Прес-реліз: Чекай перевірки – потім оскаржуй! Реалії відновлення соціальних виплат переселенцям
29 вересня 2016 року в приміщенні Інтерфакс-Україна відбулася прес-конференція “Чекай перевірки – потім оскаржуй! Реалії відновлення соціальних виплат переселенцям”, котра була організована “Радником з питань внутрішньо переміщених осіб Міністерства соціальної політики” (Програми радників) та Благодійною організацією “Благодійним Фондом “Восток-SOS”.
Для отримання максимально повної інформації про те, як новий порядок призначення та відновлення соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), запроваджений в червні 2016 року, вплинув на переселенців, і як державні органи в регіонах справляються з новими завданнями, Програма радників та БФ “Восток-SOS” здійснили спільний моніторинг роботи управлінь соціального захисту населення.
“Результати проведеного нами моніторингу вказують на те, що управління праці та соціального захисту населення в більшості регіонів належним чином обладнані, доступні для маломобільних груп населення та мають інформаційні стенди з усією необхідною інформацією. При цьому в низці регіонів наші монітори побачили величезні черги переселенців (зокрема в Києві, Київській та Луганській областях), що, безумовно, було пов’язано як із великою кількістю внутрішньо переміщених осіб, так і з організацією прийому. Наприклад, у Києві в більшості управлінь прийом громадян відбувається лише у певний час і день одним чи двома співробітниками. Це призводить до утворення черг з 50-70 осіб і до введення управліннями системи “талончиків”, коли подачу документів призначають на листопад-грудень. Окрім того, сама нова система відновлення виплат переселенцям призводить до того, що, приміром, з більше ніж 4500 заяв про відновлення виплат у Вишгородському районі Київської області, такі виплати були відновлені лише у 198 випадках”. – коментує Альона Луньова, координатор правового напряму Благодійного Фонду “Восток-SOS”.
Новий порядок призначення та відновлення соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) був запроваджений в дію Постановою Кабінету Міністрів України №365 8 червня 2016 року. Він передбачає перевірки фактичного місця і умов проживання переселенці. За їхніми результатами ухвалюються рішення щодо призначення або відновлення соціальних виплат.
“Радники Програми неодноразово звертались до Міністерства соціальної політики щодо необхідності спрощення адміністративних процедур і засобів контролю за переміщенням переселенців, оскільки існуючі процедури фактично паралізували систему соціального захисту. Наразі система збільшує тиск на громадян, які постраждали внаслідок конфлікту, кількість осіб, які вирішують оскаржувати порушення своїх прав і мають намір звертатись до Європейського Суду з прав людини, системно зростає. Одним із своїх обов’язків ми вбачаємо попередження державних діячів про те, що за порушення прав громадян доведеться платити з бюджету України”. – зауважила Валерія Вершиніна, менеджер програми “Радник з питань ВПО Міністерства соціальної політики”.
Моніторинг проходив з 18 по 31 серпня та охопив 17 областей. Моніторами БФ “Восток-SOS” та радниками з питань ВПО було відвідано 242 управління праці та соціального захисту, проведено спостереження за роботою та опитані як співробітники цих управлінь, так і самі переселенці, які звертались за допомогою.
Контакти: (+38096) 776 55 94 – БФ “Восток-SOS”, (+38093) 589 89 80 – Програма радників.