Позиція щодо Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні

7 серпня 2024 року Міністерство освіти і науки України затвердило наказ №1112 «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні».

Наказ №1112 регулює те, як будуть навчатися діти з тимчасово окупованих територій, які проживають за кордоном, чи є ВПО. МОН зазначає, що наказ прийнято з метою створення безпечного освітнього середовища, а його імплементація є частиною реалізації політики міністерства «Школа офлайн: повертаємо дітей до очного навчання», створеної для сприяння якісній шкільній освіті. 

Наказ №1112 було розроблено у відповідь на негативну реакцію щодо вже відкликаного раніше наказу №850 з боку громадськості, освітян, обласних адміністрацій і громад, які зазнали негативних наслідків збройної агресії РФ проти України. Прийняття наказу №850 загрожувало втратою доступу дітей на ТОТ до української освіти та, як наслідок, втратою зв’язку країни з ними, а також порушеннями законодавства, зокрема й у частині свободи вибору видів, форм і темпу здобуття освіти, освітньої програми, та закладу освіти. Крім того, за його реалізації було би звільнено значну кількість освітян і скорочено мережу освітніх закладів через недостатню кількість учнів.

Для напрацювання Наказу №1112 було створено робочу групу з 43 осіб. До групи разом з представниками “Схід SOS” увійшли представники/ці організацій-підписантів цієї позиції. Робоча група надавала рекомендації та критичні зауваження в письмовому вигляді та під час обговорень на засіданнях. Проте практично жодних рекомендацій і зауважень не було враховано у прийнятій редакції Наказу №1112. Також міністерство порушило домовленість про скерування тексту проєкта робочій групі для ознайомлення до офіційного підписання та реєстрації.

Підписанти цієї позиції погоджуються із важливістю гарантування безпечного освітнього середовища та якісної освіти для дітей у різних обставинах (за кордоном, у зоні активних і можливих бойових дій, на ТОТ, в умовах внутрішнього переміщення тощо) та вважають, що затверджені Наказом №1112 зміни не забезпечать досягнення задекларованої мети. 

Ми, представники організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, висловлюємо застереження щодо змісту прийнятих Наказом №1112 змін і процесу напрацювання.

Наші основні застереження такі:

  1. Положення Наказу №1112 порушують положення профільних Законів.
  2. Наказ №1112 порушує автономію закладів освіти.
  3. Належне забезпечення безпекових умов для офлайн-навчання неможливе в запропоновані Наказом №1112 часові межі.
  4. Наказ № 1112 не визначає порядку впровадження змін.
  5. В наказі не враховані особливості діяльності закладів загальної середньої освіти на території активних чи можливих бойових дій, а також переміщених закладів освіти.
  6. Положення Наказу №1112 не вирішує питання доступу до освіти громадян України, що перебувають у тимчасовій окупації.
  7. В результаті реалізації наказу існують ризики масового звільнення освітян у звʼязку з ліквідацією закладу освіти або зупинення його діяльності.

Ми звертаємося щодо необхідності перегляду Наказу МОН від 7 серпня 2024 року №1112, приведення його положень у відповідність до вимог профільних законів, проведення широких консультацій для забезпечення та врахування інтересів усіх цільових груп (внутрішньо переміщених осіб; осіб, які вимушено перебувають за кордоном; осіб, які проживають на тимчасово окупованих і територіях активних (можливих) бойових дій тощо). Підхід держави до врегулювання цього питання має бути комплексним і відповідати інтересам дітей, гарантувати самостійний вибір учнем і його батьками форми здобуття освіти, а також збереження педагогічних колективів, які в умовах окупації та триваючої збройної агресії зберігають українську освіту, плекають українську культуру, історію та незалежність.

Ця позиція спільно випрацювана ГО «Донбас СОС», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда», БФ «Схід SOS», ГО «КримСОС», БФ «Право на захист», Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група.

Інші матеріали

Перейти до публікації У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді
У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

У грудні мобільні бригади БФ «Схід SOS» надали 186 консультацій у транзитному пункті в Павлограді

Перейти до публікації Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»
Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Психологиня БФ «Схід SOS»: «Я хотіла бути частиною великої команди, яка допомагає та підтримує людей»

Перейти до публікації 2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці
2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці

2 роки разом: простори «Затишно space» в Черкасах і Кропивницькому вдруге відзначили річниці

Скопійовано!