Христина: «Росіяни обстрілювали школу. Вони знали, що там люди в бомбосховищі. Більше сотні людей було там, але вони стріляли»

Новини
24.03.2023

«Росіяни обстрілювали школу. Вони знали, що там люди в бомбосховищі. Більше сотні людей було там, але вони стріляли»

Історія вчительки фізичної культури Комишуваської школи Луганської області

Документаторка історії – Тетяна Петрова (Благодійний фонд «Восток SOS»)

Христина: «Росіяни обстрілювали школу. Вони знали, що там люди в бомбосховищі. Більше сотні людей було там, але вони стріляли» | БФ «Схід SOS», картинка №1

Христина Бойко (ім’я респондентки змінено з міркувань безпеки) разом із родиною жила в місті Попасна на Черьомушках. Від початку російської агресії в 2014 році там було небезпечно. Втім, лише раз Христина з маленьким сином виїхала з Попасної через небезпеку – взимку 2015 року. Жінка працювала в Комишувасі, туди щодня їздила шкільним автобусом.

24 лютого 2022 року не було шкільного автобуса, тож я о 6 ранку йшла на маршрутку. Мені почали телефонувати друзі та питати: «Ти бачила, що відбувається?!». Я навіть не відреагувала, бо ми звикли до бойових дій. У ту мить я не уявляла, що вони можуть відбуватися в Києві. Це здавалося нереальним. Я сіла на маршрутку та поїхала на роботу. Потім директорка зателефонувала та попросила повертатися додому.

У той день ми вирішили нікуди не їхати. Ми думали, що бойові дії незабаром закінчаться, як і в 2015 році. Минали дні, ситуація не змінювалася. Вибухи були гучніше й наближалися до будинку. 1 березня ми почали жити в бомбосховищі у школі. Там було відремонтоване підвальне приміщення, волонтери привозили гуманітарну допомогу: солодощі дітям, крупи, консерви, хліб. Хліб ми ділили на маленькі шматочки, аби роздати всім. Нас було близько ста. 

Від початку березня в Попасній не стало газу, води та електроенергії. Ми почали готувати їжу на багатті на шкільному подвір’ї. Воду приносили чоловіки, які вибігали в перервах між обстрілами. Вибігали з укриття інколи, постійно перебувати на вулиці було небезпечно. Закипіла вода – вибігли, кинули картоплю. Потім знову вибігли, ще щось закинули або забрали.

Я щодня бігала додому, це заспокоювало. Дивилася в якому стані квартира та провідувала стареньку сусідку, приносила їжу. Ще шукала зв’язок і намагалася зателефонувати батькам, вони жили в Комишувасі.

Обстріли Попасної продовжувалися. Спочатку росіяни били по інфраструктурі, потім були влучання в лікарню, локомотивне та вагонне депо, стріляли по магазинам і будинкам.

Біля нашого дому не було військових об’єктів, жодного танку або військового. Били навмисно й цілеспрямовано з боку Первомайська. Я це кажу упевнено, напрямок видно по уламкам і слідах на будинку, де були зруйновані балкони.

Також у цей період було декілька влучань по школі, там перебували люди в укритті. Стріляли з окупованого Первомайська, я вважаю, що по ним били спеціально, бо у школу було декілька прямих влучань – били по спортивному та актовому залах, було влучання біля виходу з підвалу, там часто перебували люди.

Знаєте, така гра є дитяча, називається «Морський бій». Ось так росіяни обстрілювали школу. Вони знали, що там люди в бомбосховищі. Більше сотні людей було там, але вони стріляли.

14 березня від обстрілів постраждав мій будинок, від вибуху в ньому вибило шибки, на третьому поверсі у квартиру старенької сусідки було пряме влучання – двері винесло вибуховою хвилею, вони валялися на підлозі. Я все це побачила, затулила вікна пакетами для сміття, а потім побігла назад до сховища.

Вибігаючи з під’їзду почула гучний вистріл, різко повернулася та впала, було дуже слизько. Якось дісталася бомбосховища у школі, хлопці привели лікаря. Він наклав шину та забинтував ногу еластичним бинтом. Потім з’ясувалося, що я зламала ногу.

17 березня я з сім’єю виїхала з міста. Рішення було спонтанним, ми не планували виїжджати, але в мене дуже боліла нога, потрібно було з цим щось робити. Виїхали в тому, в чому були у сховищі, навіть нічого не взяли з дому. Автобус, в якому їхали – звичайний «Богдан», але без скла, без нічого, бо він декілька разів потрапляв під обстріли. Їхати довелося розбитим містом, постійно щось вибухало та палали будинки. Я намагалася відволікти сина, аби він не перелякався. Нам пощастило безпечно дістатися Бахмуту.

Після виїзду з міста дізналася, що російські військові ще раз поцілили в будівлю школи. Тоді загинули двоє – тринадцятирічний хлопчик Даня та жінка, їй було 96. У квітні було пряме влучання до нашої квартири, тоді все майно згоріло. 

Дуже шкода фотографій, не залишилося пам’яті, нічого не залишилося. Ноутбук і дитячі іграшки теж… Мій десятирічний син протягом 6 місяців жодного разу навіть не згадав, що він хоче погратися. Вперше минулого тижня сказав, що іграшок нема. Зараз у нього інші турботи, він збирає гроші на армію. Грає в шахи на ярмарках за донати на ЗСУ. Він – місцева зірка, про нього навіть писали в газетах.

Про долю Комишуваської школи майже нічого не знаю. Я не потрапила туди після 24 лютого. Це була гарна школа до повномасштабного вторгнення – всі в шоці, що таке було у звичайній сільській школі. Школа постійно брала участь у різноманітних проєктах. У школі займалися «Джурою», було туристичне обладнання, велосипеди, каски та інше. 

У нас було все, про що можна тільки мріяти! Але нічого, все обов’язково буде. Головне – витримати всі виклики.

Інші матеріали

Перейти до публікації Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!
 21.09.2024

Фестиваль думок відбудеться вже цієї суботи, тож час розповісти про локацію!

Перейти до публікації ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 
ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

ПОЗИЦІЯ щодо забезпечення реалізації повноважень Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

Перейти до публікації Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»
 21.09.2024

Запрошуємо на дискусію «Повернення з війни: з якими викликами стикаються ветерани та ветеранки?»

Скопійовано!