EN

Відкрите звернення проти масових порушень прав переселенців

235473_29505-700x500Ви можете підтримати звернення, надіславши свій підпис на адресу: [email protected] до 18:00 10 лютого 2016 року.

Голові Верховної Ради України

Володимиру Борисовичу Гройсману

Головам Комітетів Верховної Ради України

Народним депутатам України – головам фракцій

Прем’єр-міністру України

Арсенію Петровичу Яценюку

Міністру соціальної політики України

Павлу Валерійовичу Розенко

Відкрите звернення

24 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” № 921-VIII (Закон набрав чинності 13 січня 2016 року), яким, серед іншого, встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково та не потребує проставлення відмітки Державної міграційної служби щодо реєстрації місця проживання переселенця.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону, Кабінету Міністрів України надано три місяці на приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону. Однак, вочевидь, вказана норма не передбачає, що ці три місяці Закон не буде діяти.

Як наголошено у листі Міністерства юстиції України від 30.01.2009  № Н-35267-18 (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v3526323-09/conv), вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції Україниу, отже, у випадку суперечності норм  підзаконного  акта  нормам закону  слід  застосовувати  норми  закону,  оскільки він має вищу юридичну силу.

Проте, як стало відомо, 20 січня 2016 року Міністерство соціальної політики України розповсюдило серед структурних підрозділів з питань соціального захисту населення лист №75610114-16/081 від 20.01.2016 “Про окремі питання обліку внутрішньо переміщених осіб” (у додатку) за підписом заступника Міністра, пана Віталія Мущініна. У цьому листі  прямо вказується, що Постанови Кабінету Міністрів України щодо обліку внутрішньо переміщених осіб та надання їм адресної щомісячної допомоги (№№ 505 та 509 від 01 жовтня 2014 року) повинні застосовуватися без змін, що були внесені до Закону. Це означає фактичну вказівку підлеглим порушувати норми Закону України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706-VII (далі – Закон №1706-VII), оскільки Закон у порівнянні із постановами Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу. В свою чергу, невиконання приписів оновленого Закону тягне суттєві порушення прав переселенців на соціальний захист, пенсійне забезпечення, отримання адміністративних послуг тощо.

0001

Так, відповідно до змін, що були внесені до ст. 4 Закону №1706-VII, довідка внутрішньо переміщеної особи діє безстроково. Проте управління праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) на місцях вимагають від переселенців продовжувати дію довідки, оскільки, згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (далі – Порядок), строк дії такої довідки складає шість місяців із можливістю пролонгації на наступні шість місяців. Без продовження дії довідки у переселенців не приймають документи на продовження виплати адресної грошової допомоги, соціальних виплат тощо.

Також з 13 січня 2016 року Державна міграційна служба України втратила право вносити до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відмітки про реєстрацію місця проживання. Проте, відповідно до п. 7-1 Порядку, довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки ДМС. Відтак, організації, що працюють із переселенцями, отримують численні звернення про те, що підрозділи ДМС не проставляють відмітку про реєстрацію місця проживання з моменту набрання чинності змінами до Закону  №1706-VII, а УПСЗНи, відділення Ощадбанку, управління Пенсійного фонду України у регіонах вважають довідки без проставленої відмітки ДМС недійсними.

Таким чином, на сьогодні склалася критична ситуація із реалізацією соціальних прав та додаткових гарантій для внутрішньо переміщених осіб, оскільки довідка про взяття на облік є єдиним документом, що посвідчує спеціальний статус переселенців та надає право на отримання соціальної допомоги, пенсії тощо.

Громадськи організації звертаються із вимогами до:

  1. Голови Верховної Ради України Володимира Борисовича Гройсмана
    внести на найближчій Погоджувальній раді (15 лютого 2016 року) питання невиконання норм чинного закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” № 921-VIII Міністерством соціальної політики в перелік тем години запитань до Уряду (19 лютого 2016 року).
  2. Голів Комітетів Верховної Ради України, народних депутатів України – голів фракцій
    надіслати письмові запитання до Кабінету Міністрів України щодо невиконання норм чинного Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” № 921-VIII Міністерством соціальної політики, що будуть озвучені на годині запитань до Уряду (19 лютого 2016 року).
  3. Прем’єр-міністра України Арсенія Петровича Яценюка, Кабінету Міністрів України
    розробити та внести у найкоротші строки зміни до нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та привести їх у відповідність до  Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб” № 921-VIII, який  набрав чинності 13 січня 2016 року.
  4. Міністра соціальної політики Павла Валерійовича Розенка
    направити до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації, Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій роз’яснення, відповідно до якого Постанови №505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” та №509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” від 01.10.2014 року діють у частині, що не суперечить Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.   

                                                                                                               08.02.2016    

З повагою

Олександр Галкін, Всеукраїнська благодійна фундація “Право на захист”
Олександра Дворецька, Благодійний фонд “Восток-SOS”
Оксана Сухорукова, Благодійний фонд “Свої” (Фролівська 9/11)
Тетяна Дурнєва, Донецька обласна організація ВГО “Комітет виборців України”
Тетяна Гладкова, ГО ” Сила Майбутнього”
Олексій Шестаковський, викладач НТУУ “Київський політехнічний інститут”
Ткаченко Ігор, член правління Харківського осередку ВМГО “ФРІ”
Гончарова Олена Володимирівна, БО «БФ« Станція «Харків»
Євген Бондаренко, Інформаційний Директор “Агенції Розвитку Громадянського Суспільства”
Саша Романцова, Центр Громадянських Свобод
Єрмішіна Оксана, ГО “Всеукраїнська організація зі справ вімушеніх переселенців”
Забара Сергій Володимирович, ГО “MART”

Список волонтерів ВІ “Станція Харків”, що підписалися:
Юлія Конотопцева
Фещенко Алла Іванівна

Юлія Піменова
Колоскова Ірина
Максим Дудник
Тимофеева Анна
Веселянська Лариса Дмитрівна

Олена Винник
Воронцова Марина Олександрiвна
Андрій Дем’яненко
Ольга Аверіна
Аліса Вєнєвцева
Риндіна Надія
Алфьорова Марина Анатоліівна

Громадяни України:

Алексіна Дорогань, журналіст
Мельникович Богдан Андрійович
Анатолій Скляров

Наталія Ващенко
Лідія Володимирівна Королькова  
Анастасія Володимирівна Ферраро  
Ольга Дмитриївна Шатохіна
Олександр Іванович Нотченко
Світлана Шмарай
Водолазька Олена Геннадіївна
Логінова Людмила Анатоліївна
Хакназаров Олег Ібрагімович
Олена Івакіна
Панас Наталія Леонідівна
Вєтрова Марія Василівна
Маршенко Ольга Николаевна
Антонюк Дмитрий Валентинович
Панас Наталія Леонідівна
Путцева Наталья Сергеевна
Сергій Селютин
Гордіенко Ніка Вадимівна
Ольга Рычик
Селівьорстова Марина Юріївна

 

 

Інші матеріали

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку
БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

БФ «Схід SOS» підписала угоду про партнерство зі Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку

Перейти до публікації Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»
 02.11.2024

Жінки-лідерки Миколаєва провели освітній захід за підтримки БФ «Схід SOS»

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді
Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Команда БФ «Схід SOS» пройшла тренінг із домедичної допомоги в Ужгороді

Скопійовано!