, так і вищої освіти, аби підтримати гуманітарне реагування та відновлення професійних кадрів в Україні).
Розвиток місцевих об’єднаних фондів фінансування та верифікація
- Підсилення локалізації в наявних pooled funds і консорціумах, розвиток pooled funds з місцевим лідерством, які забезпечують стабільне фінансування локальних організацій, надаючи можливість виконувати завдання ефективно та швидко.
- Розвиток практичної спільноти щодо регрантингу та обʼєднаних фондів.
- Гармонізація верифікації – створення єдиного набору стандартів для українських ОГС, що буде прийнятним для українських меценатів і міжнародних донорів.
Розвиток цивільного захисту та зміцнення гуманітарної архітектури в Україні
- Підтримка та промоція децентралізованого координаційного механізму, як-от ABC, розробленого міжнародними партнерами.
- Підтримка держави в реагуванні через систему цивільного захисту. Серед перших кроків – створення мапи українських ОГС, що дотичні до сфери, а також ініціювати створення навчально-методичних рекомендацій.
- Обов’язок піклування (Duty of Care) – адвокація для захисту працівників гуманітарної сфери, що охоплює страхування, а також впровадження нових стандартів безпеки у співпраці з міжнародними партнерами, визнання професії гуманітарний працівник у Класифікаторі професій України.
Розвиток грошових програм в Україні та зміцнення ролі місцевих учасників
Акцент на розбудові потенціалу, інституціоналізації, високоякісному двосторонньому обміні даними та навчанні, щоб зміцнити лідерство та залученість українських ОГС у процеси дизайну, впровадження, моніторингу та координації грошових програм.
Попереду насичений і важливий рік, що наблизить Україну до перемоги. Продовжуємо реагувати на виклики війни разом!