EN

«Люди, житло яких знаходиться на з тимчасово окупованих територіях, досі не мають права на компенсацію», — старший юрист БФ «Схід SOS» Ярослав Таранець в етері проєкту «Донбас Реалії»

Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України

Минулого тижня Кабінет міністрів України прийняв постанову №815, що передбачає механізм дистанційного обстеження зруйнованого житла. Завдяки супутниковим знімкам, кадрам із безпілотних літальних апаратів, фото- та  відеоматеріалам, зробленим на телефон, спеціальні комісії зможуть зафіксувати знищення житла. Відповідно й жителі територій активних бойових дій матимуть змогу претендувати на компенсацію за програмою «єВідновлення».

Старший юрист Благодійного фонду «Схід SOS» Ярослав Таранець долучився до етеру проєкту «Донбас Реалії», розповів про це рішення Кабміну та пояснив на що можуть розраховувати переселенці:

«Люди з тимчасово окупованих територій досі не мають права на компенсацію за зруйноване чи за ціле житло, яким не можуть скористатися, бо воно знаходиться на ТОТ. Прийнята постанова запроваджує механізм обстеження зруйнованого житла на прифронтових територіях. У заяві зазначається, що механізм передбачає обстеження на ТОТ, далі йде ремарка про те, що це експериментальний проєкт, запускається він спочатку з обстеження саме прифронтових територій. І згодом, за результатами експериментального проєкту, можливо буде прийняте рішення про продовження на ТОТ».

На питання про те, що вирішує постанова, Ярослав Таранець пояснив про низку міст на прифронтових територіях, які залишаються під контролем уряду України, але мають значні руйнування та регулярно обстрілюються ворогом. Люди, які виїхали з цих міст, не можуть отримати компенсацію, бо комісія не може фізично приїхати до зруйнованого житла та обстежити його, бо населені пункти знаходяться в умовах регулярних обстрілів. Аби комісії не виїжджали на зруйновані місця житлової інфраструктури було прийнято постанову, що передбачає обстеження за допомогою:

  • супутникових знімків;
  • відеозйомки безпілотних літальних апаратів;
  • фото- та відеоматеріалів, знятих на телефон.

Водночас юрист зазначив, що до реалізації постанови є ряд запитань, бо навіть спроба зробити фотографію або відеозапис може стати для людини причиною небезпеки.

Ба більше, до матеріалів, висуваються жорсткі умови:

  • фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів;
  • файл має містити дату, час зйомки та геолокацію;
  • світлини мають містити ідентифікаційні знаки об’єкта, таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири;
  • фото має містити загальний огляд будівлі та мінімум 3 ракурси житла, що підтверджують факт знищення.

В умовах прифронту, я думаю, очевидно, що це дуже важко зробити. Я вважаю, що будуть випадки, коли люди зможуть надати такі дані, але точно не всі зможуть це зробити

резюмував юрист.

В етері також обговорили законопроєкт №11161 про компенсацію за знищене житло на тимчасово окупованих територіях. Він мав запровадити процедуру отримання компенсацій на ТОТ. Проєкт закону передали на підпис президенту наприкінці минулого року, але він досі не підписаний.

Це одна з небагатьох альтернатив для людей з ТОТ для отримання компенсації. Цей законопроєкт у першу чергу передбачає, що всі будинки, які знаходяться на ТОТ, вважаються такими, що знищені. Відповідно до цього факту, люди з ТОТ могли б отримати компенсацію. Він не був підписаний до цього моменту, на жаль, маємо констатувати той факт, що величезна кількість людей сьогодні знаходиться без будь-якої інформації щодо того, що їм робити далі

пояснив представник фонду.

За словами Ярослава Таранця, зараз люди з прифронтових і тимчасово окупованих територій можуть розраховувати лише на оренду житла. Нині є декілька варіантів допомоги від держави:

  • грошова допомога на проживання (2 000 і 3 000 гривень для дітей і людей з інвалідністю);
  • субсидія на оренду житла від Міністерства соціальної політики. 

Дивіться повний запис ефіру нижче:

Адвокаційна діяльність фонду здійснюється в межах проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» за фінансової підтримки ЄС (European Union in Ukraine).

Як БФ «Схід SOS» допомагає реалізовувати права та свободи, закріплені в Конституції України

Інші матеріали

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Швеції
Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Швеції

Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Швеції

Перейти до публікації БФ «Схід SOS» продовжує серію тренінгів для евакуаційних команд
БФ «Схід SOS» продовжує серію тренінгів для евакуаційних команд

БФ «Схід SOS» продовжує серію тренінгів для евакуаційних команд

Перейти до публікації Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Німеччини
Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Німеччини

Команда БФ «Схід SOS» здійснила адвокаційний візит до Німеччини

Скопійовано!