Публічна кампанія «Створення мережі громадських вбиралень у Сєвєродонецьку»
(оновлюється)
Громадські вбиральні у Сєвєродонецьку знаходяться у непридатному для експлуатування стані. Значна їх частина потребує ремонту, переоснащення та реконструкції. У цьому легко переконатися, відвідавши одну з місцевих безкоштовних вбиралень.
Саме тому в липні 2019 року Правозахисний центр «Поступ» разом з нашою організацією ініціював публічну кампанію з питань створення мережі громадських вбиралень у Сєвєродонецьку. В процесі вивчення цієї проблеми були залучені громадські організації та місцеві мешканці.
Публічне обговорення
Для охоплення ширшого кола останніх ми зробили публікацію на місцевому сайті «Северодонецк онлайн» яка зібрала безліч коментарів.
Громадські активісти та місцеві організації визначили, що винесене на обговорення питання варте термінового розгляду. Тому разом нами було вирішено подати інформаційний запит до сєвєродонецької міської ради та Управління житлово-комунального господарства міста з метою якнайшвидшого вирішення цієї проблеми.
Розгляд електронної петиції
Крім цього в Єдиній Системі Місцевих Петицій було створено петицію про необхідність створення громадських вбиралень, яка за лічені дні назбирала більше 300 необхідних для розгляду голосів.
Видання «Восточный Вариант» також взяв коротке інтерв’ю у авторки петиції Олександри Ворошилової. «Как видите, вопрос настолько острый, что нам понадобилось только вынести его на всеобщее рассмотрение горожан – как тут же все поддержали», – зазначила вона.
Секретар міської ради, в.о. міського голови, В.П. Ткачук розглянув петицію на засіданні виконавчого комітету № 18 від 02.08.2019 р. та доручив УЖКГ міста Сєвєродонецька провести аналіз наявних громадських вбиралень і їх власників, зробити розрахунки доцільності створення нових вбиралень, розробити Правила вільного доступу громадян до туалетів, що розміщені в громадських будівлях міста.
Відео розгляду петиції з Засідання виконавчого комітету 2 серпня, ви можете побачити за посиланням.
У відповідь на наш запит Управління житлово-комунального господарства міста надало перелік вбиралень, які доступні містянам і можуть використовуватись на безоплатній основі.
Посилаючись на надану інформацію, ми вирішили провести ревізію зазначених як придатних до експлуатації вбиралень. Пропонуємо Вам переглянути наступне відео з огляду вищезазначених місць. З усього переліку вбиралень – лише до кількох жителі мають доступ без перешкод, стан решти – залишає бажати кращого.
Дискусія на Фестивалі думок-2019
На Фестивалі Думок-2019, який вже втретє проходить у Сєвєродонецьку, на одній з локацій була розглянута тема громадських вбиралень міста. З проблемою наявності та доступу на площі Перемоги туалетів для городян ми зіткнулися ще при проведенні минулорічного Фестивалю.
Отже, тривалі процеси запитів, подання листів до міської ради та житлово-комунального господарства дали зрозуміти, що на балансі та обслуговуванні 100-тисячного міста немає жодної громадської вбиральні. На дискусійному майданчику це питання обговорювалося разом із запрошеними експертами з Києва та безпосередньо з місцевими жителями. Олександра Ворошилова, Сергій П’ятниця, Валентина Агафонова поділилися власним баченням вирішення проблеми, а журналісти Всеукраїнського журналу «Корупціонер в Україні» Володимир Стріла і Сергій Новиков розповіли про свій досвід боротьби зі столичними чиновниками.
«Якщо Ви будете тиснути на чиновників, посилаючись на законодавство, вони не можуть відмовляти. Ми з цим дуже часто стикаємося. Але не треба опускати руки, необхідно добиватися своєї мети, не давати порушувати закон. Розумієте, у вас, простих громадян, прав більше ніж у держслужбовців. У них є обов’язки, вони на службі, у них є присяга. Тому потрібно не боятися, потрібно у чиновників питати», – прокоментував Сергій Новіков під час дискусії.
Журналісти-розслідувачі передали «Восток-SOS» свої напрацювання, документи з їх адвокаційної кампанії в Києві та практичні поради про те, як варто вести таку роботу покроково.
В ході кампанії, ініційованої нашою організацію спільно з ПЦ «Поступ», з цього питання виступили з підтримкою і запропонували допомогу активісти, волонтерські ініціативи, місцеві НДО. Проблематикою зацікавлені небайдужі громадяни, які хочуть мати доступ до громадських туалетів в своєму місті, зберігаючи людську гідність. Питання вільного відвідування жителями Сєвєродонецька громадських вбиралень залишається відкритим, але наша робота не закінчується і ми сподіваємося на позитивні зміни.
Публічна консультація
26 листопада в сєвєродонецькому офісі благодійного фонду «Восток-SOS» відбулась публічна консультація з місцевими активістами щодо проблеми відсутності в місті Сєвєродонецьку достатньої кількості громадських вбиралень.
Консультація була організована Центром UA, а модератором заходу виступив Леонід Сітченко, регіональний представник організації «Центр UA» в Луганській і Донецькій областях. Також у заході взяли участь Олександра Ворошилова, координаторка ініціативи фонду «Восток-SOS» «Даёшь туалеты Северу!», Сергій П’ятниця, керівник Кризового медіа-центру «Сіверський Донець», Олена Ніжельська, депутатка Сєвєродонецької міської ради, Костянтин Кисіль, член комісії з питань контролю за станом благоустрою та врегулюванню питань щодо стихійної торгівлі Сєвєродонецької міської ради.
Існуючі вбиральні в Сєвєродонецьку не покривають потреби мешканців і гостей міста, графік їхньої роботи також потребує перегляду та коригування, тому що всі без винятку відвідувачі повинні мати доступ до необхідних зручностей. Наразі ж у багатьох громадських закладах облаштовують замало санітарних вузлів, іноді туалети для маломобільних категорій населення зовсім відсутні. Громадські активісти вважають, що вбиральні повинні бути доступними та забезпеченими всіма зручностями для людей.
Під час зустрічі вдалося розглянути такі питання, як довгострокова стратегія міста щодо створення громадських вбиралень, скільки їх має бути та які джерела додаткового фінансування можна залучити для вирішення проблеми.
Наразі ініціативна група активістів продовжує адвокаційну кампанію громадських вбиралень міста та готова до залучення нових однодумців і впровадження цікавих, альтернативних ідей.
———
Кампанія проводиться в рамках проекту SuDHAV 2, що реалізується за підтримки Європейської комісії та спрямованого на залучення волонтерів з Європи до діяльності громадських організацій в різних країнах світу.