Огляд порушень прав людини в окупованих регіонах Луганської та Донецької областей | Червень 2019
У червні 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які перебувають під контролем окупаційної адміністрації Російської Федерації (РФ), були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення прав власності, залучення неповнолітніх у пропаганду, перешкоджання діяльності міжнародних організацій. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».
1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування
Наприкінці травня 2019 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Донецької Народної Республіки (МДБ ДНР)» з’явилося повідомлення про затримання Дубровіна Сергія Олеговича, 1959 року народження, викладача «Професійного багатопрофільного ліцею №68», м Кальміуське (колишнє Комсомольське), «за підозрою в шпигунстві на користь українських спецслужб».
Затримали Дубровіна С.О. співробітники так званого «МДБ ДНР» у лютому 2018 року коли він хотів виїхати на неокуповану територію України.
У цьому ж повідомленні йдеться про те, що «слідство» виявило, що Дубовін Сергій нібито за завданням СБУ збирав та передавав анкетні дані студентів і співробітників зазначеного ліцею, в тому числі що проходять службу в підрозділах так званої «Народної Міліції ДНР», а також поширював «листівки проукраїнського пропагандистського характеру».
У квітні 2019 року «суд» визнав винним Дубровіна Сергія в «скоєнні злочину передбаченого статтею «321 КК ДНР («Шпигунство»)» і призначив покарання у вигляді «позбавлення волі строком на 10 років і 6 місяців із відбуванням покарання в колонії суворого режиму».
5 червня 2019 року на сайті ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, з’явилося повідомлення про те, що в окупованому Луганську, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, так званий «Військовий суд Луганської Народної Республіки» 3 червня 2019 року «визнав винними в скоєнні вбивств і терактів, в тому числі вбивства начальника управління Народної міліції ЛНР полковника Олега Анащенко» нібито участників злочинного співтовариства: Сергія Іванчука, Івана Дєєва, Івана Катишева, Володимира Змитровича, Алі Литвина, Руслана Донича, Василя Сапронова, Івана Зотова, Михайла Поповича, Максима Перепелицю, Олександра і Володимира Данильченко, Павла Стрельникова, Анну Капітанову, Наталію Савченко та Наталію Іванову і «засудив до покарання у термін від 11 років позбавлення волі до 20 років і шести місяців позбавлення волі».
11 червня 2019 року так званий «Верховний суд Луганської Народної Республіки» «засудив» мешканця Алчевська Едуарда Алояна до 12 років позбавлення волі за нібито «перевезення за завданням СБУ зброї і вибухових речовин для українських диверсійно-розвідувальних груп».
Також «суд» повідомив, що Едуард Алоян здійснював пасажирські перевезення через лінію зіткнення. І що він нібито «був завербований співробітниками СБУ при перетині контрольного пункту в’їзду-виїзду (КПВВ) «Горлівка – Майорське». Йому, нібито, був привласнений псевдонім «Ширім».
24 червня 2019 року на сайті так званої «Генеральної прокуратури Луганської народної республіки» з’явилося повідомлення, що «громадянин С. визнаний винним у скоєнні особливо тяжкого злочину проти основ конституційного ладу і безпеки держави, передбаченого ст. 335 Кримінального кодексу ЛНР, за вчинення державної зради, яке виразилося у видачі представникам іноземної розвідувальної організації відомостей, що становлять державну таємницю». Також у повідомленні йдеться про те що «суд» призначив покарання громадянину С. у вигляді позбавлення волі строком на 13 років з конфіскацією майна.
2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів
В окупованих Донецькій і Луганській областях, окупаційні адміністрації Російської Федерації і підконтрольні їм засоби масової інформації (ЗМІ) продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результатах їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».
14 червня 2019 року «депутати» так званого «народного ради ЛНР» у ході пленарного засідання розглянула в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про визнання таким, що втратив чинність, пункту 6 частини 1 статті 84 Трудового кодексу Луганській Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до Закону Луганській Народної Республіки «Про Верховний Суд Луганській Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до Закону Луганській Народної Республіки» Про статус суддів»”. Закон «Про забезпечення доступу до інформації про діяльність державних оргтанів і органів місцевого самоврядування». Закон «Про внесення зміни до статі 50 Закону Луганській Народної Республіки «Про військовий обов’язок і військову службу». Закон «Про товариства з обмеженою відповідальністю». А також закон «Про транскордонні концерни».
19 червня 2019 року ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ повідомило, що так зване «Міністерство юстиції ЛНР у травні зареєструвало 47 відомчих нормативних правових актів».
3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду
В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційними адміністраціями Російської Федерації, ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Активно залучаються до членства в «громадських» організаціях працівники бюджетних підприємств і підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління».
Наприкінці травня 2019 року для учнів старших класів Будьонівського і Ленінського районів Донецька, який знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, пройшли курси початкової військової підготовки. Про це повідомляє сайт «громадського руху» «Донецька республіка». Також в повідомленні йдеться про те, що з 28 по 31 травня 2019 року в усіх містах і районах під контролем незаконного збройного формування «ДНР»пройшли курси початкової військової підготовки для старшокласників.
У рамках проекту, який називається «Яскраве дитинство», старшокласників возять на військові полігони, де вони вчаться стріляти з автоматів і поводитися зі зброєю. Даний захід організовано «Громадським Рухом» «Донецька Республіка» і реалізується в рамках проекту «Яскраве дитинство»
15 червня 2019 року ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, «Донецьке агентство новостей» повідомило, що в окупованому Донецьку
більше 120 учасників так званого «військово-патріотичного руху» «Молода Гвардія – Юнармія» взяли участь у церемонії приведення до присяги, яка відбулася сьогодні біля меморіального комплексу «Твоїм визволителям, Донбас» в окупованому Донецьку.
А вже 18 червня 2019 року теж ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, «Донецьке агентство новостей» повідомило, що «у період із 12 по 18 червня юнармейці провели ряд зустрічей із юними жителями Донецька, Горлівки, Макіївки, Сніжного, Зугреса, Іловайська, Амвросіївки, Новоазовська, Тореза і Нового Світу. Учасниками зустрічей стали близько 220 осіб». Також повідомляється, що «25 чоловік вирішили приєднатися до «Юнарміі».
20 червня 2019 року в ІзвариномуСорокінського району (колиш. Краснодонський район) пройшов мітинг пам’яті приурочений до п’ятої річниці окупації Сорокинського району проросійськими військовими формуваннями. У заході взяли участь учасники НЗФ так званої «ЛНР»,
жителі Сорокінського району, представники «державних» установ та молодіжних «громадських організацій». Також у мітингу приймали участь діти шкільного віку
4. Порушення прав власності
У червні 2019 року на території окупованих Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні.
Так, в «ЛНР» в червні 2019 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 36 оголошень про виявлення різного безхозяйного майна.
При цьому варто відзначити, що в залежності від цінності майна, термін подачі заяв від власників варіюється від 1 дня до 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну майно переходить під контроль «республіки».
5. Перешкоджання діяльності міжнародних організацій
У звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ за 1 червня 2019 року повідомляється, що члени незаконних військових формувань 4 рази попросили покинуть цей район, 4 червня в звіті повідомляється, про відмову представникам СММ ОБСЄ в проїзді. 15 червня повідомляється, що члени незаконних військових формувань тричі відмовили представникам СММ ОБСЄ в проїзді, а 17 червня один раз.
Завантажити звіт як pdf-файл українською, російською та англійською мовами.