Огляд порушень прав людини в окупованих Луганській та Донецькій областях | Жовтень 2018

Новини
07.11.2018
prava cheloveka

У жовтні  2018 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які перебувають під контролем окупаційної адміністрації Російської Федерації (РФ), були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення прав власності, залучення неповнолітніх в пропаганду. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування

З 6 по 8 жовтня 2018 року на окупованій території Донецької області, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, в ході проведення «оперативно-профілактичної операції» «Нічне місто» за порушення комендантської години було затримано 307 осіб.

10 жовтня 2018 року на сайті так званої «генеральної прокуратури Донецької народної республіки (ДНР)» було розміщено повідомлення про винесення вироку «військовим трибуналом на правах палати верховного суду ДНР» громадянину К., який був визнаний винним в шпигунстві і «незаконному обігу спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації». Підсудному призначено покарання у вигляді 14 років позбавлення волі. Встановлено, що К., працюючи барменом в одному з кафе Донецька, в жовтні 2016 р. нібито був завербований співробітниками Служби безпеки України (СБУ) і отримав завдання про збір відомостей за місцем своєї роботи.

12 жовтня 2018 року, так зване «міністерство державної безпеки (МДБ) Луганської народної республіки (ЛНР)» на своєму сайті повідомило, що ними був виявлений громадянин України Дмитро Тарабанов, який нібито є членом української організації «Правий сектор». Повідомляється, що прийнято рішення про видворення Дмитра Тарабанова з окупованої території «ЛНР».

15 жовтня 2018 року в окупованому Краснодоні, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, біля свого будинку представниками «МГБ ЛНР» був затриманий батько Романа Сагайдака, якого також затримали в Луганську 30 червня 2017 року. Про це повідомили родичі затриманого.

16 жовтня 2018 року в так званій прес-службі «МГБ ЛНР» повідомили, що затриманий громадянин України Олег Володимирович Степаненко, 12 вересня 1983 року народження, який нібито проходив службу в «українській добровольчій армії і брав участь в бойових діях в Донбасі». Олег Степаненко також, нібито є представником «грузинської організованої злочинної групи, яка займалася легалізацією бойовиків терористичних організацій з країн Близького Сходу на Україну з метою їх подальшого перекидання до країн Європейського Союзу і Російської Федерації».

18 жовтня 2018 року, на сторінці Всеукраїнського об’єднання людей з наркозалежністю «Хвиля» з’явилося повідомлення, що їх співробітник, Яровий Андрій Михайлович, 6.11.1967 р.н., з 27 серпня 2018 позбавлений волі на території окупованого Луганська (про що ми повідомляли в звіті за вересень). Яровий в даний час знаходиться в підвалі «МГБ ЛНР» за підозрою в контрабанді наркотиків. Так званий суд «ЛНР» обрав стосовно Андрія запобіжний захід – утримання під вартою/арешт строком на 2 місяці (з можливістю продовження цього терміну).

image1

18 жовтня 2018 року, на сайті так званої «генеральної прокуратури ЛНР» було розміщено повідомлення про винесення вироку Лутугінським районним судом жителю окупованій частині Луганської області, який розміщував повідомлення в соціальній мережі «ВКонтакте», «спрямовані на збудження ненависті, або ворожнечі, а також на приниження гідності відносно групи осіб за ознаками раси, національності, а рівно приналежності до якої-небудь соціальної групи, здійснені публічно з використанням мережі «Інтернет». Суд призначив покарання у вигляді 3 років позбавлення волі, з іспитовим строком на 2 роки.

22 жовтня 2018 року в окупованому Донецьку, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, на виїзді з селища Хорошово був затриманий колишній секретар міської ради і член Партії регіонів Сергій Богачов. За словами джерела, Богачев приїхав до Донецька, щоб відвідати могилу батька, який був похований 40 днів тому.

2. Примушування до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційними адміністраціями РФ, ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Активно залучаються до членства в «громадських» організаціях працівники бюджетних підприємств і підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління».

У жовтні 2018 року в багатьох містах окупованій частині Луганської області, контрольованій окупаційною адміністрацією РФ, пройшли мітинги на підтримку кандидата на пост так званого голови «ЛНР» Леоніда Пасічника і кандидатів в «депутати народного ради» від громадського руху (ГР) «Мир Луганщині» . Аналізуючи відео і фотоматеріали цих мітингів, можна зробити висновок, що для організації цих заходів активно використовується адміністративний ресурс, також для участі в мітингах активно залучаються школярі, студенти та пенсіонери.

Мітинги пройшли в Кіровську, Первомайську, Ровеньках, Брянці, Слов’яносербську і інших містах Луганської області.

У жовтні 2018 року, громадський рух «Донецька Республіка» поповнився новими членами.

Так, 10 жовтня в сесійній залі адміністрації Калінінського району окупованого Донецька відбулося вручення членських квитків громадського руху (ГР) «Донецька Республіка» членам громадського руху (ГР) «Молода Республіка», а також випускникам освітніх установ вищої професійної освіти і середньої професійної освіти.

14 жовтня 2018 року вручення членських квитків ГР «Донецька республіка» відбулося в сесійній залі адміністрації Амвросіївського району.

15 жовтня 2018 року вручення членських квитків громадського руху «Донецька Республіка» відбулося в Докучаєвську.

3. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях, окупаційні адміністрації РФ і підконтрольні їм засоби масової інформації (ЗМІ) продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результатах їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

2 жовтня 2018 року так зване «міністерство транспорту ДНР» повідомило, що з липня по вересень поточного року «департаментом автомобільного та пасажирського транспорту» перевізникам видано близько 900 тимчасових дозволів по міжміським, приміським і міжнародними маршрутами.

3 жовтня 2018 року, так звані «ЗМІ ЛНР» повідомили, що протягом вересня 2018 року в «міністерстві юстиції ЛНР» зареєстровано 170 відомчих нормативних правових актів.

Протягом жовтня депутати «народної ради ЛНР» вели активну «законотворчу діяльність». Так, 8 жовтня 2018 року було прийнято закон «Про міжнародні договори Луганської Народної Республіки» та внесено зміни до статті 8 закону «ЛНР» «Про управління та розпорядження власністю Луганської Народної Республіки». В цей же день було прийнято «цивільний і цивільний процесуальний кодекси». 14 жовтня 2018 року набрав чинності закон «Про прокуратуру ЛНР».

4. Порушення прав власності

У серпні 2018 року, на території окупованих Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ продовжився процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. Процес «пошуку власників» носить масовий характер.

Так, в «ЛНР» в жовтні 2018 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 23 оголошення про пошук власників різної власності – рухомого або нерухомого майна. При цьому варто відзначити, що заяви від власників приймаються протягом 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну підприємства переходять під контроль «республіки».

5 жовтня 2018 року в своїх «передвиборних» обіцянках «виконуючий обов’язки глави ЛНР» Леонід Пасічник розповів, що розробляється механізм і ведеться робота над виділенням житла для військовослужбовців та інших фахівців «республіки». При цьому Пасічник зазначив, що в «ЛНР» існує багато порожнього житла, за яким буде прийматися рішення про виділення такого житла представникам «народної міліції» і медикам.

______________________

Мониторинг подготовлен при поддержке Министерства иностранных дел Федеративной Республики Германии в партнерстве с немецкой неправительственной организацией DRA.

Мнение авторов не обязательно совпадает с официальной позицией МИД Германии.

 

Подивитись PDF >>>
https://issuu.com/vostok-sos/docs/ohliad-porushen-prav-liudyny-v-okup_9fabb5601c7fe9

Завантажити PDF >>>
https://www.dropbox.com/s/glbna9l8bbmi4r9/ohliad-porushen-prav-liudyny-v-okupovanykh-donetskii-ta-luhanskii-oblastiakh-zovten-2018.pdf?dl=1

Посмотреть PDF >>>
https://issuu.com/vostok-sos/docs/obzor-narushenij-prav-cheloveka-v-o_5258090b02a309

Скачать PDF >>>
https://www.dropbox.com/s/1kg0hn2x89xt7kn/obzor-narushenij-prav-cheloveka-v-okkupirovannyh-doneckoj-i-luganskoj-oblastyah-okrjabr_2018.pdf?dl=1

PDF in English >>>
https://issuu.com/vostok-sos/docs/human-rights-violations-monitoring-_653fa4060d4060

PDF in English (download) >>>
https://www.dropbox.com/s/g7l7odvvvra7cf5/human-rights-violations-monitoring-in-the-non-government-controlled-areas-of-luhansk-and-donetsk-regions-october-2018.pdf?dl=1

Інші матеріали

Перейти до публікації Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 
Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 

Евакуація – крок до безпеки: історія порятунку родини з Гришине 

Перейти до публікації 13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році
13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році

13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році

Перейти до публікації Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії
Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії
 22.01 – 23.01.2025

Координатор напряму евакуації БФ «Схід SOS» візьме участь у міжнародній конференції в Естонії

Скопійовано!