Пройшли через пекло заради порятунку: історія подружжя з Часів Яру

Зазвичай люди в транзитному пункті в Павлограді залишаються на декілька ночей, щоб почекати на подальше розселення, але є випадки, коли на підготовку документів та пошук нового дому потрібно набагато більше часу. У транзитному пункті з лютого проживало подружжя із Часів Яру – Валентина (58 років) та Анатолій (66 років). Сховище, в якому вони ховалися в рідному місті, росіяни розбомбили КАБами, заради порятунку їм довелося йти пішки через заміновані поля. У легкому літньому одязі та капцях подружжя, в холод, кілька годин добиралося до більш безпечного місця.
Через маломобільність чоловіка родина не наважувалася евакуюватися раніше та понад пів року жила в напівзруйнованому підвалі. Через постійні інтенсивні обстріли не було навіть можливості вийти назовні.
Стан здоров’я Анатолія був критичним: він, страждаючи на серцеву недостатність, переніс кілька інфарктів, має непрохідність кишківника та вроджену ваду кульшового суглоба – через що важко пересувається. За цей період чоловік схуд більш ніж на 30 кілограмів.
Під час масованої атаки ударних дронів їхнє сховище було серйозно пошкоджене вибуховою хвилею. Єдиним шляхом порятунку стала небезпечна втеча через мінне поле. Виснажені та змерзлі, Валентина й Анатолій ішли по черзі, ризикуючи кожного кроку.
Тетяна Косова, психологиня Благодійного фонду «Схід SOS»
Під час порятунку Анатолій перечепився через розтяжку, під’єднану до протитанкової міни, яка лише дивом не спрацювала. Понад 20 хвилин чоловік пролежав на землі під пильним наглядом ворожого дрона, який через збій тепловізора не розпізнав у ньому живу людину.
«За кілька хвилин після того, як ми покинули укриття, росіяни скинули туди КАБ. Документи, речі, вода – усе, що ми мали, було знищено», – пригадує подружжя.
Понад дві години чоловік із дружиною діставалися більш безпечного місця. На щастя, на шляху їм трапилася вантажівка, яка й відвезла їх до Дружківки. Звідти військові перенаправили їх на подальшу евакуацію. Психоемоційний стан подружжя був украй важким.
Під час перебування на транзитному пункті в Павлограді юристи БФ «Схід SOS» допомогли подружжю відновити всі документи та оформити закордонні паспорти. Весь час Валентина й Анатолій отримували і психологічну підтримку, завдяки якій вдалося стабілізувати їхній емоційний стан.
Наразі подружжя проживає в шелтері у місті Дніпро та очікує на подальше переселення до Данії.
Валентина й Анатолій мріють про нове життя. Вони з надією дивляться в майбутнє, але щиро сумують за рідною домівкою й усім серцем бажають якнайшвидшої перемоги України.
У лютому–березні на транзитному пункті в Павлограді команда психосоціальної підтримки БФ «Схід SOS» за підтримки Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA) надала 138 консультацій, із яких 112 психологічних та 26 соціальних.
Психосоціальна підтримка надається в межах проєкту «Захист та психосоціальні послуги для представників маломобільних груп населення та осіб з інвалідністю, постраждалих внаслідок війни».
Нагадаємо, нещодавно фахівчині психосоціальної команди БФ «Схід SOS» відвідали евакуйованих із Донеччини в геріатрії на Київщині.