EN

Обзор нарушений прав человека в отдельных районах Луганской и Донецкой областей | Сентябрь 2017

Новини
09.10.2017
prava cheloveka

У вересні 2017 року в районах Луганської та Донецької областей, контрольованих збройними формуваннями так званих «ЛНР» і «ДНР», були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, перешкоджання діяльності міжнародних організацій, залучення школярів до пропаганди, примушування до вступу жителів територій так званих «ЛНР» і «ДНР» в «громадські організації», створення паралельної правової системи, порушення прав власності. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування

У МЗС України підтвердили, що зниклий 24 серпня на території Білорусі 19-річний українець Павло Гриб знаходиться в слідчому ізоляторі російського міста Краснодар. За повідомленням МЗС його звинувачують у тероризмі. Генконсульство України в Ростові-на-Дону отримало офіційне повідомлення ФСБ по Грибу 7 вересня.

«У ньому говориться, що Гриб затриманий за звинуваченням у скоєнні злочину за ч.1 ст. 205 КК РФ (терористичний акт) », — повідомив спікер Департаменту консульської служби МЗС Василь Кирилич.

31 серпня в районі КПВВ «Станиця Луганська» в Луганській області на блокпосту незаконних збройних формувань «ЛНР» був затриманий мешканець села Верхня Вільхова Станично-Луганського району Пєтухов Микола, 1995 року народження. За словами співробітників Харківської правозахисної групи чоловік заробляв на життя, допомагаючи людям переносити сумки від КПВВ з підконтрольної Україні території до блокпосту незаконних збройних формувань «ЛНР». Як повідомив Відділ комунікації поліції Луганської області даний факт внесено до ЕРДР і кваліфіковано за ст. 146 КК України «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини».

11 вересня стало відомо, що так званим «міністерством державної безпеки ЛНР» був затриманий житель Луганська Станіслав Дусяк. Повідомляється, що чоловік затриманий як «організатор несанкціонованого мітингу, який планував в змові з представниками України масову акцію протесту c метою дестабілізації соціально-політичної ситуації в республіці». За словами представників «МГБ ЛНР» Станіслав Дусяк «закликав в соцмережах до проведення в місті Луганську незаконного мітингу».

21 вересня прес-служба так званого «міністерства державної безпеки ЛНР» повідомила, що «виявлено та затримано агента Головного управління розвідки Міністерства оборони України» мешканця Первомайська Костеннікова Анатолія Тихоновича, 1958 року народження. Представники незаконних збройних формувань «ЛНР» звинувачують чоловіка в «здійсненні розвідувальної діяльності на території республіки, а саме займався збором і передачею відомостей військового характеру на шкоду безпеки ЛНР». Костенніков був затриманий за фактом вчинення злочину, передбаченого статтею 335 «УК ЛНР» ( «Державна зрада»). Вироком так званого «військового суду ЛНР» А. Костенніков визнаний винним і засуджений до 13 років позбавлення волі.

15 вересня на брифінгу так званий «міністр внутрішніх справ» Ігор Корнет повідомив, що «співробітники МВС ЛНР і Генеральної прокуратури Республіки затримали п’ятьох підозрюваних у скоєнні терактів в Луганську 7 липня цього року». В ході «слідчих заходів» було встановлено, що «безпосередніми виконавцями терористичних актів було сімейство з прізвищем Сливка. Це Сливка Микола Дмитрович, Сливка Олександр Дмитрович, Сливка Іван Дмитрович, Сливка Сергій В’ячеславович, а також їх спільники – Польщиков Едуард Юрійович, Березніченко Вадим Васильович, Михайличенко Дмитро Євгенович і Ярцев Сергій Анатолійович». Повідомляється, що були затримані Олександр та Іван Сливка, Польщиков, Михайличенко і Ярцев, які знаходяться в «слідчому ізоляторі республіки». Ігор Корнет припустив, що «виходячи з характеру злочинів», затримані можуть бути засуджені до довічного ув’язнення.

У місті Кадиївка Луганській області (колишній Стаханов) представники незаконних збройних формувань «ЛНР» затримали майстра спорту з поліатлону Віктора Степаненко після того, як він під час церемонії нагородження накинув на плечі прапор України і порвав грамоту «Луганської народної республіки». За твердженням так званого «МГБ ЛНР» протестну акцію Віктор Степаненко провів під погрозами і шантажем з боку Служби безпеки України.

5 вересня прес-служба так званої «генеральної прокуратури ДНР» повідомила, що«військовий трибунал ДНР засудив до 15 років позбавлення волі жителя Дніпропетровської області — учасника радикального угруповання «Донбас». Повідомляється, що він був «визнаний винним в скоєнні злочину, передбаченого ст. 232 КК ДНР (проходження навчання з метою здійснення терористичної діяльності)».

28 вересня прес-служба так званого «МГБ ЛНР» повідомила, що в Луганську був затриманий п’ятнадцятирічний підліток, який повідомив на електронну адресу техпідтримки інтернет-провайдера «Луганські домашні мережі» про мінування будівлі. «В офісі інтернет провайдера ЛДС, за адресою м. Луганськ, кв. Жукова, 4Б / 1 ЗАКЛАДЕНО БОМБУ!!! Це помста за низьку якість обслуговування і хамство операторів!!!», — написав підліток в повідомленні.

Снимок экрана 2017-10-05 в 15.22.19

В ході огляду місця події вибухотехніками вибуховий пристрій виявлено не було. При цьому співробітники так званого «МГБ ЛНР» стверджують, що підліток діяв за завданням українських спецслужб. «Інформація радикальної спрямованості, виявлена на цифрових носіях молодої людини, свідчить про планомірну роботу СБУ по використанню неповнолітніх громадян в своїх провокаційних акціях», — йдеться в повідомленні прес-служби «МГБ ЛНР».

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На території, контрольованій незаконними збройними формуваннями «ЛНР» і «ДНР», так звана «влада» і підконтрольні ЗМІ продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результати їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

13 вересня ЗМІ, підконтрольні незаконним збройним формуванням «ЛНР», повідомили, що в «ЛНР» почала роботу «експертна рада державної релігієзнавчої експертизи». Представники так званого «міністерства культури, спорту і молоді ЛНР», стверджують, що початок роботи «експертної ради державної релігієзнавчої експертизи дасть можливість отримувати висновки релігійним організаціям для подальшої реєстрації та внесення до державного реєстру як юридичних осіб, що в свою чергу дасть можливість здійснювати законну діяльність релігійних організацій в існуючих правовому полі Луганській народної республіки».

21 вересня на брифінгу «заступник голови» так званого «верховного суду ДНР», «глава судової палати по арбітражних справах» Наталія Могутова повідомила, що за вісім місяців 2017 року «арбітражним судом Донецької народної республіки було розглянуто майже 680 справ і матеріалів.

У «ДНР» відзвітували про роботу відділів РАГС. Так, з початку поточного року було видано понад 11,5 тисячі свідоцтв про народження дитини та реєстрації шлюбу. Про це 25 вересня повідомили в прес-службі так званого «міністерства юстиції».

3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду

На територіях, підконтрольних членам незаконних збройних формувань «ЛНР» і «ДНР», активно ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях.

Так, у вересні, в Первомайському коледжі було створено «первинне відділення молодіжної громадської організації (МГО) «Молодь за мир» громадського руху (ОД) «Мир Луганщині».

Після створення сьомого загону «дитячо-юнацької організації (ДЮО) «Молода гвардія» громадського руху «Світ Луганщині», Слов’яносербський район за кількістю загонів ДЮО став другим в «ЛНР» після Краснодона, де таких загонів 11.

4. Порушення прав власності

У серпні 2017 року, на територіях «ДНР» і «ЛНР» продовжився процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. Процес «пошуку власників» носить масовий характер.

Так, в «ЛНР» в серпні так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 35 оголошень про пошук власників різної власності.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників приймаються протягом 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну підприємства переходять під контроль «республіки».

У так званій «ДНР» в вересні місяці «фондом державного майна» було введено «державне управління» на 28 об’єктах нерухомого майна.

Глава «ЛНР» Ігор Плотницкий заявив, що після «інвентаризації житлового фонду» було виявлено близько тисячі порожніх квартир, в які глава «республіки» розпорядився заселити людей, «які потребують житла».

5. Порушення права на приватність

21 вересня так зване «міністерство зв’язку ДНР» видало рекомендаційний лист операторам, що надають послуги Інтернет, що стосуються збору та зберігання облікових даних абонентів.

Документ рекомендує проводити збір та зберігання облікових даних абонентів, даних про їх сеансах виходу в мережу Інтернет, а також іншої інформації, що дозволяє асоціювати запитувану IP-адресу з певною фізичною або юридичною особою. Повідомляється, що «рекомендаційний лист видано з урахуванням значної кількості запитів в міністерство зв’язку ДНР від правоохоронних органів республіки».

«Ми рекомендуємо протягом шести місяців зберігати мінімальну інформацію. Це прізвище, ім’я, по батькові, електронну адресу та контактний номер телефону», — йдеться в повідомленні.

6. Діяльність міжнародних організацій

24 вересня представники незаконних збройних формувань «ДНР» припинили охорону передової патрульної бази Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ ОБСЄ) в Горлівці.

 


 

Всі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей >>> https://issuu.com/vostok-sos/stacks/982db1fa77b54c958e1cca49f248771b

Other our reports “Human rights in СDDLR” >>> https://issuu.com/vostok-sos/stacks/a269a0899b62450ab4cc1e5664752a67

 

Подивится PDF >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/prava-lyudyny-v-ordlo-veresen-2017

Завантажити PDF >>> https://www.dropbox.com/s/9iqi5krc0pq7grh/prava-lyudyny-v-ordlo-veresen-2017.pdf?dl=1

Посмотреть PDF >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/prava-cheloveka-v-ordlo-sentyabr-20

Скачать PDF >>> https://www.dropbox.com/s/17gx7gi2nx5p8tz/prava-cheloveka-v-ordlo-sentyabr-2017.pdf?dl=1

PDF in English >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/human-rights-in-cddlr-september-201

PDF in English (download) >>> https://www.dropbox.com/s/6ssf7uy7aiuqjs3/human-rights-in-cddlr-september-2017.pdf?dl=1

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!