EN

Оновлена інструкція поводження на тимчасово окупованих територіях

У червні 2022 року юристи Благодійного фонду «Восток SOS» в інтерв’ю для медіа «Бабель» відповіли на головні запитання щодо життя в окупації. Ситуація динамічно змінюється під час війни, саме тому ми вирішили оновити рекомендації, а також доповнити їх порадами Центру прав людини ZMINA.

В інструкції ви знайдете відповіді на такі запитання: 

І. Що робити при виїзді з тимчасово окупованої території?

ІІ. Як убезпечити своє життя та здоров’я під час взаємодії з окупантами? 

ІІІ. Чи можна працювати та вести бізнес в окупації? 

ІV. Що робити в умовах мобілізації, яку проводять окупаційні адміністрації? Як здатися в полон і залишитися живим?

І. Виїзд з тимчасово окупованої території 

Чи слід виїжджати з тимчасово окупованих територій? Як це зробити?

Прийняття рішення щодо виїзду з тимчасово окупованої території – особиста відповідальність кожного. Якщо відсутня будь-яка пряма загроза під час перетину російського блокпосту – варто спробувати. Наполегливо рекомендуємо виїжджати, якщо маєте активну політичну чи громадянську позицію, брали участь у бойових діях із захисту суверенітету України, належали до українських політичних партій або силових структур.

Якщо зв’язку з військовою, політичною, правоохоронною та громадською діяльністю немає, варто виїжджати гуманітарним коридором і через блокпости. Покидати тимчасово окуповану територію через лісосмуги, парки чи іншими шляхами не варто, у такий спосіб ви наражаєте себе на більшу небезпеку, пов’язану із замінуванням територій і ймовірністю потрапити під обстріл. 

Якщо у вас виражена українська позиція, ви є активістом або військовим і про це знають сусіди, виїжджати краще з іншого міста. У такий спосіб ви уникните неприємностей, що викликані діями місцевих колаборантів. 

Якщо окупанти будуть ставити запитання щодо причини виїзду, рекомендуємо назвати одну з наступних:

  • «Я їду до родичів, бо моя самотня тітка сильно хвора, буду доглядати за нею»; 
  • «Мені призначили довгоочікуване лікування, не можу його пропустити». 

Будьте готові до уточнюючих запитань. 

Що варто та що не варто брати з собою? 

Наразі ніхто не може точно сказати, скільки триватиме окупація будь-якого з тимчасово окупованих міст. Необхідно взяти речі, які можуть стати у пригоді в повсякденному житті. 

Приклад списку: 

  1. Документи (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб і/або смерть близьких родичів, заповіти, документи, що підтверджують право власності на майно, а також документи, що підтверджують Ваш особливий статус (встановлення інвалідності, підтвердження, що Ви особа яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи тощо));
  2. Кредитні картки та готівка (бажано розкласти в декілька місць. Якщо кошти будуть вилучені, є шанс, що в іншому місці гроші залишаться); 
  3. Ключі від будинку, квартири, автомобіля тощо; 
  4. Одяг (відповідно до сезону);
  5. Ліки на перший час, якщо у вас є особливі потреби (як-от інсулін); 
  6. Компактна символічна річ (фотографія, листівка, подарунок від дідуся тощо).

Будьте готові до того, що залишені вдома речі будуть викрадені або знищені, тому не залишайте найважливіше. Також візьміть із собою невеликий запас їжі. Якщо виїзд триватиме декілька днів, ви не зголоднієте. 

Не потрібно брати з собою будь-яку українську символіку, державні нагороди, документи (зокрема й трудові книжки), що підтверджують статус військовослужбовця, поліцейського, державного службовця або іншої державної посади (навіть якщо ви на пенсії або займалися прибиранням місцевої прокуратури). 

Також важливо приховати всі татуювання з українською символікою. Якщо приховати не вдається, оцініть доцільність виїзду з тимчасово окупованої території та зважте ризики. 

 class=

ІІ. Спілкування з окупантами та повсякденне існування з ними 

Пам’ятайте, що статтею 111 Кримінального кодексу України закріплена відповідальність за державну зраду – діяння, вчинене на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державні, іноземній організації або їхнім представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України. 

Аналізуйте кожну власну дію на тимчасово окупованій території, не допомагайте ворогу окуповувати Україну. Якщо окупаційна влада тисне на вас або ваших близьких, збирайте та зберігайте докази, завантажуйте їх на хмарне сховище або відправляйте друзям, які знаходяться в безпеці та яким Ви довіряєте (після цього видаляйте надіслані матеріали з власних носіїв). В Україні діє презумпція невинуватості, але краще не створювати сумнівних ситуацій, для уникнення яких ми підготували відповіді, що допоможуть почуватися впевненіше. 

Як поводити себе в окупації, якщо я вирішу залишитися? 

Намагайтеся бути «непомітним» і нейтральним. Не вступайте в діалог з окупантами без гострої потреби. Не варто вступати в будь-які політичні, релігійні та світоглядні дискусії. Також не рекомендуємо обговорювати ситуацію з сусідами, вони можуть бути колаборантами.

Окупанти роздають гуманітарку. Чи можу я її брати?

Так, ви можете брати гуманітарну допомогу. Такі дії не можуть розглядатися як колабораціонізм. Адміністративна або кримінальна відповідальність не передбачена. 

Чи можу я користуватися російською SIM-картою? 

Так, ви можете користуватися російською SIM-картою, особливо якщо в населеному пункті відсутній український зв’язок. 

Чи можуть окупанти стежити за мною через телефон?

Безпеку в інтернеті на тимчасово окупованій території ніхто не може гарантувати. Під час використання телефону слід бути обачним, адже в багатьох випадках ситуація залежить від того, що саме ви робите в інтернеті та за допомогою яких засобів зв’язку. 

Як захистити себе, якщо окупанти постійно перевіряють мій телефон? 

Найбезпечніший шлях – не зберігати нічого на власному телефоні. Найліпший варіант – регулярно скидати налаштування телефону до первинних, а також бути готовими до того, що телефон може підлягати перевірці з боку окупантів. Також рекомендуємо видалити номери з телефонної книги, залишивши лише декілька важливих контактів. Переконайтеся, що в контактах не збережені номери військових, українських активістів або організацій. 

Хочу повідомити про колаборантів у моєму місті, як це зробити?

Зараз існує велика кількість шляхів, що дозволяють це зробити: повідомити можна через електронну пошту, телеграм тощо. Головне – не залишати передану інформацію в телефоні. Якщо ви вирішили зробити це, то приділіть увагу збереженню персональних даних – видаляйте чати, використовуйте іншу електронну адресу, не повідомляйте своє справжнє ім’я. 

Зверніть увагу, що якщо ви вирішили передати інформацію через застосунок «Дія», вам доведеться залишити своє справжнє ім’я, тому не рекомендуємо використовувати застосунок із цією метою. 

Важлива порада від експерта Юрія Антощука. Якщо ви передавали через телеграм-бот інформацію про позиції або переміщення окупантів, а потім видалили бот, у телефоні залишається слід використання! Наявність сліду використання боту може наражати на небезпеку.

Що таке «слід»?

Коли ви користуєтеся ботом, а потім видаляєте його через функцію «Видалити чат», бот не видаляється, а переміщується в розділ заблокованих чатів. Якщо ви зайдете в розділ «Приватність і безпека – заблоковані користувачі», ви побачите ботів і користувачів, яких видалили. Це може сприйматися окупантами як факт, що свідчить про використання бота та подальше видалення з пристрою. У такому разі бот необхідно розблокувати в цьому розділі.

Важливо! Якщо натиснути на поле пошуку у телеграм-акаунті, там з’явиться перелік людей, з якими ви часто взаємодієте (в умовах окупації це може бути небезпечно, адже дає опосередковане розуміння оточення). Для спілкування краще використовувати секретні чати.

Через певний час після видалення боту та розблокування дані зберігаються. Набравши в пошуку «bot» ви можете знову побачити його в результатах. Щоб прибрати пропозиції телеграму, що свідчать про використання ботів, необхідно перейти в розділ «Приватність і безпека – Контакти – Пропонувати часті контакти» та вимкнути функцію. Після цього введіть слово «bot», оберіть необхідний бот і натисніть «Очистити історію для всіх». Потім знову видаліть бот. Повторно в заблокованих користувачах розблокуйте бот. У полі пошуку впродовж доби не шукайте слово «bot». Після цього бот видалиться остаточно. Якщо цього не сталося, дії варто повторити. Будьте обачні та переконайтеся, що бот був видалений. Якщо ні – видаліть месенджер зі свого телефону.

Можна сказати, що це дрібниці на які не звертають увагу. Але дрібниця може стати доленосною. Окупанти б’ють людей за виявлені на телефонах проукраїнські символи, а якщо вони помітять ознаки використання відповідних ботів – дорога «на підвал» забезпечена. 

Окупанти змушують користуватися рублями, що робити?

Якщо у вас не залишається іншого вибору – це не злочин, такі дії не будуть розцінюватися як колабораціонізм. 

Поліція в моєму населеному пункті перейшла на бік окупантів. Тепер не можна повідомити про злочин і викликати її?

Ви можете користуватися всіма звичними послугами, зокрема й подавати заяви до поліції, у разі якщо стали жертвою злочину (як-от крадіжка, грабіж, тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості та інші злочини проти життя, здоров’я, власності). Але якщо ви звертаєтеся до поліції аби повідомити про українську позицію сусіда – це злочин. 

Мені довелося отримати довідку про смерть або свідоцтво про народження дитини. Що робити?

Зберігайте максимальну кількість документів, що підтверджують юридичні події (як-от смерть чи народження). Отримуйте довідки з лікарень (не лише свідоцтва), зберігайте виписки з медичних карток. У подальшому на підставі цих документів ви зможете отримати на підконтрольній Україні території документи державного зразка.

 class=

ІІІ. Бізнес і робота на окупованих територіях

У мене свій бізнес, я можу його продовжувати?

Частиною 4 статті 111-1 Кримінального кодексу України закріплено, що провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, зокрема й окупаційної адміністрацією держави-агресора є злочином. 

Якщо Ваш бізнес знаходиться в окупації, варто сплачувати податки в Україні. Це можна робити дистанційно, відповідальність за прострочення платежів не настає під час дії воєнного стану. Якщо Вас змушують перереєструвати бізнес за законодавством окупантів, необхідно закрити бізнес або перевести на підконтрольну Україні територію.

Я – медик/пожежник/інший працівник соціальної сфери. Якщо продовжую працювати, то я – колаборант?

Заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць вже висловлювалася щодо цього – вона казала, що представники цих професій не повинні мати на меті полегшення влади окупантів. Якщо люди виконують свої функції як і раніше, ніяк не сприяють полегшенню життя окупантів, не проводять агітаційну роботу на підтримку ворога – це не можна вважати колабораціонізмом.

 class=

ІV. Питання щодо примусової мобілізації 

Як уникнути отримання повістки?

Єдиний спосіб врятуватися від мобілізації – спробувати виїхати. Також у Представництві президента України в АРК радять спробувати сховатися та саботувати мобілізацію до військ агресора. Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків із самопроголошених окупаційних військкоматів. Якщо ви не отримали повістку – ви не вважаєтеся сповіщеним.

Офіційні повістки можуть надходити також у російські мобільні застосунки з надання адмінпослуг, тому спробуйте видалити ці застосунки чи загубіть свій смартфон, змініть номер телефону або тимчасово припиніть ним користуватися. Якщо є можливість залишити окуповану територію та росію – зробіть це негайно. Виїжджайте в будь-яку країну. 

Якщо виїхати не вийшло, але є змога сховатися на території рф, зважайте на можливі ризики: на вулицях російських міст встановлені камери відеоспостереження із системою розпізнавання облич – за можливості уникайте публічних просторів, де встановлені такі камери.

Якщо не вдалося виїхати – залиште місце реєстрації, тимчасово змініть місце проживання та нікому не повідомляйте про нього. Не відчиняйте двері незнайомим людям.

Якщо вас зупинили для передачі повістки на вулиці, можна сказати, що ви вже отримали повістку та йдете додому зібрати речі. Такий спосіб не є найнадійнішим, але може бути корисним у безвихідній ситуації. 

Що робити, якщо повістку вручили?

Якщо вам вручили повістку, то в жодному разі не їдьте до самопроголошеного військкомату окупантів, звідти вас відправлять на війну. Спробуйте загубитися, захворіти, зникнути. Адмінправопорушення та штраф (від 500 до 3 000 рублів) – дуже мала ціна за те, аби не стати гарматним м’ясом росії та не бути вбитим на полі бою.

Займіться здоров’ям, перевірте історію захворювань і травм, що згідно з російським законодавством дозволять уникнути мобілізації або відтермінувати її. Це не стовідсоткова гарантія, адже окупанти можуть мобілізувати незаконно, однак є шанс, що ви не пройдете медкомісію. 

 Мене мобілізували. Що робити далі? 

Здавайтеся в полон українській армії. Не виконуйте незаконних злочинних наказів, що можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури, ці дії будуть кваліфіковані як міжнародні злочини без термінів давності. Де б ви не знаходилися в майбутньому, юрисдикції різних країн шукатимуть вас протягом усього життя задля кримінального переслідування за скоєний злочин.

Коли ви потрапите на підконтрольну Уряду України територію, за першої ж безпечної нагоди здавайтеся в полон і повідомляйте, що ви громадянин України з окупованої території. Навіть якщо з собою не буде підтверджувальних документів, українська влада встановить цей факт.

Представництво президента України наголошує, що здатися в полон – єдина можливість зберегти життя, адже Україна дотримується норм міжнародного права та Женевських конвенцій.

Здатися в полон можна таким силовим структурам: Збройним силам України, Національній гвардії України, Національній поліції України, Силам територіальної оборони, Службі безпеки України та Державній прикордонній службі України.

Щоб запланувати або здатися в полон – телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номерами: +38 066 580 34 98; +38 093 119 29 84.

Крім того, існує чат-бот «Хочу жить», за допомогою якого можна залишити заявку на здачу в полон ЗСУ.

Як допомогти зірвати мобілізацію?

У Представництві Президента в АР Крим наголошують, що якщо ви готові діяти – зривайте мобілізацію всіма можливими способами, об’єднуйтеся та чиніть опір.

Повідомляйте спеціальні органи України про розташування ворожих військ, штабів, частин, їхні пересування в спеціальні боти (тВорог, Stop Russian War). Чим швидше Україна деокупує свої території, тим менше триватиме мобілізація росії. Більший опір – слабші окупанти. Це війна, можливо вас позбавлять волі або вб’ють на полі бою. Або ж ми переможемо ворога разом і ви будете в безпеці, йдеться в пам’ятці представництва.

 Якщо я добровільно пішов у російську армію, чим це загрожує?

Якщо ви добровільно приєднаєтеся до збройних сил рф і візьмете участь у війні з Україною, такі дії розглядатимуть як злочин за національним законодавством України (до 15 років позбавлення волі). 

Важливо! Якщо буде доведено, що людина виконувала незаконні злочинні накази військового керівництва рф і це призвело до жертв серед цивільного населення чи до руйнування цивільної інфраструктури – людина понесе кримінальну відповідальність за статтею про воєнний злочин 438 КК України. Якщо ви займаєте командну посаду, відповідальність за міжнародні злочини може розглядатися в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.

Інструкція розроблена в межах проєкту «Сприяння соціальній згуртованості в Україні / Point 7» за підтримки ABA ROLI Ukraine.

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!