Перебіг розслідування справ експолоненого “ДНР”
У рамках проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, колишній незаконний в’язень так званої ДНР Олександр Вовк зміг приїхати до Донецької області аби дізнатися про стан розслідування його кримінального провадження. Разом з іншими потерпілими у цьому провадженні Олегом Бубічем та Валерієм Павликом він відвідав Селидівське та Покровське відділення поліції, де всі троє змогли поспілкуватися зі слідчими.
«Нас викрадали колаборанти, які служили в донецькій «Альфі», а коли почався цей безлад, перейшли на бік ДНР. Вони були підсилені найманцями з Кавказу, кадирівцями. Нам травми спричинили саме кадирівці. Якщо Україна наразі збирає докази російської присутності на сході, то слідчі своєю бездіяльністю прикривають російських злочинців, – заявив Олександр Вовк у Покровському відділенні поліції. – Ми не хочемо, щоб когось як нас викрадали й калічили, й це залишалося непокараним».
Слідчі запевнили потерпілих, що проведуть службове розслідування факту неефективності слідства у їхньому провадженні й докладуть для усунення проблеми максимум зусиль. Крім цього потерпілі написали заяву з проханням перекваліфікувати їхнє провадження за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
«Ця вимога є цілком логічною, – вважає координаторка напрямку документування БО «БФ «Восток-СОС» Каплун Наталія, – оскільки усі шестеро потерпілих 4 травня 2014 року були захоплені учасниками незаконного збройного формування, що вільно носили зброю, підпорядковувалися бойовому командиру й того дня виконували бойове завдання – висунулися на підконтрольну уряду України територію аби захопити склад зброї, яка за їхньою інформацією зберігалася на подвір’ї одного з потерпілих. Й якби ця зброя там дійсно була, її захоплення надало б цій бойовій одиниці значну воєнну перевагу. Проте коли нападники не знайшли очікуваної зброї, вони пограбували будинок, захопили усіх осіб, що перебували за даною адресою, й вивезли до будівлі Донецької обласної адміністрації (м. Донецьк, бульвар Пушкіна, 34), де до незаконних в’язнів застосовували катування, аби встановити місцезнаходження зброї. Ці дії є порушеннями Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, тож кваліфікація провадження виключно за загальнокримінальними статтями не відображає обставини вчиненого щодо потерпілих правопорушення».