Прес-конференцiя «Шлях на свободу: проблеми колишніх заручників з території окупованої Донеччини»
У четвер 29 березня об 11.00 у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс Україна» за адресою вул. Рейтарська, 8/5а відбудеться прес-конференція «Шлях на свободу: проблеми колишніх заручників з території окупованої Донеччини».
Згідно з даними СБУ, за майже чотири роки окупації окремих районів Донецької та Луганської областей більше 4200 чоловік побували «в полоні», тобто були викрадені і перебували в місцях незаконного позбавлення волі. Насправді людей, які провели від декількох днів «на підвалі» до декількох років в закладах, які виконують на окупованій території функції в’язниць і колоній, більше. Питання «полонених» по ряду причин дуже чутливе для українського суспільства. Без перебільшення, «великий обмін» 27 грудня 2017 р. став одним з найважливіших політичних підсумків року. Сімдесят три українця, що вийшли на свободу, стали цінним джерелом інформації, що свідчить про те, що брутальні порушення прав людини в військово-політичних утвореннях, створених Росією на окупованій території, носять системний і постійний характер.
Експерти «Восток-SOS» зробили спробу оцінити динаміку того, що відбувається з «полоненими», як в самому «полоні», так і після виходу з нього. Нам уявлялося важливим зафіксувати що змінилося за чотири роки в обставинах викрадення і умовах утримання українських громадян у місцях незаконного позбавлення волі на території окупованого Донбасу, а також яку еволюцію з 2014 р. зазнав процес і процедура звільнення (обміну).
Ще більш важливим нам видається проаналізувати, як українська держава і суспільство зустрічають тих що вийшли на свободу. У всіх цих питаннях ситуація значно змінилася в порівнянні з першими місяцями збройного конфлікту на сході України. Однак українська держава і громадянське суспільство ніяк не можуть вплинути на умови утримання в місцях незаконного позбавлення волі на окупованій території. Переговорний процес щодо звільнення українських громадян є частиною політичного «мінського процесу», і ми також не вважаємо за можливе ні давати йому оцінку, ні втручатися в нього. Тим не менш, умови, в яких опинилися тi що вийшли на свободу, залежать тільки від української держави і громадянського суспільства. Тому основний акцент зроблений на аналізі потреб колишніх «полонених» і оцінці того, в якій сфері можуть бути зафіксовані позитивні зміни в 2017–2018 рр. в порівнянні з 2014–2015 рр.Незважаючи на досягнутий прогрес, залишається ряд невирішених проблем. Під час прес-конференції експерти «Восток-SOS» запропонують свої рекомендації в цій сфері.
Для участі в заході зареєструйтеся за посиланням http://bit.ly/2GdZsEU або подзвонiть за телефонами: +38 095 629-12-77 (Марія), +38 050 611-77-31 (Алевтина)
Учасники заходу:
- Вячеслав Лiхачов — координатор відділу Документування порушень прав людини на Донбасі БФ «Восток-SOS»
- Олександра Дворецька — виконавча директорка БФ «Восток-SOS»
- Володимир Фомичев — активіст ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив», колишній полонений
29 березня 2018 р. Інформаційне агентство «Інтерфакс Україна», вул. Рейтарська, 8/5а 11:00–12:00