Позиція щодо необхідності забезпечення прав постраждалих від збройної агресії проти України
Представники Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, виступили зі спільною позицією, в якій йдеться про важливість забезпечення державної політики щодо прав постраждалих від війни.
У грудні 2024 року, внаслідок реорганізації Мінреінтеграції, в Україні з’явилося Міністерство національної єдності. На жаль, під час цього процесу втратила цілісність політика щодо постраждалих від війни: її окремі компоненти були розподілені між міністерствами без належної координації. Водночас деякі важливі повноваження були загублені. Серед них захист прав і свобод осіб, які були порушені внаслідок тимчасової окупації. Нині ж у медіа шириться інформація про ймовірну ліквідацію цієї інституції.
Представники Коаліції переконані: національна єдність і стійкість є базовими умовами для повернення тимчасово окупованих ворогом територій. Проте вони неможливі без урахування інтересів і потреб мільйонів громадян, які постраждали від війни, зокрема й тих, хто залишається на ТОТ.
У спільній позиції представники громадських організацій зазначили, що вважають пріоритетом для уряду збереження зв’язків із тими, з ким держава вимушено втрачає контакт через війну. Громадяни України в окупації потребують підтримки з боку держави.
Отже, перезавантаження та посилення державної політики має стосуватися питань:
- захисту постраждалих від збройної агресії проти України;
- ТОТ і захисту прав громадян, які на них проживають;
- внутрішньо переміщених осіб і громадян, які вимушено виїхали за кордон;
- соціальної згуртованості та розбудови довготривалого справедливого миру;
- запровадження підходів перехідного правосуддя.
Коаліція переконана, що ці політики взаємопов’язані, тож і в реалізації мають бути синхронізовані. Для втілення пропонують такі рішення:
1. Поєднання реагування в діяльності єдиного міністерства, що відповідало би за формування та реалізацію державної політики щодо постраждалих від збройної агресії. Ним може бути Міністерство національної єдності, але тоді його варто перезавантажити та підсилити.
2. Збереження в уряді посади віцепрем’єр-міністра з питань національної єдності з профільними заступниками в кожному міністерстві (без окремого міністерства). У цьому випадку має бути створений Офіс національної єдності, що забезпечуватиме діяльність віцепрем’єр-міністра.
Незалежно від обраного варіанту, збереження в уряді напряму реінтеграції ТОТ України, підтримка та забезпечення прав постраждалих від збройної агресії є критично важливими для подальшого розвитку країни.
Прочитати повний текст позиції Коаліції можна нижче.
Підписанти:
– Центр прав людини ZMINA;
– Кримська правозахисна група;
– Громадська організація «КримSOS»;
– БФ «Схід SOS»;
– Громадська організація «Донбас СОС»;
– БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»;
– Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»;
– БФ «Право на захист».
Нагадаємо, нещодавно експерти та експертки Коаліції підготували аналітичну записку про розподіл повноважень після ліквідації Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.